Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Doom

    aktív tag

    Milyen cégértékről van szó a cikkben? A cégérték szerintem tükröződik a piaci értékben, elvégre ha én meg akarom venni a céget, akkor a részvényekért ki kell fizetnem a piaci értéket, és ha megvan az 50%+1, akkor többségem van. E felett nem kell fizetnem érte, ha jól gondolom.

    Angel1981: konkrétan a részvények ezért vannak a tőzsdén, hogy adják-vegyék. A cég teljesítményétől és a várakozásoktól függ a piaci értéke. Milyen "termékeny dologra" kellene fordítani ezt (mit is)?

    Bikerider: a kockázatot a piac beárazza, ez tükröződik a piaci értékben.

    [ Szerkesztve ]

  • Doom

    aktív tag

    válasz tkazmer #7 üzenetére

    Nyilván nem ilyen egyszerű, de két mondatban igen :)

    A cégértéknek van számviteli definíciója, de az nem úgy néz ki, mint a cikkben írt, ha jól tudom. Ezért kérdeztem.

    Olyat meg nem írtam, hogy mindig reálisan áraz (persze kinek mi a reális). Lehetnek átmeneti hisztik, de hosszú távon a (névértékhez viszonyított) árfolyam tükrözi a kockázatot és a várakozásokat.

    #8: egy mérőszám alapján nem jelenteném ki, hogy hatékonyabb. Ha az árbevétel arányos nyereség meg a MS-nál nagyobb, akkor ki a hatékonyabb? (nem tudom, így van-e) :)

    [ Szerkesztve ]

  • Doom

    aktív tag

    válasz dajkopali #10 üzenetére

    Na most utánanéztem pontosabban. Valószínűleg az kavart be, hogy az én fejemben a magyar törvény maradt meg, ez meg valami piaci mérőszám lehet. A link szerint jól írtad, bár ezzel a számítással még nem találkoztam.
    Magyar számviteli értelemben az üzleti vagy cégérték (egyszerűsítve) azt jelenti, mennyivel többet fizetsz a cégért a piaci értéken felül (ez angolul inkább goodwill). A link szerint pedig kb. a tőke és kötelezettségek piaci értéke csökkentve a likvid eszközökkel, korrigálva más céges részesedésekkel. Nem tudom, mi szerepelt az eredeti szövegben, de a lényege úgy látom az, hogy mennyiért vihetik a céget ezen mutatószám alapján.
    Azt nem értem csak, hogy ha az összes adósságot beszámítják, akkor miért nem veszi számba az illikvid eszközöket is. Talán egyfajta rossz forgatókönyvet feltételez, hogy nem tudja eladni őket (vagy nem veszi át), az adósságot meg ugye akkor is törleszteni kell.

Új hozzászólás Aktív témák