Keresés

Aktív témák

  • karib

    addikt

    No, turkáltam kicsit az Intel site-ján. Leszedtem a procik legfrissebb Specification Update-jét.

    Ebben benne van a különböző S-specű procikról néhány fontos adat.

    Jelenleg a Zellerekkel kapcsolatban a következőket tudom megállapítani, ajánlani:

    1. Az új 1200-as Celeron 256 kB cache-sel rendelkezik, FCPGA2 tokozással jön, Tualatin-kompatibilis lap kell hozzá (!!!). Steppingje A1, innen is láccik, hogy vacsi új cucc. Nagy kár, hogy kisebb frekin nem küldik, mert penge tuning chip lenne szerintem. Meglássuk, lesz ebből még valami érdekes. 100-as FSB kicsit visszafogja, 133x12=1600-ra szerintem nincs esély... tán pár stepping múlva :) Sima és dobozos változataik: SL5XS és SL5Y5.

    2. Eggyel lejjebb a D0 stepping van, jópár ízben. Erre érdemes vadászni, előfordul 66-os és 100-as FSB-s verzióban is. Legkisebb órajele a 733, legnagyobb az 1100. Meglepetés: mindkettőben 11x-es szorzó van... Aki nagyon merész, vagy tud válogatni, jó eséllyel ficcenthet egy "budget" 1,1 GHz-est egy jó 733-assal. Egyébként 800-tól felfelé már 100-asok ugye a procik, tehát 8x-től felfelé mennek a szorzók. Jó lapban mondjuk 8x133=1066 jónak tűnik, tán még magasabb FSB is beleférhet... Szerintem erre érdemes mozdulni - a magas FSB miatt jobb, mint egy 733-as 1100-on... A favorit 800-asok speckói (sima és dobozos): SL45P és SL5EB.

    Nem kell hozzájuk Tualatin kompatibilis lap, de ha most veszel, csak olyat érdemes... ki tudja, mi jön még :)

    3. Még eggyel lejjebb a C0 stepping van, ami gyárilag max 850-en jött ki. Ha nagyon olcsó Zellert akarsz nézni, akkor a legkisebb ebből az 566-os, amiben 8,5x szorzó van, tehát a 850-re jó esély van 100-as FSB-re rakva, talán kicsti többre is, de az már nem fix (szerintem max 1 GHz-ig lehet szerencsével eljutni...). A megfelelő 566-osok (sima/doboz): SL4PC és SL4NW. Esetleg a 600/633-as még érdekes lehet, de inkább az 566-os nagyobb FSB-n...

    A többit jobb is elfelejteni, ha tuningozni akarsz...

    További infóért lásd:

    developer.intel.com - products - Intel Architecture - IA32 processors - innen már meg kell találnod...

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    Mivel annyira ráérek, meg hát kíváncsi is voltam némileg, belekukkanottam a P3 holmik közé is, ott vajon mi van. Így hát folytatom minicikkemet :)

    1. Ha még valaki akar akasztani egy olcsó dual BX-es lapba procit, akkor lehet nézelődni a cC0 steppingű SECC2 P3-asok között... egész 1,13 GHz-ig felmennek (nem ezt híták vissza anno? - no mindegy... 1 GHz fix van). Létezik 100-as és 133-as verzió is. Az osztályba belépni a (megfelelő) 600-assal lehet. A hajszállal korosabb cB0 stepping is felmegy 1.0-ig, de ha lehet, akkor inkább ugorjunk a cC0-nak. Mivel baromi sok cC0 P3 SECC2 P3 van, akit érdekel, nézzen el Intelékhez... Ja: régi BX-eken (főleg dual cuccokon) az FSB tuning nem olyan eccerű, mert ugye alapból 100-ról indulunk. Ha valaki tud javallani jól húzható dual BX lapot (100-as FSB fölé...), bedobhatja az infót, hátha valaki tuningszervert akar építeni (nem rád gondoltam, Adi...) :)

    2. FCPGA2, azaz Tualatin fronton támadnak a tA1 steppingű procik. Csakis 133-as FSB-n, két felállásban: eccer 256 kB cache-sel, eccer 512-vel. Akkor most mi a difi a kedvenc T-Zellerünk és a T-P3 között? Alapvetően a buszsebesség, kivéve a nagyobb cache-ses P3-at. 256 k-sok 1.0 (7,5x), 1,13 (8,5x) és 1,2 (9.0x) kiszerelésben jönnek, az 512 k-sok 1,13 (8,5x) és 1,26 (9,5x) ízben. Míg a Tualatinok elég zúzósak, áruk még a P4-et is budget processzorrá teszik, így leginkább nagyteljesítményű többprocesszoros rencerekbe ajánlott.

    3. FCPGA procikból, mint a Zellernél, itt is van cD0 és cC0 stepping. cD0 már a 600E-től hozzáférhető, egész 1.13 GHz-ig van gyári proci, tehát lehet válogatni... cC0 sem sokkal rosszabb, de minek foglalkozni vele, ha van frissebb is.

    No, hirtelen ennyi az aktuális Intel Socket370 frontról.

    Ne feledjétek: ha ma Socket370 lapot veszel, LEGYEN TUALATIN KOMPATIBILIS! Hacsak nem az egyik 20e forintos ultraintegrált tajvani csodát veszed egy 566-os Celeronnal, csak hogy fusson a Word. Minden egyéb esetben fillérekkel kerül csak többe egy T-s lap, és később legalább egy kihajítást tán át tudsz vészelni.

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    A P4 cikkekben már megemlítettük, de a teljesség kedvéért legyenek itt a P4-esek aktuális steppinginfói is:

    A legfrissebb a D0 stepping, ezt hordozza a 2,0 GHz P4 is. 1.5 GHz-től felfelé található, mindkét tokozásban (Socket423 és 478).

    A C1 stepping csak 1,8-ig ment, ellenben már 1.3-astól hozzáférhető, ilyen kicsiben azonban csak Socket423-ban :( A 478-asokkal "vigyázni" kell - bár újabb, nem mindegyik D0, akad köztük C1 is.

    Javaslatot tenni nehéz, a C1-es 1,3-as nagyon penge lenne, de sajnos olcsó és jó (tuningképességekkel megáldott) 423-as lap nem nagyon van (MSI 850 Pro2-t lehet javallani, de csupán ára és az RDRAM kötöttség miatt drága), ellenben 478-hoz létezik olcsó és jó lap (VIA P4X266-osok, pl. Azza).

    Tehát valszeg egy DDR-es lap és egy 1.5-ös 478-as P4 a jó ugrás ma, minél nagyobb FSB-n.

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    Még egyszer visszatérve a témához: Tomék már össze is izzították a legizmosabb Duront és Celeront. Alapórajelen még mindig a Duron a nyerő, még 100 MHz hátránnyal is - olykor még a 256-os Tualatin P3-at is megveri, bár az igazából csak a 133-as FSB-ben tér el a T-Zellertől.

    Persze rögtön nekiálltak "meghúzni" a procikat: Duron 1250-re futott be, Celeron - kapaszkodni - 1500-ra. Szóval az a 12x133=1600 tán nem is olyan reménytelen?

    Mindenesetre az AMD-nek továbbra is hatalmas előnye a szorzók nyitottsága/nyithatósága, mert így még mindig jobban adott a magas FSB-kkel való játszadozás lehetősége, mint az Intel-pártiaknak. Hiába pörög szegény Celeron 120-130-on fojtogatva, ha egy 150-160 MHz-es DDR lapra rátolom a Duron 1200-1300 körül, szerintem megvan a győztesünk...

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    válasz guest #15 üzenetére

    Könnyen meglehet. Sajnos T-komp dual lap egyelőre kevés van, itthon még nem láttam :(

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    válasz uhu #19 üzenetére

    Megfogtál... van egy gyanúm, hogy mindkettő, csak az újabból valamiért kimaradt ez a kettő (én nem látom ezeket az újabban). Máshol is láttam egy-két elírásszerűséget, ami nem veti a legjobb fényt az Intelre, de azért valszeg nagy tévedés nincs.

    Ellenben 667-esben ugye 10x szorzó van, ami nem túl vonzó. Inkább 800-as, 8x-szel egész jókat lehet játszani tán: 8x150 nem tűnik elérhetetlennek CPU és alaplap szempontjából sem...

    Department of Redundancy Department

  • karib

    addikt

    válasz Adi #25 üzenetére

    Naja :))

    1) Én továbbra sem tudom előhívni ezt a türkiz smiley-t... egyébként én is meglehetősen konzervatív vagyok :)

    2) Sokszor gondolok rá, de mindig arra a következtetésre jutok, hogy úgyis elfoglalt vagy :) ... megtaláljuk a módját

    3) Nem akartam ilyen hosszúra nyújtani, csak nem tudtam megállni. Lesz majd belőle közkincsű content is, Parci valami hasonló témában mozog, nekem csupán egyéb okok miatt kellett elmerüljek az Intel platform gyönyöreiben...

    No, jól!

    Department of Redundancy Department

Aktív témák