Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz attila9988 #25 üzenetére

    "Van egy "kedvenc" politikusom, aki még ingyen vizet, meg áramot is akart adni.... na nem mindenkinek, hanem a "rászorulóknak"..... Persze ha mindenkinek adná, és azt mondanák, hogy a gazdasági fejlődés jegyében legyen mindenkinél villany, meg víz, az megint máshogy hangzana...."

    fact 1: Rászorulók támogatása, legalább színleg szükséges még a legkapitalistább politikus is elbukik enélkül.

    fact 2: Az életben nem volt még olyan rendszer, maximum foltokban és rövid ideig a világ egyes pontjain, ahol a szegények/rászorulók ténylegesen meg is kapták a kiugráshoz/érvényesüléshez szükséges lehetőségeket. Értsd: oktatni kéne elsősorban őket, a járulékos költségeik fedezésével, de az oktatáson lenne a hangsúly. Anélkül szart sem ér az egész. De ez nyilván senkinek nem érdeke, hogy tömegek legyenek értelmesen gondolkodók.

    fact 3: Ha már mindenképpen ilyen elcseszett a rendszer, akkor inkább ingyen legyen az áram/víz/gáz/étel (no nem korlátlanul, hanem amolyan afrikai, kártyás megoldással), minthogy pénzt adnak nekik, amit úgyis szeszes italra meg dohánytermékekre fognak költeni, miközben a gyerekeik meg éheznek (őket úgyis megeteti legrosszabb esetben valami civil szervezet vagy a krisnások, ellenben a 22800 éppenhogy elég a havi cigire és piára. Azt pedig nem adnak sem a civil szervezetek, sem a krisnások, így a pénzbeni segély 10-ből 8 családnál arra fog menni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #31 üzenetére

    A finneknél azért éri meg, mert onnan igazán már nincs feljebb, nincs szignifikáns különbség a jóléti államok között. Itthon meg ha most eltekintek a magyarság kollektív jellemhibáitól (szomszéd tehene, irigység, elégedetlenség, pesszimizmus, depresszió, nagyravágyás, árulás nagyobb jóért cserébe, stb.), akkor is annyival fejlettebb a nyugat, hogy az már pofátlanul szinte hívogatja még a legbecsületesebb, legpatriótább embereket is. Segédmunkásnak lehet, hogy nem mennek ki sokan, de ha a szakmájában kap egy ajánlatot valaki itthon 300 nettóért, kint meg 1M nettóért, akkor elgondolkozik...

    "Az nem kormányprogram, hogy mindenkinek jó lesz, csak szavazzatok ránk."

    Ezért kell demokrácia helyett diktatúra. Ott a kormány képes meghozni népszerűtlen intézkedéseket is. Persze tökéletes rendszer nincs, de lássuk be: Itthon a 3 alappillért, ami a nyugdíjrendszer, egészségügy, oktatás, nem fogja az életbe sem normálisan rendbe hozni egyetlen, demokratikusan (vagy féldemokratikusan) megválasztott párt, még 2/3-addal sem. Hogy miért? Mert nem 4 évbe telik rendbe szedni és mert a ciklus végéig sem húznák ki vele.

    Tovább megyek: diktatórikus alapon is nagyon nehéz lenne, mert amennyi szervezet meg politikai törpepárt van az országba, beleértve 1-2 olyan bloggert is, akik képesek több ezres tömeget maguk mögé állítani, még véres golyószórás nélkül is esélytelennek tartom, hogy ki lehessen vitelezni.

    Nagyon lassan, kerülőutakon lehet csak eljutni oda, hogy helyrepofozzanak dolgokat. De ahhoz meg évtizedek kellenek és nem mindig világos a cél (hiszen ha az lenne, az az EU-nak és az ellenzéknek is az lenne) és sok a nyitott kapu, ami ha nem lenne, szintén az lenne, hogy világos a cél. Így viszont mindenki azt lát bele, amit akar. Van, aki armageddont, van, aki EU összeomlást, van, aki kalifátust, van, aki sima öncélú korrupciót, van, aki hosszútávú terveket... De pontosan megjósolni senki nem tudja, mi lesz a vége.

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #33 üzenetére

    Mi is a szórakoztató ebben? Emlékszel az internetadós tüntetésre? Szerinted mi lenne, ha holnap azt mondanák, hogy a nyugdíjplafon januártól nem lehet több nettó 120 ezernél? És szerintem pártállástól függetlenül nehéz lenne elvitatni, hogy egy ilyen döntés mekkora pozitív lökést adna a gazdaságnak. Így értettem a népszerűtlen intézkedést. Vagy mi olyan vicces ezen?

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #35 üzenetére

    Ezért írtam, hogy mindegyikben ott a hibalehetőség. De ahogy te is nagyon szépen megfogalmaztad: "tömegek jólétét". A távoli jövő feláldozható, a 49% feláldozható, a lényeg, hogy az 51% megkapja a "carpe diem" életérzést, MOST jó, MOST vásárol, MOST fogyaszt. A lényeg a MOST!

    "A reális megoldás az a demokrácia, ahol a nincsenek államfüggő tömegek."

    Egyetértek, de akkor feltennék egy kérdést. Melyiknek a nagyobb a valószínűsége? Egy olyan diktátornak, aki talán nem tökéletes (hiszen egyetlen ember sem az), de az ország hosszútávú érdekét tartja szem előtt.

    Vagy egy olyan jótevő dollárcsilliárdos felbukkanásának, aki Magyarország szegényeinek vesz egy lakást, vagy csinál egy globális bérlakásprogramot, ahol a teljes lakhatási költség (rezsivel együtt) nem lehet több a mindenkori minimálbér 30%-ánál (vagyis jelenleg nettó 66000 esetében havi 20-nál) és mellette mindenkinek elengedi/semmissé teszi a hiteleit/adósságait? Ja, és a legfontosabb: mindenki megkapja a megfelelő oktatást, hogy a jövőben ne csináljon hasonló hülyeséget?

    Mert amíg ez nem történik meg, ne álmodozz működőképes demokráciáról. Svájcot hoznám példaként, ahol negatív kamatok vannak és mégis bankban tartja a többség a pénzt. Ez milyen mérhetetlen gazdagságot feltételez, hogy az emberek még fizetnek is azért, hogy bankban legyen a pénzük? Egy ilyen országban valóban a nép uralja a kormányt és nem fordítva. Itthon, ahol az ember 150 nettó alatt (vagyis a társadalom alsó 60%-a) halott ember, ha nincs saját lakása/rokona, ahol ingyen/csak rezsiért/jelképes összegért lakhat, hányan is vannak ráutalva a kormányra?

    A legalapvetőbb alap dolog, a 4 fal + fedél is hiánycikk Magyarországon, mert ezt sem tudja a társadalom alsó fele megfizetni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #37 üzenetére

    "Időbe telik a bambáknak amíg rájönnek, hogy az állam az ő pénzükből tud csak adni."

    Kivéve a hódító országok, akik gyarmataik kiszipolyozásából és multicégeikből is tudnak adni. Ez, amit mondasz, inkább a Földre, mint kollektív egészre igaz. Minél többen vagyunk, annál többfelé oszlanak az erőforrások (és nagyon nem egyenlően) és az egész nemzetek közötti móka egy zéró összegű játszma. Azok vannak a csúcson, akiknél a legmagasabb az egy főre eső GDP és ezek vagy a Föld erőforrásainak a kárára (olaj) növekedtek, vagy másoktól vontak el tőkét a saját országukba (adóparadicsomok).

    Tudsz nekem olyan országot mondani (Japán, meg talán még Dél-Korea kivételével) akik nem területükből/elhelyezkedésükből fakadó előnyük (ásványkincsek), háborúkból/gyarmataikból, illetve gazdasági trükközésekből jutottak fel a GDP piramis csúcsára?

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #39 üzenetére

    "Mondtam hogy szórakoztató vagy. Az ősemberes, munkamegosztós példa megvolt?"

    Nagyon gagyi példa, ami semmi mást nem példáz, minthogy burkoltan célozgat a szocializmusra, a proletárdiktatúrára és hasonlókra. Egyébként meg jelenleg pont fordítva működik a dolog 5+ éve, pont a pénzesebbek járnak jobban.

    "Erről hallottál már?"

    Nem, de hülyeség. Nem nevezném lassú fejlődésnek, hogy Quatarban meg Kuvaitban olyan gazdagság és mérhetetlen luxus van, amit még egy skandináv is megirigyelne. A feminista érv az egyetlen, ami elfogadható, de az is csak női szemszögből. És nem a természeti erőforrások miatt van, hanem a vallásuk miatt.

    "Egyébként már másodszorra és komolyan ajánlom a "Miért buknak el nemzetek?" c. könyvet."

    Csak a Wikipédiás bevezetőből idézve már ez a része sántít: "Az extraktív politikai intézményrendszerek vezető elitjei jellemzően nem érdekeltek a kreatív rombolást (innovációt) lehetővé tevő (inkluzív) gazdasági struktúrák életre hívásában. Egyrészt azért nem, mert hatalmuk a régi megoldásokhoz kötődik (pl. földbirtokos nemesség az iparosodás hajnalán). Másrészt azért sem, mert a kreatív rombolást bátorító inkluzív gazdasági intézmények könnyen aláásnák politikai hatalmukat."

    1. Személyiségbéli probléma a status quo-hoz való ragaszkodás. Sajnos az emberek többsége ilyen és öregkorra sokan még inkább ilyenekké válnak. De ez ugyanúgy igaz a szavazókra (sőt, ott még hangsúlyosabb, mert egy közszereplőről mindenki látja, ha meghülyül. Egy átlag szavazóról maximum a közvetlen környezete látja, hogy meghülyült. Ilyen ostoba tömegek ugyanolyan veszélyesek egy demokráciában, mint egy ostoba diktátor vagy egy szűk ostoba elit. Csak utóbbi kettőt könnyebb kiütni/lecserélni, de azért olyan a világtörténelemben még nem fordult elő, hogy több százezer embertől megvonták a szavazati jogot olyan indokkal, hogy "túl sötét ahhoz, hogy felelősségteljesen szavazzon az ország sorsa felől".

    2. Egy haladó gondolkodású ember, legyen az bármilyen pozícióban, képes haladni a korral még idős korában is, szükség esetén megfelelő utódot kijelölni.

    3. Központilag sokkal könnyebb radikális változásokat eszközölni (még ha morog is miatta a nép), mint arra várni, hogy majd generációk pusztulnak ki és akkor lesz csak változás. Nem az ássa alá senki politikai hatalmát, hogy a földbirtokos átáll iparra, vagy ha ő már túl öreg hozzá, akkor az utódait neveli ki ennek megfelelően, hanem az, hogy az agyhalott tömeg még 100+ évvel az ipari forradalom óta is borgőzös romantikával tekint vissza a földműves időkre, amikről maximum szépirodalomban olvasott és még mindig ebben látja Magyarország fellendülését. Akkor ki is a gátja az agrár->ipar->IT váltásoknak? Mert szerintem a korral haladni képtelen, begyepesedett ludditák, akik ugyanúgy kikerülhetnek tömegesen a választópolgárok sorai közül (ahol nincs felelősségük, mert ixelni még az analfabéta is tud) és a vezetők közül is. Utóbbi feltűnőbb, mert
    1. Közszereplő.
    2. Meg kell szólalnia nyilvánosság előtt/indokolnia kell ostobaságát, így talán ő maga is rájön, hogy rosszul gondolta.

    Végezetül pedig, nem kell ehhez semmilyen államhatalom, a gazdaság is ugyanúgy viselkedik, lásd: benzines autók vs. elektromos autók harca. Vagy kazettához és CD-hez szokott jogvédők vs. internet/digitális kor.

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #41 üzenetére

    "kivételként japán, akinek olyan kis gyarmata volt, mint Kína? nekem nem jutna eszembe ilyen szövegkörnyezetben japán."

    Úgy értettem, hogy túl sokat nem tett hozzá mostani pozíciójukhoz, alapvetően a technológiára építkeznek és egységes kultúrájuk miatt maradtak egyben, aminek azt is köszönhetik, hogy ennyi katasztrófa után mindig újra és újra talpra álltak. Ennyi erővel Magyarországnak is voltak gyarmatai (pl. Horvátország) de nekünk se tett ez hozzá a pozíciónkhoz (sőt, Trianon inkább elcseszett mindent, amit csak lehetett).

    (#42) MageRG: "Akkor alázattal kérnék néhány linket."

    [link] :K

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #46 üzenetére

    "Szóval 1934 óta mikor is viselt terület/erőforrásszerző háborút az USA? (A Disznó-öbölbeli inváziónak más volt a célja.)"

    Azokat az eseteket is beleszámoljam, amikor el akarták vinni valahova a demokráciát?

    "Aki nem tudja eltartani, ne vállaljon gyereket."

    Ezzel egyetértek, csak az a baj, hogy jelenleg is pont ellene megyünk és esélytelen, hogy ez megváltozzon. Be kell látni: a rendszernek az ember csak porszem, sokkal olcsóbb ha új embereket nevelnek ki, mintha meglévőket képeznek át (már akit át lehet képezni).

    "A minimálbér nem arra való, hogy gyereket nevelj belőle, hanem hogy szakmai tapasztalatot szerezz, vagy tanulás mellett dolgozz."

    (#53) MongolZ: "És meg fogsz lepődni, hogy havi néhány tízezer forintért (ami kb. illeszkedik egy itthoni átlagbér TB-jéhez, vagy minimálisan több nála) milyen magas szintű ellátást lehet kapni. "

    Havi néhány tízezer forintért? TB-t 7000 forintot fizet fixen mindenki, az is, aki 5 milliót keres. Kevered az SZJA-val, nyugdíjjárulékkal és társaival, azok amik százalékosak.

    De tegyük fel, havi 20 ezret fizetsz. Évente 240 ezer, 10 év alatt 2,4 millió, 40 év alatt 9,6 millió.

    És akkor nagyon sokat számoltunk és feltételeztük, hogy 40 évet dolgoztál is.

    "Én meg azt mondom, hogy az az ember, aki évtizedek óta alkoholista, és mondjuk összeverekedtek a társával egy üveg vodkán és ezért kapott életveszélyes sebesülést, az igenis ott dögöljön meg, ahol van."

    Ezzel viszont egyetértek. A másik, hogy "a mentő nem taxi" dumával a törött lábú embert hazaküldik gipszelés után, ha nem infarktust kaptál vagy ütőeret vágtál és kihívod a mentőt, már mondogatják, hogy be lehetett volna menni, áthárítják rád a költséget (persze nem, csak mondogatják), ellenben az mindennapos eset, mikor Kalányos Eszmeralda kihívja jajveszékelve a mentőket, hogy "Jáááj, a Béla itt fekszik és nem lélegzik és meg fog halni és jöjjenek szirénázva, azonnal!!!" és a Béla addigra laposkúszásban felmászott az ágyra és békésen horkol. A múltkori esetet, amikor a Nagyvárad téren megszurkálta a 16 éves drogos a mentőst, inkább nem is említem.

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #57 üzenetére

    "normálisan az kellene történjen, hogy a te kezelésedet semmiben nem befolyásolja a másik ember kezelése, ezért nem is kellene ítélkezned fölötte."

    Ez nagyon szép utópia, de amíg ez nem történik meg, addig az evolúciós elvek érvényesülnek.

Új hozzászólás Aktív témák