Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz danih #40 üzenetére

    "Na most biztos körül volt már rágva a téma, de valaki magyarázza már meg, hogy az artisjus sarca miképp illeszkedik a magyar jogrendbe?"

    Nem vagyok jogász, de a sarc egyik vége, az indoklása teljesen jogszerű, mert a szerzői jogokat törvény védi, arról nemzetközi szerződést is aláírt a magyar állam.

    A másik oldal, a konkrét végrehajtás már érdekesebb, de meg lehet indokolni: az információs- és kereskedelmi szabadság érdekében szükség van rá. Ezeket ugye az alkotmány garantálja. De ha szabadon vásárolhatsz adatrögzítő eszközöket (és nem csak a titkosszolgálat engedélyével, mint anno az átkosban), és van ingyenes jogdíjköteles tévéadás is (amiről szintén törvény szól, mert a nagy tömegeket így lehet gyorsan elérni, katonai konfliktus vagy természeti katasztrófák esetére - viszont maga a műsor általában jogdíjköteles), akkor nyilvánvalóan itt állandóan fennáll a lehetősége annak, hogy a szerzői jogok sérülnek.

    Mivel a tévét, a modern kor legkedveltebb és leggazdagabb médiumát nem akarták emiatt kiüríteni (most képzeld el, hogy egy kábeltévé-előfizetés arányos a rögzíthető adatok mennyiségével... Gyurcsány fizetése nem lenne elég az HBO-hoz), maradt a sarc. És azért ilyen MÉLTÁNYOSAN alacsony összegű, mert ugyebár nem száz százalék, hogy minden egyes adathordozóra jogdíjköteles anyagokat fogsz fölvenni.

    Az intézkedés tehát elég nyakatekert ahhoz, hogy egy átlag jogász gyomra ne forduljon fel tőle. A sikeréről meg annyit, hogy most voltam egy informatikai szaküzletben a főutcán, Szolnokon (nyolcvanezres nagyváros), DVD-t akartam venni, tíz darabot, azt mondták, nincsen. De mondom, nekem jó lenne a kötegelt is. Az sincs. Négy darab tokosat tud adni, darabonként 232 forintért. Hogy aztán most annyira sokan vesznek DVD-t, hogy délelőtt tíz órára kiürült a raktárkészlet, vagy annyira kevesen, hogy nem éri meg tartani, azt mindenki döntse el maga.

Új hozzászólás Aktív témák