Új hozzászólás Aktív témák

  • azopi74

    addikt

    válasz tDr1v3r #3 üzenetére

    Miről beszélsz, ember?

    Nem véletlen hogy (végre valahára) eljutottunk oda, hogy minden gyártó egységesen felsorakozott a flat design mögött. Végre rádöbbentek, hogy a 15-20 éven át nyomatott szkeumorfikus GUI-k zsákutcát jelentenek, amik talán szebben mutatnak (bár ezzel vitatkoznék), de valójában teljességgel használhatatlanok. Ahol a dizájelemeknek semmi funkciója, nem más, mint zavaró, a kezelést akadályozó eye-candy, ahol az alkalmazás/funkció való életbeli megjelenesével próbálunk valamit reprezentálni.
    Csak képzeld el, milyen lenne, ha például a KRESZ táblák helyére valós életből származó fotókat tennénk.

    Egy GUI (főleg nem az ikonok) nem azért van, hogy gyönyörködjünk benne, ha vizuális élményt akarok, akkor megnézek egy festményt, vagy egy 3D-s természetfilmet, stb.... De ha kezelni akarok valamit, akkor nehogymár egy ilyen ízélestelen, idejétmúlt szkeuomorf fos felülettel akarják kiszúrni a szemem. 2013-ra eljutottunk odáig, hogy végre eljutottunk odáig, hogy a szkeuomorf dizájn "iskola" nagy úttörőjénél, az Apple-nél is is rájöttek arra, hogy zsákutca a dolog, és az ios7-tel hivalosan is búcsút intettek az irányvonalnak, és elindult a flat design irányába, majd folytatták a Yosemite-vel is szép lassan (csak szép lassan, nem olyan radikális váltással, ahogy a másik nagy szkeuomorf élharcos, a Microsoft teszi) De ehhez Steve Jobsnak meg kellett halnia (bocs, de így van). Jobs halála után végre megszabadulhattak Forstall-tól 15 év ámokfutása után, és odáig jutottunk, hogy Jony Ive és Craig Federighi (némi öniróniával, ami inkább Forstallnak szólt) nyíltan gúnyolódott az iOS 7 bemutatásakor a korábbi ízléstelen grafikus dizájnelemeken . Jobs foroghatott a sírjában, mint a propeller.

    Az volt korábban a nagy érv a szkeumorfizmus mellett, hogy kezdő felhasználóknak egyszerűsíti a dolgát, mert ismerősnek érezhetik az addig ismeretlen eszközt, ha pontosan úgy néz ki, mint a valós életben, ez az érv mára teljesen okafogyottá és védhetetlenné vált, mert egyrészt a többi felhasználó dolgát viszont nehezíti, az új felhasználók pedig ma már nem a számítógéppel ismerkedő felnőttek köréből kerülnek ki (olyanok már nincsenek), hanem a kisgyerekek közül, akik jó eséllyel hamarabb találkoznak digitális eszközzel, mint bármi mással a valós életből, amire asszociálhatnának .

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák