Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    @enerdzsájzer:

    Sz.tem a gondod nem feltétlen a kapitalizmussal van, hanem inkább azzal, hogy a pénzes cégvezetők / igazgatók / elnökök annyit lopnak maguknak amennyit csak tudnak, miközben a melóst - ehhez képest - minimális fizetésért dolgoztatja, kihasználva azt, hogy "válság van", nehéz munkahelyet találni, és ilyen helyzetben a melós mindent elvisel, mert munka kell, fizetés kell, a számlákat ki kell fizetni.
    Persze nem azt mondom, egy vezetőnek legyen meg a státuszának megfelelő fizetése, autója, akár telefonja vagy bármije! Legyen több a keresete 3-4-5x, mint az átlagmelósnak, elvégre ő a vezető, övé a felelősség.
    A gond ott kezdődik, hogy azok a vezetők - akikre szerintem te gondoltál - nem 5x többet keresnek az átlag embernél, hanem 35x-50x többet! Plusz(!) még ehhez jön hozzá az a 'jövedelem' amit ellopnak szépen így vagy úgy, pályázatok vagy egyéb más útján. Dolgoknak ez a része nem vitatéma, hanem tény. Én is tapasztalom a cégnél ahol dolgozok, tele van vele a híradó, sorra kapják el azon vezetőket akik az elmúlt években elsikkasztottak egy rakás pénzt. Ugyanmár, a tévében is beismerték / megmondták, hogy az országos beruházások / pályázatokra szánt pénz ~ 20-30%-a kenőpénzre megy el, visszaosztják egymás között. Na ez a rész nekem se tetszik. De nagyon nem.

    Ettől függetlenül - szintén csak szerintem - a gazdaság részben a fogyasztói társadalomra épül. Méghozzá az átlag ember fogyasztására (tehát nem a millás vállalkozók, felsővezetők, politikusok). Ezt úgy értem, hogy hiába van X milliárdos az országban, ők nem fognak napi ~ 3 millió Kg kenyeret megvenni, mert lehet csak 2Kg-ra van szükségük. Ezzel szemben az átlagemberek akikből van mondjuk - 3 millió + 3 millió nyugdíjas (csak hasraütöttem), ők bizony megveszik a napi 2-3 millió Kg kenyeret. A helyzet hasonló a tejjel, hússal, meg az lcd-tévével is. A gond akkor van, ha ez a bizonyos réteg amiről beszélek, annyira keveset keres, hogy kénytelen kihagyni mondjuk a tejet / halat / húst / lcd-tévét / akármit az étrendjéből, mert kenyérre meg számlákra kell a fizetés, akkor csökken az adott termék fogyasztása. És mivel nagy számról van szó, így ez megérződik a termelésben is, mondjuk. Ergo kevesebbet kell termelni, mert nincs rá kereslet, nincs miért 15 gyárat fenntartani, mert a csökkenő keresletet már 10 gyár is kitudja szolgálni és így tovább...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Beri #246 üzenetére

    "Az pedig, hogy lecsúsztak, nem valaki más hibája. "

    Ja, persze, mert a világ csodaszép és tökéletes. Így ha bármi rosszul sül el az csak is és kizárólag az egyén hibája lehet, más szóba sem jöhet... :U
    Na itt egy példa.
    "Kivonul Magyarországról a Sony" "A gyárbezárás 540 embert érint."
    Szóval szerint az az 540 ember hibája, amiért a Sony bezárja a hazai gyárát és ők munka nélkül maradnak :U

    " még mindenki talált valamit. OK, hogy nem havi 300 nettóért, de az is több mint a segély "

    Itt a lényeg. Talál valamit. Ami lehet, hogy nem fizet annyira, mint ez előző munkahelye. És kész is a lecsúszás egyik tipikus forgatókönyve.
    (az tény, hogy 6 gyereket vállalni felelőtlenség, de a dolog hasonló 2 gyerek esetén is, csak a nagyságrend más)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Beri #249 üzenetére

    Persze, hogy nem neked kell magad rosszul érezni.
    De ne haragudj már, de ezt te írtad: "Az pedig, hogy lecsúsztak, nem valaki más hibája. "
    Csak mert a fent vázolt esetben pontosan semmi közük nem volt ahhoz, hogy elvesztették az állásukat.

    "Ha elveszítik a munkájukat a leépítés miatt, az nem az ő hibájuk. Ha nem keresnek másikat, az már igen. De hadd ne ismételjem magam."

    Pont azért "csúsznak le", mert elvesztették az állásukat, amit mostmár te is beismertél, hogy nem feltétlenül az egyén hibájából adódik. Ergo ha nem találnak pont olyan színvonalú (fizetésű) állást, mint amit elvesztettek éppen a "válság közepén", akkor elindul a lecsúszás. Ergo nem minden esetben az egyén tehet róla!

  • Dany007

    veterán

    válasz Beri #254 üzenetére

    Világos, de felejtsük el a 6 gyereket :D Értem én mire célzol, hogy 6 gyereket csak az vállal be, akinek biztos és elég nagy anyagi háttere van. Okés.
    De simán 2 gyerek esetén is beüthet ez a lecsúszás dolog.
    Vázolok egy helyzetet.
    Dolgozol egy gyárban mondjuk irodai melósként, esetleg irodavezetőként akármi... Keresel ~ 130-140 ezret havonta (amúgy 130 a magyar átlag... :U )
    Aztán, hipp-hopp bezárják a gyárat, ahogy a fenti példába a Sony kivonul Magyarországról, az utcára kerülsz. 1-2 hónapot vagy munkanélkülin, majd mivel el kell tartanod a 2 gyereket bevállalsz akármilyen melót, mert ahogy írtad valamit mindig lehet találni. Szal bevállalsz egy melót havi 75-80 ezerért, mert nincs jobb! És kész is a lecsúszás. Mert amíg fél éve még havi 140-ből kellett megélni, mostmár csak havi 80-ból!
    És az egyén nem tehetett arról, hogy a céget felszámolták (csak egy alkalmazott volt), nem kapott jobb állást, de dolgozni muszáj, ezért bevállalta azt a 80 ezres állást. Ergo ezentúl havi 60 ezer forinttal kevesebből kell eltartani azt 2 gyereket! Ami nem mind1! Ilyen egyszerű a lecsúszás, ami nem az egyén hibája.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Beri #257 üzenetére

    Nézd, ha valaki már be van rendezkedve arra, hogy havi 140-ből éljen meg (nyilván van autója, lakása, szóval részletei), akkor az a havi - 60.000 nem kis visszaesés :) Képzeld csak el, hogy tudnál megélni, ha egyik hónapról a másikra, 60 ronggyal kevesebb pénzből kéne kijönnöd.
    Az tény, ha valaki otthon ül, várja a galambot, és segélyből próbál megélni, akkor annak úgykell. De ez már a nem akarok dolgozni kategória, vagy túl nagy a büszkeségem ahhoz, hogy fizikai munkát végezzek kevés pénzért kategória, ami szerintem is (részben) elítélendő.

Új hozzászólás Aktív témák