Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz DJ. Ru$y #27 üzenetére

    Nem azért nem váltja ki, mert wifivel lefedhető egy háztartás, hanem azért mert nincs annyi rádiós kapacitás a világon, amivel akár csak egy párezer fős faluban minden negyedi embernek lehetne adni egy 10megás kapcsolatot (adatforgalmi korlát nélkül).

    A UPC korlátlan csomagjait jó iránynak tartom olyan szempontból, hogy több embernek fontos a korlátlanság még akkor is, ha csak pár megabitet kapnak, mint hogy 5 gigát leforgalmazhat akár 100-150megabittel. Ráadásul több konkurens előfizető esetén sem válik használhatatlanná a hálózat. Ezt még lehet finomítani csúcsidei és éjszakai kerettel, adaptív QoS-szel stb. Valljuk be: ha 5 rugóért választhatnánk az 5gigás 150megabites, meg a korlátlan 3-4megabites között, akkor a többség az utóbbit választaná.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Stauffenberg #48 üzenetére

    "Az 1mbit\0,5mbit csak az elméleti maximum, ettől még lehet kevesebb is"

    Mint ahogy a 150megabites előfizetés is. Ráadásul ahol az egyik előfizetés lassul, ott a másik is fog, csak a korlátlan korlátlan marad, a korlátos meg ugyanúgy korlátos marad csak még bosszantóan lassú is lesz :)

    Nyilván ahol csak EDGE van, ott előfizethetsz akármire, nem lesz gyorsabb egyik előfizetés sem a másiknál.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Stauffenberg #66 üzenetére

    Senki nem mondta, hogy az egy megabites csomag minden igényt kielégít. Ezért vannak gyorsabb csomagok több pénzért. Ha neked YT kell, akkor veszel gyorsabb csomagot, vagy vársz amíg bufferel.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Stauffenberg #69 üzenetére

    Nem érzem kioktatásnak, viszont nem értem hogy miért offban írod, szerintem ez szorosan kapcsolódik a témához.

    Ilyen csomag jó ideig nem létezett a magyar piacon, szerintem örömteli, hogy ebbe az irányba indult el a dolog, még ha a sebesség szolid is. Az évek múlásával bizonyára változni fog ez is, de azt kell belátni, hogy a mobilenetes csomagok soha* nem fogják kiváltani a vezetékes kapcsolatokat különösen akkor nem, ha nagy fogyasztó az ember. Ezeknek a csomagoknak is ezért lett így meghúzva a sebessége. Egyszerűen kordában kell tartani a hálózatot érő forgalmat. El nem hiszed milyen elképesztően gyorsan ki lehet koppantani még egy olyan modern technikát is, mint az LTE, ha felelőtlenül ráeresztenek kismillió korlátlan, relatíve nagy sebességgel működő előfizetőt. Ezt hívják kapacitás tervezésnek. Évekig csináltam, tudom miről beszélek :)

    Továbbra is azt látom a legnagyobb problémának, hogy itt mindenki a 150megabitből indul ki, holott egy állomás kapacitása nagyságrendileg sem ennyi, főleg nem valós körülmények között. Ha kiszámolnánk egy állomás teljes lefedettségi területére az átlagos felhasználó számmal a valódi rendelkezésre álló rádiós kapacitást, akkor kijönne kb 70-80megabit amin akár 40-50 aktív előfizető is osztozhat csúcsidőben. Szerinted felelős döntés lenne egy ilyen terhelésű hálózatra 10-20megabites korlátlan előfizetést adni rentábilis áron? Pillanatok alatt annyit látnál, hogy hullik szét a hálózat, használhatatlan lenne a szolgáltatás, mindenkinek. Ezt pár éve eljátszotta az egyik magyar szolgáltató, gyorsan kihátráltak belőle, nem véletlenül, nagy bukta lett a vége. És mielőtt valaki megjelenik, hogy akkor fejlesszenek: hát ezen nincs mit fejleszteni: a telekom és a telenor is az LTE technológia maximumát használja (150mega/50mega, 20MHz sávszélességgel). Nagyobb sebesség a következő technológiai váltással lesz (4,5G, 5G).

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Stauffenberg #74 üzenetére

    "aminek így 2015-ben nagyjából alapnak kellene lennie"

    Az hogy mire vágyunk, és az hogy mire van a technológia korlátai között lehetőség, két külön dolog.

    "Ennyit simán tudnak még az előző generációs rendszerek is"

    Ez tényszerűen nem igaz. A hazai rendszerekben elérhető DC-HSPA+ technológia (mint az előző, harmadik generációs technológia csúcsa) elméleti maximum kapacitása 42megabit egy szektorra. Ha ebből számolok átlagos sebességet az előfizetők és a szektor által kiszolgált terület arányában, az bizony nem lesz több 15-20megabitnél összesen az összes aktív előfizetőre. A te 5megás korlátlan csomagodból négy előfizető fel tudná koppantani a hálózatot. Az, hogy most ezeken a hálózatokon viszonylag kényelmes, néha pedig meglepően jó eredményeket lehet mérni, az pont azért van, mert az erős korlátok miatt a hálózati kapacitások egy része szabad.

    "legfeljebb nem jön ki ez a sebesség, csak 1-2 vagy akárhány mbit/s, amit éppen elbír"

    Ez egy érdekes kérdés. Garantálni nyilván senki semmit nem fog egy mobilhálózatban, de magam is azt gondolom, hogy adaptív QoS-szel vagy ehhez hasonló módszerrel talán lehetne úgy gyorsabb csomagokat adni, hogy közben megőrizzük a hálózat használhatóságát, ugyanakkor azt is látni kell, hogy ez csak egy látszólagos előrelépés, mert több kapacitás ettől a hálózatban nem lesz. És csinálhatunk bármilyen adaptív QoS-t, ha egy vonzó korlátlan csomag miatt rácuppannak az előfizetők nagy számban a hálózatra, jön a torlódás. Arról nem beszélve, hogy mit szólnál ahhoz ha az 5megás csomagod (amiért többet fizetsz, mint más a két megásért) az idő 90%-ában nem lenne gyorsabb két megánál, mert mondjuk cella határon vagy, vagy simán torlódik az állomás, akkor mit szólnál? Joggal lennél felháborodva, és jönne a versenyhatóság a kvarchomokos lófütykössel a szolgáltatóhoz, hogy srácok lehet előre hajolni. :K

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák