Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz #52931072 #29 üzenetére

    Egyetértek.
    Amúgy meg az átlaguserek 90%-ának nincs szüksége 6-8 magos, ennyire erős cpu-ra. Ennél meg kevesebben vesznek notit vagy OEM-et. Nem is fedi egymást a két feltétel.

    Mivel a Renoir után a Cezanne végre jött DIY piacra is eléggé meglepett, hogy az 5300G nem jön mégsem. De egyértelműen a userek feljebb léptetése/kis gyártókapacitás lehet az ok. Brutál erős az a cpu is. Igazából netezős/átlag gépbe (vagy nekem, otthoni kis mindenes szervernek) még az is overkill.
    Mivel elvisznek mindent amit sikerül legyártani, maradnak a nagyobb modellek.

    szerk: Egyébként ebben a kínlódásban néztem meg én is az OEM 4xxx/5300G-s gépeket ill. a már szintén alig kapható Zen/Zen+ APU-k embedded verzióit. Egész korrekt gépek is vannak korrekt áron.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz #52931072 #31 üzenetére

    Renoirból is előbb az OEM-eket szolgálták ki... és itt is ragadtunk. :D
    Itt is lesz szvsz. Nem úgy néz ki mintha megoldódnának az ellátási gondok bármilyen területen is.

    A másik meg az, hogy ezek tényleg overkill cpu-k. A normál CCD-s felépítésőrl nem is beszélve. Erről már korábban beszélgettünk másik topicban, hogy hiába hoz nagyon olcsón az AMD 4 után 6-8, majd 12-16-32 magot is akár desktopba árazhatóan. Nem fogják megtenni mert minek? Kb senki nem tudja kihasználni, az meg, hogy gombokért adják és/vagy legyen teljes paletta és elég legyen megvenni az alsó kategóriát szinte mindenkinek az nem biznisz.
    És erre jön rá, hogy amúgy sem gyártanak eleget. Még ha lenne biztos elgondolkodnának...

    2000/3000 is sajnos ugyanúgy nem prioritás amíg lehet gyártani konzolt/5600X-et meg most mondjuk 5600G-t.

    @makkmarce
    Nekem soha nem volt kényelmes a noti. Ölben, stb... inkább asztalhoz ülök monitor+bill. Sokkal hatékonyabb.
    Ha meg ez van, plusz olcsóbb a desktop, plusz hangtalan akkor nem marad előnye a notinak.

    Ettől függetlenül most én is váltáson gondolkodom mert a perf/price már elért oda, hogy kb nem drágább. A kijelzők is megütötték azt a szintet amit szívesen használnák. Így marad az, hogy:
    - semleges: monitor+billre kötöm, ez ugyanaz marad
    - pozitív: ha kell akkor mégis hordozható házon belül, ha kell - szökőévben 3x - akkor utazni is lehet vele. ez extra de már nincs felára
    - negatív: egyedül a teljesítmény+hűtés marad hátrány de az meg szintén megütött egy szintet ami már jó is lehet. (Ez még azért képlékeny. Majd kiderül ha kipróbáltam mert most a desktop totál hangtalan, ehhez képest egy konstans egész napos halk ventihang is lehet zavaró. Ráadásul asztal felett, nem alatta.)

    Még azon erősen gondolkodom, hogy az asztal alatt megbújó desktophoz képest azért fel kéne tenni az asztalra ami sok hely. Kellene egy hajlítgatható notitartó kar a meglévő gázrugós monitortartóra...

  • sb

    veterán

    válasz Dragon3000 #36 üzenetére

    Brutáls sz*r kijelzőkkel szereltek mindent évekig. BC gépeknél még most is divat.
    Idén viszont ilyenek jöttek szembe:

    Asus Zenbook: 100% sRGB, 400nit, FHD.
    Lenovo: 14", 16:10, "2.8k", 90Hz, 400nit
    Lenovo: 16" 16:10, WQHD, 120Hz, 350nit
    Lenovo: 16" 16:10, WQHD,, 165Hz, 500nit
    Lenovo: 14", 16:10, "2.8k", 90Hz, 400nit, OLED

    Évek óta várva, hogy 32", 4k, 60Hz-ről tovább lehessen lépni ez elég impresszív lista most szerintem. Ráadásul 1000 EUR alatt jellemzően. De volt 800EUR-ért Asus 13.3" OLED is.

    szerk: És még cpu-ban is megfordult a helyzet. Oké, most kijött az 5600G/5700G de 1-2 hónapja azt láttad, hogy 5xxx desktopra nem kapható, a 4xxx-re évek óta várhatsz, 2/3xxx lassan elfogy a boltokból. Ezzel szemben pedig notiban megkaptad az 5600/5800U-H-t is.
    De még 3060-as gamer gépet is előbb/olcsóbban kaptál notiban mint desktopban. :D

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Skyline15 #35 üzenetére

    5300U-tól felfelé minden? :F
    Ettől még az alsó szegmens biztosan olcsóbb desktopban. 4-500EUR egy 5300G OEM gép.
    5-600-tól indulnak a (nyilván nem a szuper kijelzős, minőségi házas) notik kb.

  • sb

    veterán

    válasz makkmarce #41 üzenetére

    Elég szélsőségesen látod a helyzetet. Aki nem laptopot vesz az rögtön használt-hozzáértő DIY szakértő. Így viszont eléggé félrecsúszik az összehasonlítás új laptop vs "ezeréves" összelegózott cuccok tekintetében. Szerintem a kettő között elég sokan vannak még.

    És akkor ott a többi paraméter: hely, használati preferenciák, ár, hűtés.

    Szerintem két dologban félremegy ez az egész gondolat:
    1. Más paraméterek, preferenciák is vannak. Nem az ár/használtság/szerelés határozza meg melyik platform jó, hanem a cél.
    2. Aki csak perf-price oldalról közelíti meg ott sincs igaza szvsz egyik oldalnak sem. A noti sem feltétlen sokkal drágább és lassabb. Viszont a desktopnak is megvannak az előnye és adott esetben jobb/olcsóbb/erősebb is lehet.
    Egyszerűen annyira feljöttek a notik, hogy szerintem mindkét kategóriából van alapvetően jó választás sokkal több használati szokásra mint 5 évvel ezelőtt.
    Innentől meg csak a többi, kisebb paraméter dönt... azon meg jobban lehet vitatkozni mindkét irányba.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Joci10 #50 üzenetére

    Innen indultunk:
    "Akinek nincs szüksége teljesítményre, az nem vesz egy DIY gépet, hanem notebookot vagy minipc-t vesz."

    Ez az ami szerintem elég szélsőséges mivel a paraméterek nincsenek közvetlen összefüggésben. Ha vkinek erős gép kell azonnal sajátkezűleg építi? Ha nem kell neki akkor meg rögtön notiért szalad ha pl. fix helyen használja?

    Használatfüggően kell adott célra megfelelőt venni ami nem eszerint tagolódik szerintem. És főleg azért nem mert közben sokat fejlődött a mobil ág is. Már notiból, minigépből is lehet erőset venni. Így sok a jó megoldás, akár gyenge akár erős gépre van szükség.
    A teljesség igénye nélkül példák:
    - Ha hordozni kell notit veszel.
    - Ha hordozni játszani akkor meg voltál lőve. Most vehetsz notit erre is.
    - Ha íróasztalra kell és monitor mellé akkor jobban jársz egy mini PC-vel ami elfér mögötte mint egy notival ami a fél asztalt elfoglalja összecsukva és még a hűtése is szarabb lesz mint nyitva. A kijelzőjét pl. minek használnád ha van mellette 27-3"? Akkor meg minek?
    - Ha rosszul látsz és egyébként se tudsz mit kezdeni 14-15.6"-al.
    - Ha a nappaliba veszel HTPC-t akkor nyilván megint nem egy becsukott noti lesz a f*sza a szekrényre rakva. Kijelző minek?! Hangja is lesz ami zavaró.
    - ATX gép megint idiótaság oda. Mini PC a megoldás.
    - NAS nappaliba: megintcsak a hang lesz a fő szempont. NAS a pincébe: rohadt mindegy, de oda se fogsz notit venni, mégis kiszolgál egy kétmagos akármi is.
    stb, stb...

    Meg kéne érteni, hogy ezerféle szokás és cél van. Elfogadni, hogy másnak/másra más a jó és ennyi. Ezt onnan ismerni fel amikor ajánló topicban tudsz olyat ajánlatni másnak ami nagyon jó megoldás lesz neki+arra... de közben magadnak, más célokra az életben nem jutott volna eszedbe és és nem is vennél olyat.

    @makkmarce
    ezt én mind értem, csak akkor bejön a DIY desktopnál, hogy mit is veszt a user, ha már nem csinálnak APU-t?
    és miért is nem vesz a pénzből egy használt de gyorsabb cpu-t, meg egy hasonló GPU-t.

    vagy esetleg veszel bele használtan egy 2600X-et, ami gyorsabb, meg mellé 10k-ért egy vidkártyát?

    Még mindig kevered a két síkot. Ha hordozni kell akkor notit nézel. Ha nem kell akkor jöhet az asztali... és nyilván csak ott jöhet szóba a DIY. De az meg annak a kérdése, hogy építettél-e már gépet vagy Mari néni, virágkötő vagy és a bekapcsoló gombot se találod. Onnan nem mész el GT710-et túrni az apróra se...
    Tök független döntések amik tök más okoktól függnek.

    Az meg szintén egy tök külön kérdés, hogy van-e kapható APU vagy nincs. Nyilván alkalmazkodni kell hozzá (nekem is azért fordult meg a fejemben a desktop->noti váltás mert úgy láttam, hogy megkapom azt amit desktopban nem vagy nehezebben.)

    (Azt pedig már tényleg csak zárójelben, de szerintem a vga piacon is eltévedtél. Ma egy 1030 boltból 30-40k. De aprón sincs 10k-ért semmi. GT710 meg hasonlókat találsz ami 6-8 évvel az APU-k mögött jár és mondjuk videólejátszást se gyorsít. De még 3D-ben is töredéke lesz a teljesítménye. Kész főnyeremény ilyet választani, sokszor még így is drágábban mint egy APU-t.)

  • sb

    veterán

    válasz Dragon3000 #60 üzenetére

    Desktopon a 4/5xxx-nél 16+4 sáv jön ki ugyanúgy a cpu-ból (és 4 a chipset felé).
    Az egyetlen hátrány, hogy 4.0 helyett 3.0. De pl. 3.0-ás NVMe SSD-t elvileg így többet rá tudsz akasztani mint egy sima cpu mellé ahol elvisz 16 sávot a dvga.

    Bár azt nem tudom, hogy a belső IGP felé menő sávok honnan jönnek. Elvileg azokhoz is menne és ezért jutna "kívülre" kevesebb de nálam most pl. bent van az RX 470 és x16-on megy úgy, hogy a Vega7 is aktív mellette.

    @fatpingvin
    Pedig a driveren múlik sok minden és abban elég gyengék. Én emlékszem mikor 1 éves támogatási ciklusnál vártam 3-4 hónapot mire megjelent a (win) driverben a full range output, meg még egyszer annyit arra, hogy nem zölden kockásodik a DXVA playback Kodi alatt. :D

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz makkmarce #66 üzenetére

    Ahogy a notigyártók is. AKkor mostmivan?!?!?! Semmisejó. :D :D

    @Dragon3000
    Kérdésként tetted fel így nem tudom hogy jutottunk el az állításig. De a lényegre térve:
    1. Nem látom az AMD oldalán amit mondasz, 3.0 van kiírva a 4650G-re, más nem. Vagy vak vagyok.
    2. Itt van a gépben egy RX470-el, gpu-z és hwinfo is x16-ot ír.
    3. Tudok viszont 10-ből 10 alaplap specit mutatni ami mind x2-t ír csak Athlon (200GE) esetén az M.2 slotra, mégis itt egy gép az asztal alatt amiben 200GE megy és x4 3.0 NVME SSD. A legolcsóbb A320-ban ráadásul.
    Akkor most mi a helyzet?

    Azt én is írtam, hogy nem teljesen tudom mi a pontos leosztás, lehet, hogy dinamikusan kapják a sávokat és ha bekerülne egy dvga a 200GE mellé akkor csak x2 jutna az M.2-re. De pl. a 4650G mellett a Vega is aktív, nem csak az RX 470. Itt itt végképp homályos miből jut sáv mindenkinek. (Bár nem mindenre aktív az IGP)

  • sb

    veterán

    válasz Dragon3000 #69 üzenetére

    Igen, közben újraolvastam.
    Nálam viszont az volt meg, hogy nem változott a 4000-5000 között semmi ilyen szempontból.
    Ezért vettem úgy, hogy erre vonatkozik a kérdés és a 2000-3000-es sorozatra tetted az állítást.

  • sb

    veterán

    válasz Joci10 #73 üzenetére

    Akkor viszont nem olvastad el a többit amit írtam.
    Írtam előnyöket-hátrányokat.
    És legalább 3 hsz-ben azt is megfogalmaztam, hogy mire akarok kilyukadni: épp arra, hogy szerintem is sok jó megoldás/mindenkinek igaza lehet különböző feltételek mellett.

    Egyetlen dolgot kivéve amikor X paraméterből indulunk ki és egy tök más alapján döntünk. Teljesítménytől függően DIY vs laptop témát behozni az kb. olyan mintha valaki a színe miatt választana a kétféle megoldás közül. Ez az egy hülyeség szvsz.

Új hozzászólás Aktív témák