Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cherockee

    aktív tag

    válasz attila9988 #1 üzenetére

    Én személy szerint rengeteg magasztalást hallottam róla, mint az egyszerű ember linux-a, úgy tartják számon még a műegyetem infós kolijában is...tapasztalatom meg az lett, hogy sok az apró hiba, egész jó a kompatibilitás, igéretes a project, de valahogy mindig megmaradt a béta hangulat...Tudsz nekem ajánlani további irányokat?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz attila9988 #1 üzenetére

    Aki nem, vagy csak kicsit ért hozzá, annak a legkönnyebben használható normális linux. (Amúgy nem igazán értem miért írod, hogy butított :U) Szóval ha valaki ubuntu alapján azt mondta hogy a linux ilyen vagy olyan, az egy debian alapján 100x inkább azt mondta volna :)

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz attila9988 #1 üzenetére

    Aki 1 disztró alapján eldönti, hogy a linux sz@r, az maradjon a vistánál, és váljék egészségére.

    SzVSz aki linuxozni szeretne (és nem elégszik meg az első disztróval, amit lát), annak alapkövetelmény, hogy nézzen körül egy kicsit a nagyvilágban. A neten csomó leírás, fórum, bemutató, tesz létezik, még személyreszabott disztró-választó is van, preferenciák szerint.

    Nekem azonkívül, h vmi HW-es gondja volt az öreg notimmal, azonkívül tetszik az ubu. Főleg, mert könnyen használható, nagyon sokmindenhez van GUI (fontos a kezdő usernek).

    Tény, h pár versenytársában több volt a biztonsági elem (pl fedorában SELinux - de ez a 8.04-es ububan benne lesz, tűzfallal együtt) de ennek ellenére a CanSecWest-en mégsem tudták feltörni a csupasz 7.10es ubuntut (ellentétben a 2percig élő MacLeopárddal és 1napig élő vistával).

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • attila9988

    őstag

    válasz attila9988 #1 üzenetére

    Nos, én személy szerint szinte minden disztribúciót kipróbálok, ám a mai napig kettő olyan van, amit rendszeresen használok is. Az egyik a debian. Azt azért szeretem nagyon, mert bár soha nem a legújabb megoldások szerepelnek benne, de mindaz ami belekerül, gondos tesztelés után lesz csak része a csomagnak. Idegesítő hibákkal nem szoktam találkozni, legfeljebb a "túlságosan új" eszközök támogatásával lehet gond. Ezen kívül remek dolog, hogy a debian -t gyakorlatilag már a telepítés szintjén is tökéletesen testre lehet szabni. Mindent kiválaszthatsz, mindent beállíthatsz, és nem dünti el helyetted hogy mire is van szükséged. Persze a többi linux -ba is felkínálják a csomagkezelőt, ám ez mégsem ugyanaz. Átgondoltabban máködnek a dolgok. Ha egyszerűen akarnám megfogalmazni, itt nem azt kell megmondanod neki hogy mit nem akarsz felrakni abból amit kitaláltak neked, hanem azt hogy mit szeretnél még az alaprendszer mellé. Ez a szemléletmód pedig sokkal kényelmesebb, és ha kicsit megismeri az ember a linux -ot, hasznosabbnak, sőt egyszerűbbnek is hat.
    Ráadásul nagyon jó parancssori eszközöket is kínál a rendszer, amikkel x nélkül sem kényelmetlenebb semmivel a konfigurálás, vagy a csomagkezelés.

    Az ubuntu -hoz hasonló kacatok csak beválogatják a még béta állapotban lévő csomagokat, (hogy a legújabb legyen minden) majd egy egyszerűsített "majd én megmondom hogy mi kell neked" elv alapján összeállítanak egy telepítőt. Túlságosan bedrótozottnak hatnak ezek a rendszerek. Debian után határozottan kényelmetlenek.

    A másik nagy kedvencem a mandriva. Ők megtalálták a középutat a felhasználóbarát kialakítás, és a használhatóság között. Abszolute nem kényelmetlen, remek beállító eszközöket is kínál, bár a parancssoros megoldásai (a mindenhol megtalálhatóakon túl persze) elmaradnak a debian -tól. A redhat -nál kézreállóbb darab, a suse -t meg mindíg is útáltam, mert sok gondot okozott nekem a yast, illetve lassúnak is találtam az üsszes verzióját. Most kedvem többet írni...:)

    Egyébként életem első linux -a is a mandrake volt. Akkor megkedveltem, és a többit próbálgatva valahogy mindíg ez került vissza a gépre. A debian az ami még jól megfért idővel mellette.....

    Tehát "mandriva powerpack" a csomag neve amit keresel.....:)

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz attila9988 #8 üzenetére

    Erre van az alternate install: ha akarod, akkor csak a pucér rendszert teszed fel GUI és mindenféle extra nélkül, utána szépen felépíted azokból a csomagokból, (és verziókból) amit te akarsz.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz attila9988 #8 üzenetére

    "Ha egyszerűen akarnám megfogalmazni, itt nem azt kell megmondanod neki hogy mit nem akarsz felrakni abból amit kitaláltak neked, hanem azt hogy mit szeretnél még az alaprendszer mellé. Ez a szemléletmód pedig sokkal kényelmesebb, és ha kicsit megismeri az ember a linux -ot, hasznosabbnak, sőt egyszerűbbnek is hat."
    Tegyük fel, hogy autót akarsz venni. Beszél a szalonba. Ott első kérdésük, hogy milyen motort szeretnél? Ezt még valszeg meg tudod mondani, hogy mondjuk benzines 1,6-ost. Ekkor elédtolnak 3 1,6-os benzines motort, hogy válaszd ki melyiket szeretnéd. Itt más jó eséllyel bajban vagy, nem nagyon tudod mi a különbség. Miközben gondolkodsz, mutatják, hogy ha ezzel megvan, mehetsz a váltókhoz, amiből kb. 100 fajta közül választhatsz, utána a fékekhez, abból is van vagy 50 féle legalább. Jó eséllyel itt fordulsz ki a boltból és maradsz az eddigi biciklidnél, vagy átmész a szemközti szalonba, ahol miután bemész mutatnak 3 kész autót, egyszerűen érthető specifikációkkal, mint metál fényezés, sötétített üveg, ABS-es fék, stb. Aztán persze mikor már évek óta használod az autót, s szeretnél újabbat, akkor már jó eséllyel tudod, hogy melyik fék, váltó és motor között mi a különbség, ezért szivesebben válogatnád te össze. De még akkor is könnyen előfordulhat, hogy az általad összerakott autó fele olyan gyorsan fog menni, és sokkal kevésbé lesz biztonságos, mint az eddig használt, gyár által összerakott autód...

    "Ráadásul nagyon jó parancssori eszközöket is kínál a rendszer, amikkel x nélkül sem kényelmetlenebb semmivel a konfigurálás, vagy a csomagkezelés."
    Mivel ubuntu debian és .deb alapú, ezért ami létezik debian alá, az létezik ubuntu alá is, tehát ezek az eszközök ott is megtalálhatók (felrakhatók).

    Nekem amúgy Debiannal az volt a bajom, hogy a stabil változatban sokszor nagyon régi csomagok voltak bent, amikból sok (számomra) fontos funkció hiányzott. S debian alatt a nem stabil verzió pedig tényleg instabilnak bizonyult.

  • n0_gAboR

    őstag

    válasz attila9988 #36 üzenetére

    Latom nem nagyon sikerult felfogni amit irtam. Az Ubuntu repo a Debianbol van mergelve, meg a patcheket is atemelik fejlesztes soran, sot csomo kozos fejleszto van.

    Az hogy van egy desktop usereknek keszitett desktop telepito liveCD (es ott tenyleg utolag LEHET modositani mindent), attol meg van server verzio is ami konzolos telepitovel erkezik. Ott is be lehet mindent allitani. Az nem szempont hogy telepites elott vagy telepites utan lehet vmit beallitani (legalabbis epeszu embereknel).

    Beta FF-rol meg annyi, hogy felteszed a 2-eset, es leszeded a 3asat es kesz. (nalam is igy van 1-2 extension miatt). Egyebkent ha lesz final elbol jon update.

    Nem ez a lényeg. A program beta. Érted? BETA.

    Erre meg annyit hogy a GMail meg mindig BETA, es sztem jo par "final" verzios cuccnal stabilabban mukodik. Relativ hogy mit irnak oda a programozok. Foleg linuxos cuccoknal nem jelent eletbiztositast ha valami 'stable'-nek van jelolve.

    Az meg hogy Debianba meg Ubuntuba ki mennyit bugreportol az majdnemhogy tokmind1, mivel Ubuntu debianon alapszik, szinte minden patchet atvesznek tole. Igy Debian vs Ubuntu osszehasonliatasnak nincs ertelme. Ubuntu ossze van szerkesztve desktop rendszernek, de ha allitgatni akarsz 100%-ig megtalalsz mindent ami a debianban van.
    (presze Debian Stable-nel sokkal ujabb csomagokkal)

  • FTeR

    addikt

    válasz attila9988 #43 üzenetére

    én azért nem mosnám teljesen össze az egyszerűsítettet a butítottal. a "letisztul" felépítés sokkal kevesebb szakértelmet/tapasztalatot kíván így sokkal szélesebb körhöz juthat el. a felhasználók többségét elriasztja a sok konfig opció, mert nem látják át (és nem is akarják átlátni).
    tudod, next -> next -> finish :)

  • n0_gAboR

    őstag

    válasz attila9988 #43 üzenetére

    Te egy lol vagy barátom, egy igazi szájhuszár. Már tökmind1 hogy mibe csak bele lehessen kötni valamibe, igaz? Remélem egyszer eljátszod egy hegyomlás szekással is, aztán viseled a következményeit.

  • erdoke

    titán

    válasz attila9988 #36 üzenetére

    Mind a 68 magyar Linux felhasználó tisztában van vele, hogy a FF 3b5 az béta, nem kell ordítani. ;)
    Ráadásul ezeket az embereket különösebben nem szokta izgatni a bétaság, ha bugzik, akkor másik verzióra váltanak. Szerintem totál lámák nem próbálgatnak Linuxot, és ha mégis, hidd el, alegkisebb gondjuk lesz, hogy a 3b5 FF-ban kettővel több bug van (ha egyáltalán) mint a 2-esben.
    Én is felraktam Vista mellé az Ubuntut, mert első Linux "élmény" szempontjából ez tűnt a leginkább megfelelőnek.
    A Win felhasználók 90 %-a soha nem használ parancssort. Én, aki szoktam, még így is nagyon furcsának találtam az Ubuntu ilyen paraméterezését, és akkor te jössz a más verziók fejlettebb parancssoros képességeivel.
    Nagy kérdés, hogy szeretnéd a Linuxot megtartani az 1 %-os szinten csak a geek-eknél, ezzel automatikusan elkönyvelve, hogy soha nem lesz megfelelő hardveres és szoftveres lefedettsége, vagy nagylelkűen megengeded, hogy egyszerűbb lelkületű emberek is próbálgassák, és nőjön a részesedése. Márpedig ez az út egyelőre az automatizálásokon és a GUI-kon keresztül vezet.

    "Ez a fajta gondolkodás nem tesz jót senkinek. Ami népszerű, nem feltétlenül jó is, legalábbis semmi nem garantálja, hogy nem létezik jobb választás."

    Kinek jobb választás? Nekem egy Debian biztosan rakás xar lenne, mert nem volna türelmem hetekig-hónapokig baxtatni, hogy számomra elfogadhatóvá tegyem. Aki meg hozzá van szokva, netán még mazochista is, és szeret vele pepecselni, annak ott vannak a "profibb" disztribúciók.
    Egyetértek, hogy ez a fajta gondolkodás nem tesz jót, de inkább a Linuxnak...

    A legjobb aláírás a héten

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz attila9988 #36 üzenetére

    A feltuningolt Debian kicsit sántít mert arra épülő, kiegíszítve készült. A tuning egyesekben keserű utóízű, mert ami jelentheti azt is, hogy valami instabítás és esetleg inkompatibilitás (béta elemeket nem tartalmaz) is fenn állhat (erről szó sincs). Inkább a Debian egy lebutított Ubuntu, dehát kit zavarnak elfér a rendszerben (lemezen) a sok progi.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

Új hozzászólás Aktív témák