Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erdoke

    titán

    válasz anulu #46 üzenetére

    Én lényegesen kevesebbet adózók most, mint 2-3 évvel ezelőtt (szűk 15 éve alkalmazott vagyok a versenyszektorban, mindig fullra bejelentve, akezdetektől átlag fölötti fizetéssel). Inkább szomorúnak tartom, hogy ilyen eszközökkel kell teríteni az adókat, akkora mértékű az elkerülés. :(
    Hivatkozik itt mindenki más országokra, ahová futna. Én folyamatosan utazok 4 kontinensen, és remélem, hogy nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, gyakorlatilag mindenhol többen fizetnek számottevő mennyiségű adót, mint nálunk. Röviden összefoglalva: ez itt az élősködők és ügyeskedők országa. Emiatt minden közteher, ami egyenlően sújt mindenkit, üdvözlendő.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Nyugdíjas #228 üzenetére

    A képlet elméletben egyszerű: Növelni kell a nehezen elkerülhető adók arányát a könnyebben elkerülhetőek rovására.
    Az az alapvető gond nálunk, hogy eljutottunk arra a katasztrofális szintre, ahol az elkerülők és élősködők száma messze meghaladja a normálisan adózókét. Innen szerintem nincs visszaút, mert a rajtuk is lecsapódó megszorítás miatt bármely politikai erő elveszíti a többségét a következő választásokon. Olvasd csak végig a topikot, aztán keress meg mindenkit privátban egy közvéleménykutatásra, amiben megtudakolod, ugyan mennyit fizet az illető a közösbe, aminek a pár száz forintos növekedése miatt most ennyire hőzöng, és mennyit csal el közvetlenül ő, illetve a munkáltatója különféle trükkökkel (fals mnomápbér fekete pénzzel, számla nélküli munkák, stb).
    Az egykulcsos SZJA-nak annyi az értelme, hogy immár nem 25, hanem csak 20 élősködő (talán jobban örülnek a munkaerőpiaci nulla/hulla megnevezésnek) helyett fizetem a közterheket. Micsoda megkönnyebbülés.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz banhammer #245 üzenetére

    Pontosan az a lényege, hogy mindenkit sújt és viszonylag nehéz alóla kibújni. Formailag pont ilyen adókra lenne szükség ebben az országban, már amíg a vagyoni alapúakat be nem merik vezetni. Természetesen hosszabb távon a könnyen elkerülhető (pl. jövedelem alapú) közterhek erős csökkentésével kellene párosítani. Ennek a példája az egykulcsos SZJA, ami ha egyszer valóban 16 % lesz, alig lesz értelme elrejteni.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lafaty80 #250 üzenetére

    Tegyük fel, hogy teljesül az álmod, és politikusnak állok. Mennyi adót és járulékot fizetsz egy évben, hogy ennyire ágálsz az ellen, amit tervezek vele tenni? Én akkor nem dühöngtem így, amikor havi egy milla körül csengettem a közösbe...

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz djculture #255 üzenetére

    Mi közöm a luxusadóhoz? Még soha nem voltam a családdal külföldön nyaralni, szerintem durván mellélőttél.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lafaty80 #266 üzenetére

    Az a nagy büdös helyzet, hogy a mérlegnek két oldala van, de valamiért sokan az egyikről nem vesznek tudomást, ahogy te sem. Nem csak befizetsz a közösbe, hanem ki is veszel, amikor a közutat használod (bármennyire gödrös is), amikor iskolába jársz vagy járatod a gyereked (bármilyen is az oktatás színvonala), vagy éppen amikor több nyugdíjat kapsz, mint amennyi járulékot fizettél. Statisztikailag azok közé tartozol, akik többet vesznek ki a közösből, mint amennyit betesznek, ugyanis az állampolgárok legalább 85 %-a ilyen. Na most akkor kinek van joga számonkérni? Aki többet tesz be, mint amit kivesz? A többinek esetleg nem meghúzni kellene magát?
    Mindezzel nem bántani szándékozok bárkit, csak azt akarom mondani, hogy távolról sem ennyire egyszerű a dolog.

    [(#274) polonic/B]

    Nem ám, az úgy kezdődött, hogy ő visszaütött!
    Szerinted az a rendszer volt rendben, amikor 3 gyerekkel, egyedüli keresőként a családban a bruttó fizetésem 47 %-át vittem haza nettóként? Egyedüli magyar alkalmazottja vagyok egy ~6e fős cégnek, tehát csak nemzetközi összehasonlítási példáim vannak. Egy német kollégámat megkérdezve pl. megtudtam, hogy ő (azonos beosztásban, szintén 3 gyerekkel) a bruttója 72 %-át vitte akkor haza. Úgy gondolod, hogy az volt a reális? Amikor tisztában voltál vele, hogy csak azért kell itthon arányosan sokkalmtöbbet befizetned, mert a fals minimálbéresek, a feketén dolgozók, a vállalkozóként alkalmazottak, a 10-20 évvel idő előtt nyugdíjba vonulók, a nemzetközi összehasonlításban ötszörös mennyiségű rokkantnyugdíjas és társaik nem fizetik be a rájuk eső részt, sőt, sok esetben velem tartatják el magukat? Tényleg az volt a normális világ?

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz polonic #283 üzenetére

    Azt nem tartom elfogadhatónak, hogy valaki 0 Ft SZJA-t fizessen. Hacsak nem kiemelt közcélú szolgál a mentesség, pl. leendő adófizető gyerekek nevelését. Az alacsonyabb jövedelműek is legalább jelképesen járuljanak hozzá a közterhekhez. Nekik is jobb úgy, nem zavarja őket az érzés, hogy mindent más fizet helyettük. Legalábbis engem mocskosul irritálna...
    Örök kérdés, mi az igazságos közteherviselés. A nálunk komolyabb tapasztalatokkal rendelkező demokratikus országoktól elvileg vehetnénk példát, de arrafelé pl. büszkék az emberek, ha sok adót fizetnek, és egyáltalán nem a mindenáron elkerülésére törekednek. Itt sok minden nem működik, és aki azt hiszi, hogy elsősorban a politikusokkal van baj, az nem járt még olyan országban, ahol többnyire működnek a dolgok. Teljesen más az átlagember mentalitása, mint nálunk. Ez egy balkáni suttyóország.

    (#285) beefjeez

    Ezután havi 3e helyett 4 ezret fogsz beadni a közösbe? Mindjárt megsajnállak, és tökéletesen megértem, hogy ezért már mások halálát kell kívánni. Nem baj, majd fizetem helyetted ezután is, eddig is megtettem...

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #307 üzenetére

    Hogy is van ez? Fújj egykulcsos SZJA, de a jövedelem alapú adók nem csökkennek? Valamelyik sarokban le kéne végre ülni...

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz ollie #357 üzenetére

    Még mindig sokkal kevesebbet von el a költségvetésből, mint ha a magas fehér keresetű átteszi a székhelyét egy másik országba. Nem önmagában a több kulcsos SZJA volt itt a probléma, hanem a régióban drasztikusan magas átlagos adóztatás, ami még a Nyugat-európai átlagot is meghaladta. Az a nagy büdös helyzet állt fenn még 2 éve is, hogy a nappaliban szétterített Közép-Európa térképen bármerre gurítottam el a kockát, olyan országon állt meg, ahol ugyanabból a bruttóból százezrekkel lett volna magasabb a nettóm, mint itthon. Emellett általában még a munkáltatóm is jobban járt volna...
    Mindez azért, mert itthon kiugróan alacsony a közterhet viselők aránya, és még durvábban kevés a rendszerbe nettó befizetői száma. A közhiedelemmel ellentétben elég nyilvánvaló, hogy nem a nettó haszonélvező (nem pejoratíve a "melós") elvándorlása okoz nagy problémát az országnak, hanem a nettó befizetőké. Ráadásul szinte minden esetben ők azok, akik a legkönnyebben találnak munkát külföldön. Hiszen kik keresnek fehéren magasan az átlag fölött? A több diplomával, folyékony nyelvtudással, (vezetői) tapasztalattal rendelkezők. Meddig lehet az arany tojást tojó tyúkot szívatni?
    Én magam pl. bármikor áttehetem a székhelyen másik országba, egyetlen emailbe kerül. Ha szerinted lényegtelen, hogy itt csengetek én és a munkáltatóm havi egy millát, vagy inkább másik országban 700 ezret, akkor nem voltál túl jó matekból...

    A hazai közteherviselési probléma a fentebb leírtak szerint mar régóta ismert: nem keveset fizetek, hanem kevesen fizetünk, mert túl sokan nem dolgoznak, akik pedig dolgoznak, nem fizetik meg az államnak, ami jár. Magyarul kibújnak az adó- és járulékfizetési kötelezettség alól, azaz csalnak, élősködnek az egyre kevesebb becsületes adófizetőn. :((
    Erről kell beszélgetni, mert ez az a specifikus hazai probléma, ami minél sürgősebb megoldást igényel. Ennek egyik módja az adók kiterjesztése minél több emberre, azaz olyan adók bevezetése, ami alól nehéz kibújni. A jövedelemadó jelenleg nem ilyen Magyarországon, és ha visszahozzák a 3/4 a közösbe rendszert, akkor el is megyek, mert gyerekeim vannak, akiknek a jövőjéért felelősséggel tartozok. Sokkal inkább, mint a 8 millió élősködőnek, akik (velem ellentétben!) nagy ívben tesznek a közzel szembeni felelősségükre.

