Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Superman

    nagyúr

    válasz Bici #276 üzenetére

    Hagyd már, minden ilyen topikban van egy ilyen túlbuzgó "jogvédő", aki alkalmasint szintén használ nem jogtiszta szoftvereket, de itt osztja az észt.

    brd kolléga egyértelműen nem szoftverkalózkodásra buzdított, hanem pontosan körülírta a helyzetet. Még annyit tennék hozzá: ma Magyarországon még cégek sem vásárolnak sokszor jogtiszta szoftvert a fejlesztőknek.

    Jó példa erre az én esetem, amikor egy (ne nevezzük itt meg) játékfejlesztő cégnél voltam fejlesztő, nem volt 3D Studio. Legalábbis nem full licenszelt kópia, csupán egy trial verzió, az is egy butított változata az említett szoftvernek. Amikor lejárt, trükközni kellett, merta cég nem adott ki olyan horribilis összeget érte, amibe ez a szoftver került volna és az még csak egy licensz. Ha cégeket nem tudnak rávenni a "jogtisztaságra", akkor mit mondjunk az otthoni felhasználókra?

  • Superman

    nagyúr

    Nézzük egy másik aspektusból a dolgot. Tegyük fel, megveszem a szoftvert, mondjuk egy játékszoftvert, ami nem nagy érték, de ha 12k-t kérnek egy Crysis speciális kiadásért, azt nem magyar pénztárcához szabták. Nem baj, feltelepítem örömmel, lemez benn a meghajtóban, majd rövid ellenőrzés után a szoftver védelmi rendszere közli velem, hogy ő márpedig nem fog elindulni, ameddig a rendszeremen illegális emulátorszoftvert érzékel (célozva ezzel a minden második embernél megtalálható Daemon Tools-ra).

    Óriási. Megvettem, lemezt leellenőrizte, de annyira túlzásba viszi a túlbuzgóságot, hogy rendelkezni akar a gépem felett, mivel az adott szoftver a feketelistáján van. És tényleg nem indul el, sokszor még a szoftver leszedése után sem, mert a Registryben maradtak utána szemetek. Ilyenkor mi a teendő? Húzzuk újra a már jól bejáratott WIndowst?

    Vagy keressünk dúlva-fúlva egy cracket? Persze ez utóbbinak már semmi akadálya, hiszen megvettem a szoftvert, már nem károsítom a kiadót, lehet warezolni, bár a példányod legális. Ilyenkor hol vannak a morális megfontolások? A kiadó és a fejlesztők is lesz@rják, hiszen én már fizettem és hogy hogy boldogulok a védelmi rendszer túlbuzgóságaival, kizárólag az én gondom.

    És ez csupán egy játékszoftver volt. Nézzük a dobozos Microsoft Office 2007 Professional-t. Igen, én megvettem kemény pénzekért, nem "lopom én el" más szellemi termékét...

    Az utóbbi időben sok bajom volt a gépemmel és ezért többször kellett Windowst újrahúzni. Miután feltelepítettem az Officet és aktiváltam volna, közölte velem, hogy én bizony elértem a maximális aktiválások számát, telefonáljak és aktiváljam telefonon. OK.

    A telefonvonal minőségen aluli volt, alig értettem, amikor a kódokat (a számsorokat) bediktálta a gép, néha háromszor is vissza kellett hallgatnom. Ekkor felmerült bennem, hogy keresek valami más "aktiválási módot." Egyszóval ezt is megszívtam, méghozzá nagyon....egy rakat pénzt kiadok az ostoba szoftverükért és még le is korlátozzák az aktiválások számát, szenvedjen csak az az idióta, ha volt képe megvenni. Ilyenkor hol vannak az erkölcsi megfontolások? Na ja kérem, a usernek csak kötelességei vannak, joga egy szál sincs, így kéne ezt érteni?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák