Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hezzo

    tag

    válasz #51736960 #20 üzenetére

    ''alapvetően minden a világon az evolúció törvényei alapján működik, miszerint az erős túlél, a gyenge pedig elbukik''
    Ne haragudj, de ez elég nagy hülyeség. Az evolúció törvényei egyáltalán nem arról szólnak, hogy az marad fenn, aki a legerősebb, hanem az, aki a leginkább képes alkalmazkodni a környezet adottságaihoz. Ez az ''erősebb kutya b*szik'' szöveg manapság nagyon népszerű, csak sajna kissé félrevezető. Az evolúció meg amúgy nagy általánosságban a természet az egyensúlyra törekszik, nem arra, hogy egy mindent elsöprő csúcsragadozó maradjon, á la Hegylakó.
    A fogyasztói kultúrában viszont eleve mesterséges körülmények között tenyészik minden életforma, mint amilyen pl. a MS is. Ezért kell ''mesterségesen'' támogatni a gyengébbeket is.

    ''pedig a helyzet teljesen egyértelmű: ha a linux (vagy bármely más win konkurens) legalább olyan jó lenne mint a windows, akkor az ms lehúzhatná a rolót, mivel mindenki az ingyenes megoldást választaná.''

    Erről pedig szerintem te is ugyanolyan jól tudod, mint én, hogy nem igaz. Egyrészt mit jelent az, hogy ''legalább olyan jó'' (kinek? miben?), másrészt miért választaná mindenki az ingyenes megoldást? Ha egy számítástechnikához kicsit konyító embernek azt mondod, hogy ''itt a Linux, ingyenes, viszont ennyi meg ennyi dokumentációt kell átolvasnod, plusz mindent neked kell beállítanod'', aztán meg azt, hogy ''itt a WinXP, feltelepíted, Next, Next OK aztán annyi'', akkor vajon melyiket fogja választani? (Szándékosan sarkítottam a dolgot, tudom, hogy ennyire nem fekete-fehér a helyzet, és mégis...)

    Ne a saját tudásodból indulj ki. Volt idő, amikor valami Netscape nevezetű csoda komoly alternatíva volt. Ma pedig ne tudd meg, hány ember hívja az ''Internetet'' úgy, hogy ''az a kék E betű''...

  • hezzo

    tag

    válasz #51736960 #46 üzenetére

    ''például ezen gondolkozz el egy kicsit: ha te mondjuk ''jobban alkalmazkodsz a környezet adottságaihoz'', viszont én vagyok az erősebb, akkor szerinted melyikünk fog b*aszni?''
    Aki jobban alkalmazkodik a környezeti adottságokhoz, az jobban ki tudja azokat használni, vagyis hosszú távon sikeresebb lesz, mint az, aki pusztán erőt képes felmutatni.

    ''szerinted az ember akkor micsoda?''
    Egy olyan láncszem, aki/ami k* megbillentette az egyensúlyt, és nagyon csúnyán rá fog b* ni. De ez már tényleg mérföldes OFF.

  • hezzo

    tag

    válasz FTeR #52 üzenetére

    De könyörgöm, ennek az egésznek semmi köze ahhoz, hogy egy termék mennyire jó vagy sem... Én pl. nagyon szeretem a WinXP-t, tökéletesen megfelel az igényeimnek.
    Itt a monopolhelyzet-teremtésről és a túlzott termékkapcsolásról van szó. Arról, hogy ha oprendszert veszel, akkor lehet, hogy megöli a versenyt, ha mindjárt minden szir-szart is adnak mellé... De ez csak egy észrevétel, az EU úgyis csak ugat, nem fog harapni, és a MS már úgyis túlzottan erős pozícióban van.

    mod: Nu a kolléga az #56-ban kicsit jobban megfogalmazta, valami ilyesmire gondoltam én is.

    [Szerkesztve]

  • hezzo

    tag

    válasz FTeR #101 üzenetére

    ''és megintcsak nincs probléma, mert ha ms 4x--re emeli az árat, akkor az emberek elkezdnek alternatíva után nézni, amivel piaci keresletet generálnak, ami táptalaj a konkurenciának.''

    Azt nem akarod megérteni, hogy ha egy cég monopolhelyzetet harcolt ki magának, akkor megteheti, hogy árat emel, mert NINCS alternatíva -- ez a monopolhelyzet lényege ugyanis. Vegyük a postát, mondjuk tíz évvel ezelőttről, csakis a példa kedvéért. Ha huszonötödszörre törték össze a csomagodat, kihez fordultál?

    Ennél a termékkapcsolásos kérdésnél kb. arról van szó -- szerintem --, hogy veszel egy vekni kenyeret, és adnak egy liter tejet. Mivel kenyér úgyis kell, minek vegyen az ember máshol tejet? Igen ám, csakhogy ezzel szépen tönkremennek azok a gazdák, akik csak a tejtermelésből élnek. Aztán egy szép napon, amikor a pék azt mondja, hogy mostantól kétszer olyan drága a kenyér-tej combo, körülnézel, és azt látod, hogy külön kenyeret meg külön tejet nem is lehet kapni, így kénytelen vagy azt megvenni.

    Bocs a sánta hasonlatért...

  • hezzo

    tag

    válasz FTeR #119 üzenetére

    Lehet, hogy a ''monopólium'' fogalmában nem értünk egyet. Egy monopólium eleve uralkodó helyzetet teremt, mindegy, hogy államilag támogatott-e vagy sem. Aki kivívta a monopóliumot, az uralja a piacot.

Új hozzászólás Aktív témák