Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Weareus

    addikt

    válasz #71562240 #370 üzenetére

    Elkzdtem olvasni Kákosi László-Varga Edith Egy évezred a Nílus völgyében című könyvét.
    Az 'Alfa' jutott eszembe a "másikhoz" képest.
    Most a 22 oldalon tartok, Jean-François Champollion már túl van az 5 napos ideglázon, amit a kifáradás és a hihetetlen siker okozott neki, miután élete fő műveként megfejtette a rosette-i kő lényeges részeit, bebizonyítva, hogy az óegyiptomi nyelv hasonlít a kopt nyelvhez és hogy jelrendszere a fonetikus és idiografikus jelek kombinációja.
    Már 11 éves korában héberül tanult, majd arabul és szírül, később tanulmányozta a perzsa, arab, kopt nyelveket, ezt követően saját használatra elkészítette felső-egyiptomi dialektus nyelvtanát, ez után visszatért tanítani és 1810 körül felismerte (már azt tanította), hogy nem 2 hanem 3 egyiptomi írásrendszer van. A követ előtte alkalmasint számosan próbálták megfejteni - sikertelenül, noha voltak apró lépegetések, ő részben ezekre (is) alapozott, de nála a kitűnő nyelvérzék, a nyelvtudás és a vasakarat végül átütő sikert hozott. (Amibe kis híján bele is halt).

    Jó az író stílusa nagyon!
    Kiváncsi vagyok, milyen lesz. :)

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • vhw

    addikt

    válasz #71562240 #370 üzenetére

    A következő platformon vagyok:

    A "tudomány mai állása" egy uralkodó szemlélet, magyarázat, elmélet egy-egy jelenségre. Ennek vannak a tudományon belül képviselői, támogatói és vannak olyanok is akik megkérdőjelezik ezeket.
    Már itt megjelennek oldalak, ahol nyilván a legmarkánsabb, az épp aktuálisan elfogadott (a "mai állás").
    Ez nem változik egyik napról a másikra, ez lényegét tekintve jelentősebb ideig változatlan. Ezek kerülnek tankönyvekbe, komoly dok. filmekbe, komoly forrásokba. A nyilvánosság felé ez képviseli a "tudomány aktuális álláspontját" - hiába lehetnek a háttérben feltörekvő "Einsteinek", megalapozott feltevésekkel, hiába lehet emiatt "multioldal", ez kifelé nem így jelenik meg. Amíg nem kerülnek ezek a hipotézisek elfogadásra vagy egyértelműen elutasításra, talán el sem jutnak a közönség felé (legyen az laikus, vagy tudományt művelő). Vagy épp nem olyan komoly forrásokból juthat el.

    Ezek a "kihívó" hipotézisek a fizikában, kémiában stb. területeken viszonylag hamar megmérettetnek; ha nem működik, nem úgy működik az új fegyver, az új termék, az új technológia, szolgáltatás... bármi.
    Ez hogy megy végbe egy olyan területen, mint a történelemtudomány? Itt nincs olyan külső kényszer, ami siettetné az elméletek újbóli megmérettetését, az új elképzelések felemelkedését. A hétköznapi életben, nem sürgős hogy mivel/hogy épültek a piramisok? Nincsenek közvetlen haszonélvezői az új elméleteknek, olyan tekintetben, mint a természettudományos területen. Így még inkább megvan a lehetőség a begyepesedésre és a hiúságra. (arról nem is beszélve, hogy a piramisokhoz kutatási céllal hozzájutni nem is olyan egyszerű)

    Aki csak központilag elismert, komoly forrásokból informálódik, az jobbára csak az elfogadott magyarázatot ismeri meg. A legmarkánsabban képviselt "tudományos szemléletet". (amikben nyilván az ezt támogató bizonyítékok kerülnek bemutatásra)
    Mikor fent "másik oldalra" hivatkoztam erről beszéltem, ezt a rámpás-vizes homok-faszános elméletet védik, ez a magyarázat hangzott el itt is számos alkalommal. És ha ez nem válaszol meg mindent?

    "Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

Új hozzászólás Aktív témák