Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz demagóg #32 üzenetére

    A leírásod nem egészen pontos:

    Bizony meghajlik az a piezo, különben nem keletkezne feszültség. Csak miután a dolog oda-vissza működik (ideális piezo esetén, ahogy írod is), a létrejött feszültség meg is szűnik, amint a piezo rugalmasan visszahajlik az eredeti állapotba - hiszen a feszültség önmagában még nem munka, ahogyan az erő sem az. Vagyis a piezo mindaddig lényegében mechanikai energiát tárol, amíg az energiát elektromos úton ki nem veszed belőle, vagyis adott feszültségen áram nem folyik.

    Amikor úgy lépsz le a piezóról, hogy nem veszed ki belőle az energiát, akkor a rugalmas alakváltozás esete forog fenn, vagyis lelépéskor az (ideális) piezo ideális rugóként működik és mintegy visszalök az eredeti magasságba. Ilyenkor nem történik mechanikai munkavégzés, csak a helyzeti energia alakul át mechanikai energiává (a rugóban/piezóban tárolva), majd pedig vissza.

    Ha kiveszed a piezóból az energiát, akkor is visszahajlik az eredeti állapotba, ám ekkor nem fog erőt kifejteni az adott úton, ezért neked magadnak kell felemelned magadat a gravitáció ellenében.

    Ezért is javasoltam Kopinak, hogy számolja ki, mennyi mechanikai munkát végez, ha felmegy a lépcsőn, hiszen itt gyakorlatilag arról van szó.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák