Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Postas99 #26 üzenetére

    Ha a garancia megtartásához kell a kötelező szerviz és márkaképviselet, az tiszta sor. Úgy lehetne azt választani, hogy inkább bukod a garit, de neked azonnal kell egy működő gép. És akkor 3rd party cégek akár ki is szolgálhatják az ilyen igényeket, ahogy a személyautóknál ez teljesen normális dolog. (kivéve hogy a teslát utánozva oda is kezd beszivárogni a szoftverszabadalom)

    A bibi ott van, hogy az angolszász jogrendben létezik a szoftverszabadalom. Ha a gépben van olyan chip, amin szoftver van... és ma már tele van minden ilyen chipekkel (akár egy wifi vagy táp szabályzó chip, bármi), akkor azt védi a szoftverszabadalom. Hiába veszel egy ugyanolyan chipet, üresen semmire sem jó, a gyártói programot pedig nem másolhatod át (önmegsemmisítés is van beépítve kiolvasás próbálkozásra).

    És innentől kezdve hiába tied a vas, a szoftverszabadalom miatt nincs jogod semmit sem csinálni vele. Régebben még az működhetett, hogy bontott alkatrésszel cseréted a hibás chipet a szoftverrel együtt. De erre bevezették azt, hogy egyedi kód van mindenben, nehogy átcseréhesd.

    És hiába vagyunk az eu-ban, ahol nem érvényes a szoftverszabadalom. Akkor is kapaszkodhatnak a szerzői jogba. Valamint hiába nem érvényes az amcsi jog itt, de nem veheted meg, ha nem fizeted ki nekik, nem egyezel bele.

    A szoftverszabadalom és a szerzői jogi védelem nagyságrendekkel hosszabb időre veszi ki a köz kezéből a gyeplőt, mint bármilyen más kitalálói/termék gyártói védelem. Ezért igyekeznek szofvert tenni a kőbaltába is, hogy átragadjon azokra is a 70 év meg a többi aránytalan védelem.

    Nagyon egyszerű és hétköznapi példa. A raspberry pi-hez európában is meg kellett vegyem a codec licenszet, hiába járt már le a jogvédelme, hiába nem érvényes itt a kukutyin szigeteki meghosszabbított dátum. Vagy kifizetem, vagy nem használom.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz btprg #72 üzenetére

    Mivel egyre inkább erre halad minden, így lassan nem lesz már olyan, hogy kimaradsz.
    Itt jön képbe az, hogy a jogalkotók megfelelően képesek -e kezelni a helyzetet, vagy pedig a cégek érdekeit képviselve jóváhagyják egy kis lobbipénzért a gyakorlatot.

    A right to repair igazából erről szól. Sajnos az amcsi hülyeségek is becsorognak az európai gyakorlatba, mert itt sem jobb a politikus felhozatal. Legtöbbször funkcionális analfabéta, megvezethető vénségek döntenek arról, hogyan korlátozzák az emberek jogait. Rosszabb esetben nem hülyék, csak valami adóbevételi vagy még rosszabb esetben korrupciós motiváció áll mögötte.

    Míg egy routernél még akár működhet is az, hogy valaki lecseréli a szoftvert és úgy használja az eszközt... autóknál is van talán openai és hasonlók, de mindig ott lebeg a jog kardja felettük, hogy szabad-e legálisan forgalomba mennie (gépeknél a magánterület talán jobb), vagy hogy a szoftvercsere nem sért e mégis valami jogi dolgot. Például bootloader vagy digitális aláírás vagy hasonló feltörése, visszafejtése is necces és anélkül nem feltétlen képes más szoftver futni.

    Látni egyébként olyat, hogy pl okostelefonoknál kezdenek kikényszeríteni nyitottabb hozzáállást. Ami szerintem a jelenlegi jogszabályokkal nincs teljesen szinkronban. Tehát kommenteltem sokat, hogy miért nem nyerhet bizonyos perekben pl epic az apple ellen. De ha maga a jogszabály változna meg, akkor más lenne a leányszó fekvése. Elsősorban az amcsi rendszerre gondolva.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #79 üzenetére

    lehet kicsit túl is gondoljátok.. már hogy teljesen jogos, az is amit írtok. De most konkrétan az a gazdák legnagyobb fájdalma, hogy kiesik idő a gyártó miatt és az idő drága, csődbe is viheti. És bár sok rosszat lehet mondani az amcsik gazdálkodására mondjuk környezetvédelem vagy állatok esetén a kegyetlenségről...

    viszont durván hatékonyak. És állítólag ezek az automata gépek flottaként képesek 24/7 napokig vagy hetekig szinte folyamatosan menni szinte egy ember felügyelete mellett.

    Persze nem vagyok földműves sem, csak youtube videókból [link]
    "It isn’t often you see 5 Claas combines working together during normal farming practice - but as you can see, the rain was coming and we were desperate to get this field in!"
    Lehet ezekben pont van sofőr. de elvileg tudnak ezek szinkrnizáltan együtt is menni. [link]

    Szvsz a termelők ott is durván kell spóroljanak, nem ők aratják le a nagy lóvét, hanem a közbülső szereplők. Így lehet a lizingek és adósságok mellett máról holnapra élnek.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #83 üzenetére

    Igen ismerem a génmódosításhoz kapcsolódó jogvédős rendszer hírét is.
    Pepitában hasonló a felvásárlói rendszerük is, akár termény, akár állat. Megkövetelhetnek olyan eszközöket, módszereket, ami miatt folyamatosan új befektetéseket kell csinálni a gazdáknak. Persze a vetőmagot / kiscsirkét a felvásárlótól kell megvennie. Az megszabja teljesen azt, hogy mi kell ahhoz, hogy megvegye majd a terményt/állatot.

    Gyakorlatilag egy folyamatos adósságspirállba kergetve a gazdákat. Akik folyton újabb és újabb dolgokat kénytelenek venni a felvásárlótól / velük összedolgozó cégektől.
    Így pedig teljesen ki van szolgáltatva a gazda, mert ha a felvásárló nem veszi meg a termést, akkor csőd és az adósság visz mident. Muszáj nekik olcsón odaadni a teményt is, épp a csőd szélén.

    Az automatizálás is ilyen csapdát rejt. Elkezdi lizingelni a drága gépet, mert nem futja egy alkalmazottra. Aztán pedig fizet és fizet... és vendor lock in.

    Voltak anno ezekről elég részletes dokumentumfilmek.

    #85dolon75
    valószínűleg lehetne elég nagy. Az apróra töredezett földek meg külön külön művelés nem hatékony. A tsz meg ugye ajaj, pedig sok helyen van hasonló, csak nem komcsi stílusban kell csinálni :) Bár, ha így halad egy kézben lesz minden és "megoldódik" ez a probléma.

    #89dolon75
    csak hallomásból van sejtésem, nem ilyen területen dolgozom :)

    Itthon egy fokkal jobb a jogvédős téma még. De azért van veszélye. Újravetést lehet például itthon is tiltják a márkás vetőmagnál. Talán még van több generikus fajta, ami szabadon haszálható. Régebben olvastam / láttam valami részletesebb interjút, hogy itthon sem fenékig tejfel. A hibridek is jogvédettek (pl Pioneer )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák