Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #17 üzenetére

    Hogy a fizikai rétegben hogy megy az adatküldés az passz, de nem hiszem hogy az egyiken csak ad a másik meg csak vesz, hisz akkor szimmetrikus lenne a kapcsolat, gondolom egy bizonyos szabályrendszer szerint van szétosztva.

    ADSL-nél 3 részre van szétoszva a freki, vagy egy a hangszolgáltatásra(PSTN) és van külön a feltöltésre és a letöltésre. itt egy ábra ami mutatja hogy: [link]

    ADSL2+nál az ADSL-es 1.1Mhz-es freki tartomány felmegy 2.2Mhz-re, de a többletet mind a downstream kapja, ezért csak a letöltés nőtt ennél a szabványnál.

    VDSL2-nél több profile variáció van a frekvenciák szétosztására, a korábban belinkelt Lightreadinges cikkben table 1-ben találod meg. A figure 1-3-ban pedig példákat mutatnak milyen gyakorlati freki szétosztások vannak egyes távközlési régiókban. Ez alapján úgy tűnik VDSL2-nél a legkisebb 7Mhz-ig engedi használni a frekit, a középső 12Mhz-ig a legnagyobb pedig felmehet akár 30Mhz-ig. Ebből a legnagyobb 30Mhz-es jelenleg csak japánban fogadták el, itt európában a 17a profile az ami használatban lesz a DT is ezt fogja használni. Ha megnézed a Figure 5-ös táblázatot ott épp erről vannak értékek sebesség/távolság viszonylatban. Persze minél nagyobb frekvencia spektrumban küldik a jelet annál kisebb az esély hogy nagy távolságra az meg is érkezik. Persze azon kívül hogy egyre nagyobb frekvencia tartományokat használnak jelküldésre, a kódolás és egyéb hibajavító és más módokból is egyre fejlettebb módszereket vetnek be így növelve az adatátvitelt.

    Ha megnézed a cikk végén az utolsó bekezdést ott azt írják idén novemberre készül a szabványnak egy frissítése a revision R1. Ennél több fejlesztés lesz pl. észak amerikába és európába is megvalósításra kerülhet a 30Mhz-es legnagyobb freki tartományt használó profile, további fejlesztések jelátvitel maximalizálása érdekében pl. az wireless technológiáknál már jól ismert MIMO itt is megjelenhet.

    A német DT projectje első fázisban a 10 legnagyobb várost fogja érinteni és később még 30-40 további nagyváros követheti. Anno régen 3 milliárd euros fejletési főösszeget emlegettek a projectre, és ez persze ez nem 2 nap alatt fog megvalósulni hanem több éve. A nagyvárosokban egy sűrű szövésű optikai hálózatot alakít ki DT így a VDSL2-es DSLAM-okat elég közel lehet telepíteni az előfizetőkhöz, pár száz méternyire, így lehet elérni viszonylag nagy sebességet. Az első fázisban a 10 nagyvárosban valami 4000 km optikai kábelt fektettnek le és 17ezer végpontot alakítanak ki, de az egész project során 18000km optikai kábelt terveznek lefektetni és 74ezer végpont lesz kialakítva. Szóval elég nagy volumenű project lesz ez a németeknél még úgy is hogy csak a nagyvárosokat érinti. Ahhoz hogy országos méretben csináljanak egy ilyet ennél is sokkal többet kellene rákölteni.

Új hozzászólás Aktív témák