Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Andreas2

    tag

    Egy pontosítás: A Selective Availability-t Clinton 2000 május 1-én kapcsoltatta ki.
    Jelenleg a GPS két frekvencián működik. L1 (1575,42 MHz) és L2 (1227,6 MHz). A L1 frekvencián ún C/A kódot sugároznak, ezt használja minden kommersz GPS vevő. A L2 sávon is továbbítják a C/A kódot és emellett még a P(Y) kódot is, ez utóbbit csak a USA hadserege tudja használni mert titkosított.
    Azzal hogy két különböző sávon továbbítják ugyanazt a C/A kódot, egy kétfrekvenciás vevővel ki tudják ejteni a legnagyobb hibaforrást, az ionoszféra okozta hibát.
    Egy ilyen vevő viszont ára viszont a többszázezer forint is lehet. Jellemzően a geodéták használnak ilyen vevőket, amelyeket még valamilyen korrekciós eljárással is megtámogatnak hogy elérjék a szubméteres pontosságot.

    A GPS modernizáció keretében a C/A és P(Y) kódokat fokozatosan leváltják az L1C (c=civilian), L2C (CM,CL), L5 és M (military) kódok. Értelemszerűen az L1C az L1 frekvencián lesz sugározva, L2C az L2-n, ami új az az L5 ez az 1176.45 MHz frekvencián jön majd. Az M kód két (L1,L2) frekvencián jön majd.

    A L2C kódot is sugárzó Block IIR-M műholdakat 2005 óta bocsátják fel.
    A most fellőtt első Block IIF műhold sugároz először az L5 frekvencián. A L5 egyébként valami vészhelyzeti jel ("Safety-of-life") és repülési célokra használják majd.

    Ami minket fog érinteni az az L1C jel sugárzásának megkezdése, amely 2013-ban indul az első GPS IIIA műhold fellövésével (persze használható majd évek múlva lesz, ha több lesz fellőve).

    A GPS IIIA holdak újdonsága lesz még a plusz (!) irányított antennák, amelyekkel fókuszálni tudják majd egy néhány száz kilométer átmérőjű területre a jeleket. Értelemszerűen ezt katonai konfliktusok esetén alkalmazzák majd, hogy ne lehessen relatíve olcsó GPS jammer-ekkel lebénítani az usákokat, mivel manapság már a pisztolygolyó is GPS-t használ :))

    A L1C-ről sok szépet lehet olvasni, pl. megbízhatóbb jelkövetés lombkorona alatt, épületek között, multipath hiba érzékenység csökkenése (visszavert jelek, ettől kolbászol át a belvárosban a szomszéd utcába a poziciónk :) ), illetve gyengébb erősségű jel esetén is poziciót talál a GPS vevő. (indulásnál az ephemeris adatok letöltéséhez erősebb jel kell, mint később a műhold követéséhez).

    Az L1C előnyeinek kihasználásához - amellett hogy visszamenőleg kompatibilis lesz . szerintem új GPS vevők kellenek majd.

    Jelen pillanatban nem tudom megmondani, hogy várható-e javulás. Ha több műhold van az égen az mindenképpen javítja a pontosságot, de nem tudom hogy leváltott műholdat nem-e küldik be az atmoszférába azonnal, tehát a létszám lehet hogy állandó.

  • Andreas2

    tag

    válasz dchard #61 üzenetére

    Igaz, meg is találtam hogy melyik részt értettem félre:

    Originally, only two signal frequencies were broadcast by GPS satellites: L1 and L2 (“L” denotes Link). The L1 frequency (1575.42 MHz) is equipped with two super-imposed codes, the Coarse Acquisition (C/A) code for civilian use and the Precision code (P-Code) for military use only. Until recently, the L2 frequency (1227.60 MHz) only broadcasted the P-code.

    Mivel C/A és P kódokról volt szó, a "mostanáig csak a P kódot" mondatot úgy értelmeztem hogy a C/A-ra gondoltak, holott itt már az új L2C kódra utaltak.

Új hozzászólás Aktív témák