Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    egyetértek az előttem szólóval, inkább első ránézésre néz ki veszélyesen. talán fejezetcímek segítenének az átláthatóságban, azokat végigfutva lehetne tudni mit várhat az ember az írástól.

    részemről szokás szerint ingyér akarom a jóságot, megpróbálok minimális összegből valami vízkeringetős cuccot összehozni. egy köbös műa tartályt (ibc-t) képzeltem el, ezt melegítené nappal a kollektor, következő reggel meg az ebben kígyózó kazán melegvízhez bemenő csövét melegítené valamennyire...

  • lapa

    veterán

    a napelemekről múltkor volt ereszdelahajam az sg.hu-n. akkor utánanéztem, és a sharp legújabb paneljei sem csinálnak 15%-nál többet. ezt csak a 20%-ra, amit az elején említesz. papíron többet mutatnak, csak nem 25 fok, hanem 50-60 fok az üzemi hő és ott már van -10%-od.

    amúgy én is vettem egy vákuumcsöves cuccot, meg egy 1000 liter puffer is be van már csomagolva. de nagyon lassan haladok...

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz #47053824 #32 üzenetére

    a szigetelés már magában sokat jelent. nekünk alul 5-10, oldalt 10 centi a vastag vályogon, fent 10 + 15 cm van. a tavalyi szezon leghidegebb éjszakáján (-18,x) az este 10-kor mért 21 fok reggelre csak 18 fokra csökkent, egész éjszaka nem kapcsolt be a fűtés. oké, hogy csak 80 m2, de az éves átlag gázszámla 13 ezer lenne. ha átállunk tömegkályha + napkolira akkor már mi küldjük a csekket a tigáznak.

    tudom, hogy ez nem túl szép, de a hőszivattyú szerintem zsákutca. ha ötöde az energia (ami ha jól tudom optimális állapot, fajtától és hőmérséklettől függően lehet csak fele is), akkor is dupla olyan drága a villany, mint a gáz. azaz már csak 2 és feled ár. mindemellett ugyanúgy gridfüggő a rendszer, mert télen napelemmel nem hajtasz ki kilowattokat. meggyőződésem, hogy a tömegkályha a vízkörbe is kapcsolva, esetleg peltier modulokkal a jövő. az autonóm hajtja a szivattyút, megfelelő mennyiségű peltiernél még áramot is termel 0 veszteséggel (mert a perltier 95% vesztesége mind a vízkörbe megy). munkaigényesebb, meg 3 évnyi fát el kell tudni rakni valahova.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Rive #25 üzenetére

    ez vicces volt, előbb olvasgattam vissza és csak lestem hogy nem is emlékszem hogy ezt írtam mostanában. aztán nézem 2007.

    ja, hát én a prémium cuccot vettem a permanenttől, végignyálaztam a (nem csak hazai) piacon elérhető összes megoldást, de keresztmetszetekben meg felépítésben még mindig meggyőzőbb, mint a többi.

    nekem az az elborult tervem van, hogy nyílt rendszer lesz, de mégse drain-back. bele akarom dugni a két csövet a köbméter vízbe, másik végeket a koliba. aztán valamilyen egyszerű módszerrel felszívom a vizet gyűjtő -20 centire, úgy hogy az a felső 20 centi elég hosszú legyen ahhoz, hogy a koli felől ne tudja megfagyasztani a téli éjszaka. nyilván brutál szigetelés lesz, tán 10 centis polisztirolba lesznek a csövek csomizva. ha beválik, akkor annak több előnye lesz:

    -nincs primer hőcsere
    -nincs fagyálló (a víz egy egyenes csőoszlop a szintén colos padlófűtés csőből, szóval nem kéne megfagyjon)
    -keringetőszivattyú napelemről képes kihajtani (csak 20 centit kell emelni)
    -nyáron nem fő meg a fagyálló (bár a koli üresjáratos tartósságától félek, de ponyvázni nem szeretnék. esetleg autó hűtő + sok dc ventis kényszerhűtést is elképzelhetőnek tartok, ha 80 fok fölé menne a víz, akkor nem lenne üresjárat)

    mindennek a tetejébe azon is filóztam, hogy akár ráköthetném egy mondjuk 20w napelemre is, a víz magasságának beállításával talán el lehetne találni a munkapontot. persze ez több szempontból is vérzik, de romantikus.

