Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Chiller #5 üzenetére

    Az szerver! Ezek nem szerverbe szánt termékek. A Genoa 2021-ben érkezik, de ez csak akkor fog számítani, ha hajlandó vagy 20000 dollárt szánni egy kétutas rendszerre.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Chiller #12 üzenetére

    Korábban is ezt tervezték, ugyanis a DDR5 extrém drága lesz 2021-ben. Ha arra kiadnak egy asztali Zen 4 platformot, akkor az nagyrészt eladhatatlan termékké válik, kivéve a Threadripper szint. 2022-re gondolják azt, hogy elfogadható szintre esik majd a DDR5-ös memóriák ára, amikor a végfelhasználók is meg tudják majd fizetni. Szerverszinten viszont a DDR5-öt megfizetik, ott maga a hardver ára a teljes költség kis része, tehát ha sokkal drágább a DDR5-ös modul, mint a DDR4, akkor az nem jelent katasztrófát.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz GeryFlash #19 üzenetére

    Threadripperbe lehozzák a DDR5-öt, de kb. háromszor drágább lesz kezdetekben egy modul a DDR4-hez viszonyítva. Előnye pedig asztali szinten roppant kevés. Ha gondolod menj DDR5-re a Threadripperrel, de a többség nem fog, amikor a next gen gémekhez 32 GB memóriát fognak ajánlani. A DDR4-en is alig fogják tudni megfizetni ezt a kapacitást, hát még DDR5-ön, ahhoz meg kell várni, hogy a DDR5 memóriák ára nagyjából elérje a DDR4-es szintet.

    (#22) huskydog17: Nem lehet dupla a memóriavezérlő. Ahhoz komolyabb tokozás kell, és azzal meg drága a routing. Szóval a mainstream vonalat nem véletlenül tartják 128 biten.

    (#24) GeryFlash: Nem az a baj, hogy nem tudnák kiadni, hiszen a szerverbe kész lesz a chiplet, tehát ugyanúgy lehozható asztaliba. Az a gond, hogy nem tudnák eladni a DDR5 miatt a platformot. Egy 32 GB-os DDR5-ös kit nagyjából 500 dollár lesz, nem lesz, aki megveszi csak azért, mert DDR5. Előbb meg kell várni, hogy 150 dollárra csökkenjen.

    A Warhol 7 nm-en jön. Az 5 nm elképesztően drága lenne 2021-ben egy asztali terméknek. Szerverben ez azért nem gond, mert egy szerverproci 1000-5000 dollár között megy. Hasonlóan a Threadripperhez, oda lehozhatják, de tovább nem, mert normális árat kell szabni, hogy a tömegpiac megvegye.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz ShiTmano #28 üzenetére

    Valószínűleg egy alapvető optimalizálás, tehát a dizájn nagyjából ugyanaz, csak kisebb fogyasztásra és nagyobb órajelre mennek rá. Ez jobban megéri, mert így nem kell ráugrani a DDR5-re, így annak az árhátrányát sem kapják meg.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Chiller #30 üzenetére

    Láttad már, hogy mennyibe kerül a Threadripperhez a legolcsóbb alaplap? Az a négycsatornás DDR4 miatt annyi, mert sokkal bonyolultabb routingot igénye. Ha négycsatornás DDR4-et hozhan mainstreambe, akkor az alaplapárak az egekbe szöknek. Akkor is megvennéd?
    A consumer piacnak jelenleg az elenyésző része vásárol Threadrippert, elsődlegesen a rendszer ára miatt.

    GDDR sosem lesz szimpla memóriamodulon. Sokkal bonyolultabb, mint a szimpla DDR.

    Az Intel lehet, hogy bevállalja a DDR5-öt 2021-ben, de az AMD el is akarja adni a termékét, márpedig nem tesz jót az eladásoknak, az indokolatlanul drága memória. A termelés felfutásával ez nyilván jobb lesz, de az nagyjából egy éves időtartam a korábbi generációk tapasztalatai alapján. A DDR5 tehát a szuperoptimista opció szerint is a 2022-es esztendő végére érheti el a DDR4 árszintjét. Bármi, ami addig DDR5-öt igényel, jelentős hátrányt kap az árazáskor, ami az árérzékeny piacokon számít.

    (#31) GeryFlash: Az 5 nm-es node lényegesen drágább, mint a 7 nm, és erre is azt várják, hogy sosem lesz annyira olcsó, mint a 7 nm a legelején, tehát mindig drágább marad. Ezért megy az Intel a 6 nm-es TSMC node-ra, az alig lesz drágább a 7 nm aktuális áránál.
    A DDR5 ára nagyon szempont, ha el akarod adni a terméket. Értsd meg, hogy a tömegpiac nem fog 32 GB-os DDR5 kiteket venni 500 dollárért, hanem vesznek 150-ért DDR4-eseket. Márpedig a konzol miatt a kapacitás lesz a lényeges, nem a sebesség. Aki hajlandó több ezer dollárt áldozni a DDR5-re, vehet Threadrippert, de nagyon kevesen lesznek, ezt már most megmondom.
    A DDR5 ára egyébként nagyjából egy év alatt megközelítheti a DDR4 árazását. Ez volt a tapasztalat a korábbi váltásoknál is.

    (#32) apatyas: Ha a DDR4-et négycsatornásra viszik, akkor komplexebb tokozás kell rá. Ezért marad folyamatosan a mainstream platform két csatornánál.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz arabus #54 üzenetére

    Az Intel 10 nm-es node-jánál egyedül a Lake Crestről lehet tudni, hogy 239 mm²-es kiterjedésbe 8,5 milliárd tranzisztort pakol. Szóval szép adatokat lehet kiadni mondjuk egy gyűrűs oszcillátorról, de egy komplex lapka esetében az Intel 10 nm-es node tranzisztorsűrűsége az egyetlen fellelhető adat szerint 35,5 millió/mm2. A TSMC 7 nm-ének tranzisztorsűrűsége egy komplex lapkánál, mondjuk az AMD Renoir esetében 66,2 millió/mm2. Ezzel arra is választ kapsz, hogy az Intel miért nem adja meg a processzorai tranzisztorszámát. Nem mutatnak olyan jól azok az adatok, mint a gyűrűs oszcillátorra vonatkozók, márpedig utóbbi ugyan hasznos egy gyártástechnológia leírásakor, de végeredményben komplex lapkákat fogsz gyártnai rajta, nem bitang egyszerű áramköri elemeket. Emiatt megy az Intel a TSMC-hez, mert ha komplex lapkákró van szó, akkor úgy lehagyták őket, hogy már nem tehetnek mást, mint beállni wafereket rendelni. Egyszerűen a TSMC magasan jobb technológiát kínál, ami szükséges az Intelnek, hogy versenyezni tudjon.

    A Intel a szerverpiacon van a legnagyobb lemaradásban. Nem képesek olyan rendszerrel előállni, ami az AMD közepes teljesítményű szerverprocesszorait verni tudja. A csúcsot csak távolról nézik.
    A jövő év első felében érkező új Xeon is nagyjából arra lesz jó, hogy néhol elkapja az AMD középkategóriás Epyc-jeit. Egy csúcs-Epyc ellen két Ice Lake-SP Xeon is kevés lesz. A Sapphire Rapids esetében fognak közelebb kerülni, de attól a platformtól is annyit várnak, hogy elcsípi a Milan tetejét, a Genoa ugyanúgy nagy falat lesz neki, mert nem lesz benne elég mag.
    Tovább nem tudni, elvileg a Granite Rapids jönne, de az pont csúszik a 7 nm miatt. Úgy pletykálják viszont, hogy jön majd egy 6 nm-es szerverproci a TSMC-től a Sapphire Rapids után, és azzal már érezhetően jobb lehet a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz GeryFlash #65 üzenetére

    A TSMC nem hajlandó az Intelnek extra gyártókapacitást építeni, ha nem vállalják, hogy tartós megrendelők lesznek. Márpedig nem vállalják, így az Intel számára a szabad kapacitás lekötése biztosított csak. Szabad kapacitásból pedig 6 nm-en több van jelenleg, mint 5 nm-en.

    Az Intel legnagyobb problémája, hogy nem tudják eldönteni mi legyen. Legyen házon belüli gyártás, vagy akkor tényleg menjen a fabless. Ha utóbbit választják, akkor a TSMC örömmel épít nekik csúcstechnológiás gyártósorokat, hiszen állandó megrendelők lesznek, de addig nem, és így az Intel a csúcstechnológiáról kiszorul, mert nekik szükséges a nagy rendelési tétel, hiszen nagy piacot szolgálnak ki.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz GeryFlash #69 üzenetére

    Volt egy régi terv Otellinitől. Nem véletlen, hogy az Intel 10 nm-nél elkezdte kiszervezni a gyártást, mert minden egyes node-ot annyira drága kigazdálkodni, hogy egyedül úgy gondolták, hogy tovább nem fog menni. Ezért részben ők is bérgyártók lettek volna. Lehet, hogy nem a közvetlen konkurenseké, de sokan vitték volna oda a lapkákat. Ezzel az Intel több gyárat tudott volna felhúzni, mivel a sajátjukon kívül még lett volna máshonnan is megrendelés a kapacitásra, így a több gyár kitermelte volna a következő gyártástechnológia költségeit. A 7 nm-re megint lett volna megrendelő, reményeik szerint több is, így még több gyárat húztak volna fel, ami kitermelte volna az 5 nm költségeit, és így tovább. Tehát hosszabb távon az volt eltervezve, hogy az Intel egy bizonyos időn túl már csak a felhúzott gyártókapacitás közel felében dolgozott volna magára, míg a másik felében a partnerekre. Na most a 10 nm-rel, a mobil piac elvesztésével, meg egyéb tényezőkkel ez a bérgyártásra vonatkozó vonal megszűnt. Tehát olyan problémába kerültek, hogy ki kellene termelni a következő gyártástechnológiák költségeit, viszont ebben jelenleg csak magukra tudnak támaszkodni. Részben ezért is kezdtek vadul felvásárlásokba, hogy nőjön a gyártási volumen. Mert tudnának ők procikat gyártani, csak senki sem vesz egy bizonyos mennyiség fölött, szóval gyártanak FPGA-t, AI lapkákat, stb. Ezekre elképesztően sok pénzt kiadtak a Krzanich éra alatt, ezért ment fel a cég adóssága 32 milliárd dollárra. De Krzanich is bele volt ebbe kényszerítve, mert ha nem növelik mesterségesen a gyártási volument, akkor végleg elvesztik a harcot a TSMC-vel és a Samsunggal szemben, mert eljön az a pont, ami a GlobalFoundries esetében is eljött. Egy ponton túl már nincs semmilyen reális elméleti lehetőség egy új gyártástechnológia kitermelhetőségére, és ha már szuperoptimista elméleti számítással sem jön ki a matek, akkor be kell dobni a törülközőt a gyakorlatban is.
    Ezért kedvez a mostani terep elképesztően a bérgyártóknak, mert az új partnerek megnyerésével könnyen tudják növelni a gyártási volument, ami az utat jelenti az új gyártástechnológiához. Az Intelnek ehhez viszont a piaci részesedését kellene drámaian növelni, de nagyrészt olyan piacon érdekeltek, ahol nincs hova. Erre lettek volna jók a partnerek, akik bérgyártottak volna 10 és 7 nm-en.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák