Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Erasmus #5 üzenetére

    A rézkábel alapú átvitel már erősen a korlátaihoz közeledik. HDMI, DisplayPort, PCIe, USB, SATA, UTP esetén már most 5-10 Gbps közötti átvitelt érnek el. Nagyjából még egy generációnyi tartalék van ezekben a megoldásokban, a következő sebesség duplázásokkal 10-20 Gbps között már nagyon a határokat fogják nyaldosni. Még egy azt következő generációra rézkábelen már igen csekély az esély, ott már mindenképp az optika felé kell nyitni.

    Az átmenet viszont nem fog az egyik napról a másikra történni. Viszonylag most időben kezdik még el. A technológia fog még finomodni, a hozzá való szabványok is elkészülnek majd. Nagy valószínűséggel az utolsó generációs réz alapú megoldások esetén a két megoldás egymással párhuzamosan fog létezni a fokozatos átmenetet biztosítandó. Úgy 2015 felé szerintem az optikai megoldások teljes mértékben át fogják majd venni a jelenlegi réz alapú megoldások helyét, de ehhez azért időben hozzá kell kezdeni hogy az átmenet minél göndülékenyebben megtörténhessen.

    A réz alapú megoldásokkal szemben az optikai megoldásban rengeteg fejlődés és növekedési potenciál van. Lehet növelni a kapacitást WDM technológiával, további hullámhosszak bevezetésével több csatornán küldve az adatokat, de egy lambdán belüli kapacitás is tovább skálázható a technológia fejlődésével 10/20/40/100 Gbps felé, akár még tovább is a terabit irányába. Mindenezt a réz kábelekkel ellentétben viszonylag nagyobb távolságokra is.

    Az elmúlt években optikai kábelek terén komoly innovációk voltak, megjelentek olyan kábelek amik nagyon strapabíróak, többszöri hurkot hajlítgatva is megőrzik az adatátviteli képességüket. Ez pedig fontos szempont a széles körben történő felhasználáshoz. Ha ez a felhasználási kör még tovább szélesedik, szinte biztosra vehető hogy az optikai kábel gyártók további innovációkat fognak még eszközökni hogy még rugalmasabb, még kisebb átmérőjű kábelek mellett is biztosítható legyen a kellő adatátviteli kapacitás.

    Az optikai kábelnek igazából egyetlen hátránya van, az hogy nem lehet vele távolról tápellátni a rá csatlakoztatott eszközt. Persze erre is lehetne majd olyan kábelek és szabvány megoldások ahol a kábel mondjuk optikát és rézkábelt is tartalmaz, előbbit az adatátvitelre, utóbbit az áramellátásra.

    És ez még igazából az optikai átmenetnek csak az első lépcsőfoka, ahol az alaplapra csatlakoztatott eszközök vagy az alaplapok közötti kapcsolódás megoldása a cél. A korábbi fejlesztések során is publikált egy főbb cél a szerverek, hpc blade-ek közötti adatkapcsolat megreformálása. Itt most költséghatékonyab gigabit ethernetet használnak, de nem is oly rég már a 10 gigabit térnyerése is megkezdődött és egyre inkább teret nyer ahogy az ára meredeken csökken. A legdrágább megoldás pedig az Infiniband amivel 20/40 Gbps is elérhető de jelentősen drágábban. Ez is egy komolyan megcélzott piaci terület, ahol az Intel terabit sebességű összeköttetés megvalósítását tűzte ki távlati célként.

    És ezutána jön még a további fejlődési lépcsőfok, amikor az optikai összeköttetés már nem csak az alaplapon kívüli vagy azok közötti nagy sebességű összeköttetést valósítja meg, hanem az alaplapon található részegységek: cpuk, memória modulok, nagy sebességű csatorló felület közötti összeköttetést is biztosítja és ott is leváltja a réz alapú csatolókat. Ez még távolabbi cél 2010 második felére talán már lehet realítása.

    A harmadik fázis pedig amikor már a cpu-n belüli komponensek: magok, cachek, memória egyéb vezérlők közötti réz alapú átviteli távolságokat hidalják át optikával. Ez végképp nagyon távoli dolog, erősen 2020 utánra. Már ha ebből valaha lesz valami, mert lehet egészen más technológiával oldják majd meg, pl. graphene, szén nanocsövek váltják le a réz összeköttetéseket.

  • Sanya

    nagyúr

    válasz Erasmus #5 üzenetére

    ezzel az a gond, hogy az usb2-es korszak vége felé, még mindig elég kevés az usb2-t teljesen kihasználó pendrájv, sőt, 2 éve a mobiltelefonokon még mindig az usb1-es csatlakozó volt a divast. mire várunk? ez az optikai interfész kb 2015-re lesz annyira kiforrott, hogy ne csak a 3 forintos kínai csipeket rakják rá az eszközökre, hanem a teljes sebességet elérőt, ezáltal tudja a max sebességet.

    szóval eddig ez egy humbuk, mellesleg az üvegszál jobban sérül, több energiát használ.

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

Új hozzászólás Aktív témák