    a köbös tartályba 4 párhuzamos brutál hosszú (100e pénz) réz csőkígyó kerül majd, amire még valami alu felületnöveléseket akarok rögzíteni. ez a csőkígyó gyak a bejövő hideg víz lenne (kazán betáp után - azt nem piszkálom), a végén egy termosztatikus szeleppel, ami 40 fok körül maximál.

    a hidegvíz csapot kinyitva meleg víz jönne, sima "hideg" vízzel lehetne zuhanyozni. a mosógép és mosogatógép is ezt kapná. a megoldásban az lenne a szép, hogy a tartály hőjét 100%-ban kihasználja az ember. ha a csőkígyó csak 1 fokot melegít, akkor a fűtőszál egy fokkal kevesebbet. magyarán a mosó/gató gép erejéig áramot állítanék elő 80% mínusz veszteség hatásfokkal, egyetlen nagyon hatékony hőcserével.

  • lapa

    veterán

    válasz MongolZ #35 üzenetére

    és egészen az első fagyos éjszakáig működik. brilliáns.

  • lapa

    veterán

    válasz MongolZ #37 üzenetére

    minden bizonnyal. van egy dobozod, abban egy cső (ez a kollektor). ez a doboz magától lehűl -10 fokra éjjel. az ebben lévő víz meg nem fagy meg, merthisz csak.

    gondolom a bojlerrel van fűtve a koli, legalábbis ezt a következtetést lehet levonni a fent leírtak alapján. mondom, tuti cucc.

  • lapa

    veterán

    válasz MongolZ #39 üzenetére

    bocs, de értetlen dolgokat írsz. odakint télen megfagy a víz. ez idáig annyira nem értetlenség, gondolom.

    ha nincs többlethő ami odamenne, akkor még akkor is megfagy, ha körbe szigeteled a csövet. a fizika már csak ilyen értetlen. szerinted a hasonlóan jól szigetelt napkollektorok hasonlóan jól szigetelt csöveibe miért raknak méregdrága kemény fagyállót az értetlenek?

    (ne arra gondolj, hogy reggel kisüt a nap, mert télen nem süt ki a nap minden reggel. hetekig nem tartja a hőt)

    akkor, ha ebben a rendszerben mégsem fagy meg a víz, akkor az bizony valahonnan hőt kap. tekintve, hogy a leírásod szerint ez egy bojler meg egy csőkarika a bojlernél feljebb, jobb híján a bojlerből kaphat csak meleget az értetlenje.

    ami az értetlen fizika szerint egy szimpla gravitációs áramlás, a bojler meleg vize az álló keringető szivattyú mellett felvánszorog a koliba. máris megtörtént a csoda, a villanyfűtött tető.

    de ha pontosabban leírod a rendszer kialakítását, összetételét pontosabban tudok cáfolni és ellenőrizheted. addig kénytelen leszel elhinni ezeket az általános iskolás fizikai törvényeket.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    ilyen vákuumcsöves kontra jégverés tapasztalata vagy híre van valakinek? a legutóbbi jégverés itt nálunk elég ijesztő volt. hozzáteszem nálunk nem volt vészes, csak a hangja a hullámlemezen. viszont láttam egy-két jégkáros kocsit a neten, ami olyan durva, hogy nem is igen tudom elhinni. azért valahol reménykednék benne, hogy a tető síkjánál is kicsit meredekebbre állított cucc atombiztos lesz, és nem tud rajta a jég erőt kifejteni. van valakinek ezirányú infója konkrét telepítés + csúnya jég kapcsán?

Új hozzászólás Aktív témák