Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz demagóg #46 üzenetére

    OK, akkor tedd a piezot egy satuba, szorítsd meg, majd reteszeld a satut, hogy ne engedjen ki - de azért ellenőrizd, hogy a satu továbbra is szorítsa a piezot. Ezután csökkentsd a szikraközt és próbáld ki, vajon lesz-e szikra.

    Te ott téveszted el a dolgot, hogy nem veszel figyelembe két dolgot. Az lényegesebbik az, hogy bármely rugalmas testre ható erőt csak munkavégzéssel tudsz létrehozni - az erő fenntartásához persze már nem kell munkavégzés. Ez logikus, hiszen megnő a rugalmas test belső energiája, azt meg a semmiből nem szerezheti. (A rugalmatlan testeket hagyjuk, mert azokból nem nyerheted vissza az energiát, hiszen az a belső szerkezetváltozásra és súrlódásra fordítódik.)

    A másik az, hogy a szikra által leadott energia igen kicsi. Éppúgy, ahogy kicsi munkát végzel a piezo összeszorításakor, ezért ezt a munkát hajlamos vagy elhanyagolni.

    A piezónál nem csupán a kapacitás tárolja az energiát. A pezo egy energiaátalakító eszköz, amely a benne lévő mechanikai feszültséget (ill. annak egy részét) képes villamos energiává alakítani, ha rákapcsolsz egy fogyasztót.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák