Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • - = Zk = -

    félisten

    válasz FollowTheORI #124 üzenetére

    óhogyb+... -.-
    :W
    :DDD :DDD

    " Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

  • Sinesol

    veterán

    válasz FollowTheORI #132 üzenetére

    Annyi csak a probléma, hogy az AMD gyakorlatilag a HT-t lemásolva, a jelenlegi Intel architektúrához próbál felzárkózni, miközben az Intel laborjában valószínűleg ott van már a következő nagy dobás cpu fronton.

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz FollowTheORI #132 üzenetére

    "Alapvetően az x86 és az egyszálú soros végrehajtásban van közel a vég... és ott is azért mert az órajelet nem tudják felemelni tovább (gyakorlatilag 10-15 éve? megrekedtünk ezen a 4-5GHz körüli szinten), illetve az ILP (utasítás szintű párhuzamosságok) kiaknázása is már a plafont verdesi."

    Na igen, csak pont az egyszálú soros végrehajtás az, ami minden feladathoz alkalmas, ezért a sebességének növelése lineáris gyorsulást jelent minden programban.

    " Ígyis a fejlődés nagyrésze amit látunk már hasonló trükkökre "elpazarolt" tranzisztormilliókba került.
    A thread szintű (SMT) párhuzamosságok kiaknázására, meg a többmagos dologban persze még lehet kiaknázatlan dolog, de azt sem lehet a végtelenségig csinálni sajnos. :)"

    De most pont az van, hogy egyre nagyobb tranzisztorbüdzsé áll rendelkezésre az egyre csökkenő csíkszélesség által. Viszont a soros végrehajtás sebességét nem tudják már érdemben növelni. SMT jó dolog, de a hatékonysága attól függ, hogy mennyire vannak kihasználva egy-egy adott programszál által a végrehajtóegységek. Ha eléggé, akkor nem sokat ér, hisz a szálaknak egymással kéne versengeniük az erőforrásokért. Magtöbbszörözés is egy képcsőfok, de nagy teljesítményű magokból sokat nem tehetnek rá egy lapkára, ugyanis az nagyon megemelné a fogyasztást, ráadásul a programok jelentős része nem is tud 4-8-16 mag/szál-nál többet megfelelően kihasználni, mert nem párhuzamosíthatóak annyira a feladatok. Keveset fogyasztó apró, "buta" magok sokasága meg az egyszálas teljesítményt öli meg.
    Van még a GPGPU-vonal bevonása, ami a heterogén felépítésű (pár darab nagy teljesítményű "latency-optimized" hagyományos procimag és a sok apró "throughput-optimized" magból álló GPU-szerű tömb együtt) APU-kkal és a HSA/OpenCL 2-vel teljesedhet ki (szerintem úgy 2020-ra ki is derül, hogy mennyi alkalmazás lesz képes profitálni ebből a felépítésből és végrehajtási módból), de továbbra is ott van a probléma, hogy sok feladatot egyszerűen nem lehet eléggé párhuzamosítani, pláne nem az APU throughput-optimized magjainak optimális kihasználásához szükséges többszáz-többezer szálra. Egyébként az AVX célja és problémája is hasonló, mint az APU-ké. Ugyanis nagyon sok mindent nem lehet "SIMD-esíteni", pláne nem az 512-1024, vagy még több bit széles vektorméretre.
    Viszont tranzisztorkeret meg van és egyre nagyobb lesz. Tehát szerintem logikus lesz ezeket a tranzisztorokat feladatspecifikusra tervezett egységekbe fektetni, amik semmi másra nem jók, de egy-egy adott konkrét feladat végrehajtását nagyon fel tudják gyorsítani. Vagy esetleg FPGA tömbökbe, amiket aztán mindig az épp aktuális program/feladat végrehajtásához konfigurálgatnak hozzá.

    "És ha jól sikerül a Zen, ezért is zárkózhatnak fel nagyon közel. Reméljük a legjobbakat nekik, a "történelmi" esély még megvan most.. :)"

    Igen, most még (mert ha ezt elcseszik, akkor a PC-s CPU piacon kb. végük lesz) van esélyük. Én szorítok nekik. És vevő is lennék egy mobil Raven Ridge-re, ha jól sikerül.

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

Új hozzászólás Aktív témák