    (#415) ollie

    Csökkent a jövedelme a minimálbéren bejelentett, de zsebbe feketén tíz- és százezreket kapó százezreknek? Ennyi év szipolyozás után csak azt tudom mondani: telibe xarom. Még akkor is, ha több ismerősömet is érinti a dolog. Eddig nem fizették meg, amit nemcsak illett, de kötelező lett volna, most pár ezerrel többet befizetnek, kevesebbet kell másoknak pótolni helyettük... Sajnos vannak valóban minimálbéren dolgozók, akikkel szemben igazságtalan a lépés, de ezeket lehetetlen megülönböztetni a csalóktól. Ők kérjenek szociális támogatást.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz #06658560 #417 üzenetére

    Természetesen bele. Viszont ők nagy valószínűséggel becsületes adófizetők lesznek, ugyanis erre neveljük a gyerekeinket, és példaként is ezt látják maguk előtt. Szerinted az ügyeskedők, adócsalók gyerekeiből mi lesz? :U

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz #06658560 #424 üzenetére

    Nem ezt mondtam. Viszont az tény, hogy nálunk a nettó befizetők aránya katasztrofális, és emiatt hagyományosan durván túladóztatják őket. Aztán még osztályellentéteket szítanak, amikor a normalizálás irányába tesznek lépéseket. Sidenote: a német kollégám még mindig többet visz haza a bruttójából (ami nyilván arányosan magasabb az enyémnél), mint én, és a nettóra jutó fogyasztási adók is alacsonyabbak náluk.
    Engem mint fejőstehenet rohadtul nem kell érdekeljen, ki és miért nem fizeti be a rá eső részt, viszont kiabálnom csak szabad, amikor már a duplája zsírt fölözik le rólam, mint a környékbeli országokban? Bármikor körülnézek, csaló hegyeket látok ebben az országban. Ügyeskedőket, akik gyakran még a mellüket is döngetik, és büszkék arra, amit csinálnak. Ez nem normális. Vagy visszamegyünk pár évszázadot, és mindenki magának fizet mindent, a közösbe pedig 10 %-ot, vagy fejenként fix összeget fizetünk, vagy az állapot nem tartható fenn tovább.

    (#428) Rive

    Bár én magam viszonylag keveset mozgok ilyen körökben, van bőven ismerősöm, aki minimálbérre van ugyan bejelentve de 50-100-200 (!) ezer Ft-ot kap mellé zsebbe havonta. Olyan is van, aki még 40 éves sincs, de már 20 éve kap rokkantsági ellátást, miközben másodállásban első osztályú sportmeccseken játékvezető... Ha ezeket sajnálom kellene, akkor hiábavaló a próbálkozásod.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz ollie #431 üzenetére

    Ha racionálisan leírod, hogy mennyiben nem veszem ki a részem most a közösből, akkor talán meggyőzhető vagyok. Jelenleg ha 1 M bruttót keres valaki, akkor durván 1,3 M a bérköltsége a munkáltatónál, tehát ez az, amit úgymond magának megtermel. Ebből az összegből nettóként megkap úgy 600 e Ft-ot. A fogyasztási típusú adókkal nem számolva még mindig több, mint a fele megy a közösbe (nameg a maradék 600-nak legalább 20 %-a fogyasztási adóként). Ha van 3 kiskorú gyereke, akkor már átfordul az egész, 600 megy a közösbe, és 700 marad nála.
    Mielőtt valaki elkezd hőzöngeni, az egyszerűség kedvéért számoltam kerek bruttó 1 M-val, nyilván nem pont ennyit keresek...
    Ellenben ha valaki bruttó 140e Ft-ot (a minimálbér kétszeresét, sok ilyen ismerősöm van, talán nem véletlen) keres papíron, de ugyanennyit kap még zsebbe is, akkor arányosan sokkal kevesebbet fizet a közösbe.

    (#433) wwenigma
    Nyilván racionális döntés azt elküldeni, aki fizeti az említett segélyeket és nyugdíjakat, utána nyilván sokkal jobb lesz a maradóknak... Tehát nekem közöm nincs az általad említett "átlagemberekhez", de a pénzem nem büdös? :F

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Alex91 #436 üzenetére

    Persze, az csupán véletlenek sorozataként alakul úgy, hogy valaki 1 M bruttót (vagy 700 ezret, vagy 2 milliót, akármennyit) keres a versenyszektorban...
    Az is egyértelmű, hogy ha egyik napról a másikra valakinek 100-ról 600-ra nőne a bevétele, az nagyon szép történet lenne, ám a valóságban, aki 600 ezret keres, az fokozatosan jutott el odáig, és esetleg 500 ezret költ úgy havonta, hogy rövid időn belül szinte semmit nem tud belőle lentebb venni, lásd CHF hitel, ami 140-nel indult, most meg 300.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz tuser #439 üzenetére

    Nincs CHF hitelem, a személyeskedést pedig abbahagyhatnád. Bár biztosan piszok jól esett egy kicsit kárörvendeni, de nem jött be a primitívkedés. :P Kb. annyira érdekel Matolcsy véleménye, mint a tiéd...

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz M3Ny3'T #473 üzenetére

    Nincs rá szükség, hogy általnosítsak, a Statiszikai Hivatal adatai világosak. Még akkor is, ha sokaknak ez valamiért fáj...

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák