Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ng0ofy #9 üzenetére

    Nem tudni pontosan, hogy mi lesz a bejelentés.

    De hogy mire lehet használni őket?

    0.: Már most is jelentős mennyiségben robotokat használnak az aknamentesítésre. De ezek még mind távirányítású drónok. Egy önálló munkavégzésre képes drónt jó előre a célzónába lehet küldeni, hogy derítse fel, és semlegesítse az ellenséges aknákat, így lehetővé téve egy partraszállást például.
    1.: A saját tenger alatti kommunikációs vonalak ellenőrzése folyamatosan, hogy az ellenség ne helyezhessen el lehallgató modulokat.
    2.: Az ellenséges kommunikációs vonalak (itt lehet orosz, kínai, stb.) lehallgatni.
    3.: A tengeralattjárók számára perpillanat nagyon probléma a szonár elhelyezése, nagy sebességnél egyszerűen a víz áramlása megsüketíti a rendszert. Most fogjunk egy tucatnyi ilyen víz alatti drónt, amelyek mobil szonárbázisok, és valahogy (a lent említett kommunikációs problémát megoldva) eljuttatják az információt a tengeralattjárónak. Így egy-egy tengeralattjáró (vagy felszíni hajó) sokkal nagyobb tengerrészt tud megfigyelés alatt tartani, és eközben nem kell amiatt aggódnia, hogy a saját zaja miatt nem hallja meg esetleg a csendes ellenséget.
    4.: Ezeket a drónokat fel is lehet fegyverezni, így a tengeralattjáró nemhogy szonárral, de már fegyverzettel se kell, hogy rendelkezzen, "csak" afféle irányítóközpont lehet a drónoknak. Itt megint a kommunikáció a probléma, a kábeles adatkommunikáció megbízható, de problémás, az alternatívák (ultrahang, esetleg lézer) ellenben megbízhatatlanok.
    5.: Eddig például egy-egy orosz nukleáris rakétahordozó tengeralattjárót mindig próbált egy amerikai vadász-tengeralattjáró árnyékként "kísérni". A lényege ennek, hogy atomháború esetén a vadász még az előtt elpusztítaná a rakétahordozót, mielőtt a rakétáit elindíthatná. Persze éppen ezért egy orosz vadász tengó is kísérheti a rakétahordozót, hogy megvédje. Ez egy roppant kínos és ugyanakkor fontos eleme a nukleáris elrettentésnek (és orosz helyet lehet mondani akár kínait is). Tegyük fel ugyanezt most tengeralattjáró helyett egy vagy több drón végzi...

    Alapvetően évtizedek óta igyekszik az amerikai (és más) haditengerészet is megreformálni a tengeri és a tenger alatti hadviselést. A fő probléma, hogy már nem a hidegháborúban élünk, így egy több milliárd dolláros kísérlet nem igazán fér bele a büdzsébe, így bár tervek voltak / vannak új, modern megoldásokra, ezek tesztelése arra, hogy életképes lesz-e, avagy sem, sose valósult, valósul meg. Legalábbis eddig. Maradtak a hagyományos megoldásoknál, kevés újdonsággal.

    Az US NAVY feltehetően most abban reménykedik, hogy a légi felderítést, illetve most már a közvetlen légi támogatást ahogy a légi drónok megreformálták (relatíve olcsón), úgy ők is ezt meg tudják lépni a tengeri drónokkal.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz ng0ofy #9 üzenetére

    Nonmilitáris felhasználási módok: területvédelem - olajfúró-tornyok, egyéb úszó objektumok esetén, korai riasztással, parti őrségnek határvédelem, mentés, kutatás támogatása,környezetszennyezések forrásának felderítése, megszüntetése, élővilág nyugodt vizsgálata, az állatok zavarása nélkül, mélytengeri felderítés, térképezés, cunamifigyelés, földrengésfigyelés, kisebb tárgyak szállítása-kvázi posta. Lassú, de nem feltűnő.

    #5 Silentfrog: biztos szar halászlé készül belőle.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák