Új hozzászólás Aktív témák

  • tmscsaba

    tag

    válasz Márton #773 üzenetére

    A 30 centinél közelebbről rögzített 3D hatáshoz kisebb parallaxis kell mint amit a kb 7 cm-re lévő szemünkkel látni szoktunk, mert ennél közelebbi távolságból a természetben nem nagyon szoktunk nézni.

    A általános néhány méteren túli felvételeknél a nagyobb eltolás viszont gyakorlatilag egy információ többletet jelet, ami a két kép között jelentkezik. Távoli táj felvételénél az nagyon látványos hatást kelt. Ez hasznos abból a szempontból, hogy a nagyobb hatás elérése érdekében becsapjuk a szemet. De hiszen a tv és mozi technika vagy pl az IMAX hatalmas vászna is ilyen trükkökön alapul, amivel elhitetjük magunkkal, hogy amit ott látunk, az a valóság látványosan hű mása. Pedig csodákat. Ha mindent úgy látnánk ahogy a szemünkkel szoktuk, akkor ellaposodna az egész élmény. Ez egy technikai fogás a jobb, nagyobb hatás érdekében, hogy minden lehetséges módszerrel meg kell téveszteni az érzékeinket, még ha kicsit eltúlzott hatást is használunk ehhez. Ennek a mértékét pontosan megtalálni, az a művészet technikai oldala!

    Néhány érdekes dolog az IMAX-ról, pdf formátumban:
    [//cinemacity.hu/media/iti_cz/content/hu/downloads/pdf_3d_imax.pdf]
    .

    Szerintem alap elvnek örök igazság, hogy a valóságot úgy lehet leginkább megközelíteni, ha utánozzuk a természetet. Nyilván, extrém, az életben ritkábban megszokott távolságoknál kell is csalni, hogy abban a túl közeli ill. túl távoli régióban is hatásosan látható legyen a térhatás. Tehát van létjogosultsága az egymáshoz képest nagyon közeli és a nagyon távoli elhelyezésű optikáknak is, de semmiképp nem a 0.3 - 10 méteres zónán belül. Éppen ez az a távolság, amire kifejlődött a látásunk és a szem távolság mélység érzékelése is ebben a zónában a leghatékonyabb. Ezen a természetes zónán belül a természetes, szem távolságnyi parallaxis ad valódi hatású térélményt.

    A 2 cm-es optika távolság az 5-10 cm-ről történő makrózásnál jelent optimális térhatást. természetesen nagyobb távolságban is látszik kevés belőle, de ez a kis eltolás legalább annyira hibás mérnöki döntés volt, mint a passzív rendszerű televízióknál a képernyő sorok felület arányos megosztása (ritkítása) a két szem között.

    Aki ennél nagyobb távolságból szeretné használni annak el kell fogadni a természet ellenes kompromisszumot, amit a készülék kellemesen kézhez álló mérete és a gyártók, 3D imádatra épülő pénzhajhászására épül, amivel kapcsolatban figyelmen kívül hagyják az optimális technikai-fizikai elvet.

    Ez olyan, mint eladják a gyufadobozban bogarat is, mert zörög, tehát valamit működik benne, ha már "csörgő" kell a vásárlóknak... Tudják az emberek, hogy kettő optika kell hozzá és az már 3D. Az, hogy milyen távolságban van egymástól és milyenre kellene átlagos felvételekhez, azzal a forgalom orientált mérnök nem feltétlenül foglalkozik ha megveszik sokan tudatlanul, esetleg (ha más nincs) kényszerből.

    .

    Ezeket én soha nem annak alapján mérlegelem, hogy mit hogy oldottak meg már a gyakorlatban az úgynevezett szakemberek, mert ők nem feltétlenül a tökéletesre törekednek, inkább arra, hogy vegye meg a vásárló, aztán ha nem tetszik neki, majd veszi a következő, jobban kiforrott szériát.

    Ha megfigyelted, a technikai készülékekbe nem tesznek bele egyszerre minden új vagy jó lehetőséget. A széria szám ahogy növekszik egy típuson belül is, mindig kicsivel többet építenek bele, (még ha már ott van a széfben a csúcs fejlesztés is), hogy legyen valami ösztönző, amiért meg akarjuk venni a következőt.

    A legvégén, amikor már sok dolog bele került, akkor ki jön egy olyan amiben már tényleg bele kerül minden korábbi újdonság és az ára is már ezt tükrözi. Azzal le is zárják azt a szériát és valami egészen újjal jönnek ki, aminél megint elölről kezdődik a "csepegtetés", hogy tudjanak mindig valami újat a piacra dobni, amire le lehet cserélni a régebbi modellt.

    Majd a Sony 3D is biztosan ki fog jönni egy normálisan használható térhatást mutató kamerával.

    Elég ha csak azt nézzük, hogy a digitális fotó kameráknál a videó felvételi lehetőségnél szinte minden esetben letiltják a felvétel közbeni zoom állítás lehetőségét, nehogy valaki azt mondja, "ha már ennyit tud, akkor minek vegyek külön videót is mellé". Ez is üzletpolitika.

    A készülékeket nem a legjobb fizikai elveket kihasználva gyártják, hanem a minél nagyobb bevételt célozzák meg vele. De hiszen ez természetes is valahol. Így működik a piac gazdaság, hogy mindig legyen újabb kereslet a termékekre.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák