Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nagy Gábor

    tag

    Az outsourcing az üzleti élet egyik éppen aktuális varázsszava. Mint ilyen, jó eséllyel a süllyesztőbe, vagy a futottak még kategóriába kerül előbb-utóbb. Sok esetben csak utólag derül ki, hogy bár látszólag üzleti előnyökkel kecsegtet a kiszervezés, az informatikai szolgáltatások, vagy akár a teljes informatikai háttér kiszervezése komoly kockázatokkal, vagy akár pénzben is kimutatható veszteségekkel jár.
    Március 3.-án az IBM és a DÉMÁSZ meghívására újságíróként Szegeden járhattam. A DÉMÁSZ az IBM segítségvel házon belül oldotta meg informatikai feladatait, hasonlóan a Richter gyógyszergyárhoz, a DÉMÁSZ is úgy ítélte, a szükséges reagálási gyorsaság és a kezelendő információtömeg vizalmas, érzékeny volta egyértelműen többet ér, mint a kiszervezéssel elérhető átmeneti és utólag nem is mindig igazolható költségcsökkenés.
    Az arányok természetesen az adott környezettől függenek. A BKV a hírek szerint sikeresen kiszervezte életéből az informatikát, de sem a DÉMÁSZ, sem a Richter - amelyek a BKV-vel ellentétben sikeres, nyereséget termelő vállalkozások - nem kockáztatta meg, hogy éppen azt a szolgáltatást szervezze ki, amelytől működése alapvetően függ.
    A véleményem az, hogy alaposabb tanulmányt is érdemel, milyen feladatok és milyen körülmények teszik, tehetik célszerűvé az informatika vagy egyes IT-szolgáltatások kiszervezését, ám az érintett vállalatok többségénél ilyen előzetes és hiteles tanulmányok nélkül vágnak bele a kiszervezésbe. Hogy emögött vezetői hozzá nem értés, felelőtlenség vagy éppen korrupció áll, azt már látatlanban nehéz megállapítani. :Y

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz tildy #5 üzenetére

    Hello tildy!

    Irod:
    > Hm, hm. Én emg pont msot tapasztalom, hogy az IBM igencsak ''alkalmaz ''
    > outsourceölt embereket
    Nem kétséges, hogy alkalmaz. De én arról írtam, hogy sem a DÉMÁSZ, sem a Richter nem szervezi ki az informatikáját. Az IBM (illetve a HP) csak egy kiegészítő szakszolgáltatását adta el sikeresen az említett cégeknek.

    A BKV esete más. Ott tudomásom szerint csak az IT biztonsági felelős áll a BKV alkalmazásában, az eszközöket és az rendszergazdákat, informatikusokat sikeresen kiszervezték, hogy kifele csoroghasson a pénz.

    Visszatérve megjegyzésedhez, az még nem kiszervezés az IBM részéről, hogy külső szakembereket alkalmaz egy-egy konkrét - akár hosszabb lélegzetű - feladatra. A kiszervezésen én azt értem, amikor az eszközök és az infrastruktúra az azt üzemeltető külsős tulajdonába megy át, és a külsős cég fizeti az IT üzemeltetését végző alkalmazottakat is. Ez egyfajta IT-szolgáltatás-bérlést jelent, aminek adott körülmények között van és lehet létjogosultsága, de ma és most is állítom, hogy vannak esetek, mint ahogy azt a DÉMÁSZ és a Richter is sikeresen bizonyítja, amikor egyéb szempontokat kell a könyvelési játékokkal szemben előnyben részesíteni. :R

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák