Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    Aki játék miatt gondolkodna sok magban: hiába van AMD-vel 12-16 vagy több szálad, ha a vacak játékok nem használják ki. Az biztos, hogy a 4mag4szál kevés már, jó példa erre a PUBG, mert 5 v. 6 szálat használhat ki és most úgyis mindenki ezt tolja :DDD
    Van már pár játék, ami 8 szálnál többet is megmozgat, és kijön az előnye egy 6mag12szálas i7-8700K-nak. Érdemes előző videó ryzen értékei-vel összehasonlítani.
    Aki játékra vesz gépet, annak stabil 24/7-es tuning mellett a legjobb amiket vehet: i7-6700K 4.5-4.6ghz, i7-7700K 4.8+ghz, i7-8700K 4.8+ghz.
    Az intel procikkal cpu-limites szituációkban (mert mondjuk csak 4szálat teker meg a játék és többet ér egy 4.8ghz-en ketyegő i7 4szála, mint egy 3.8-4ghz-en ketyegő ryzen 4szála) 20-30%-kal több minimum és átlag fps lehetséges, de ehhez az is kell, h 3200mhz-es cl16-os ramjaid legyenek a ryzen alatt (cl14 a tutibb), mert 2133mhz-esekkel további 15%-nyi fps kiesik, ééééés még így is lesz olyan játék, ahol még azonos órajel és tökéletes memóriák mellett is lesz 10-20% előnye az intel prociknak.

    Ezek az fps problémák már 70 fps környékén is fennálnak néhány játékban, még mielőtt valaki a 100+ fps-ekkel dobálózna.

    Nekem konkrétan kihívást jelentett, hogy wow-ban raidelés közben ne akadjon be a játék! 2933-3200mhz-es memória, 3.8ghz-es oc, smt off... És nem, nem gpu limit, mert 1080Ti-m van, hanem cpu limit, kevés szálat használ ki a játék.
    PUBG-ben alap órajeles 7700k-nak mindenhol extra 10-15% fps-e van az én 3.8ghz-emhez képest (a srácnál 4.4ghz-t írt ilyenkor).
    CS:GO-ban 180fps-re is bezuhanok, és 250-300 szokott lenni, a 4.4ghz-re húzott 5820k-m sehol nem zuhant be 220 fps alá, pedig az még gyengébb kártyával volt mérve.

    Ezek a sokmagos ryzenek olyan elmegy kategória. Tekintve h mennyivel olcsóbbak, még azt mondom oké, de ha valakinek számít az fps, akkor fentebb írt i7-esek vmelyikét vegye inkább.

    Amire viszont játék mellett nagyon jók a ryzenek, az a játékok streamelése x264-es cpu kódolással. Ez adja a legszebb képminőséget: [link]
    Azt hozzátenném, hogy ehhez 8magos ryzen kell, a 6magos kevés lenne, kérdés h vajon egy 8+ magos ryzen megéri-e egyáltalán (valszeg nem).

    Én nem streamelek, a cpu hűtő sem bírja (be quiet pure rock 150W tdp), rendes nagy léhűtés pedig nem fér be a gépházba, akkor arra is kéne még költeni..., szóval nekem jó nagy melléfogás volt az 1700X :))

    Remélhetőleg a ryzen refresh ha kijön 12nm-en, akkor az már nagyobb órajeleket fog vinni, és egy procicserével megoldom az fps problémákat.

  • BeZol

    őstag

    válasz proci985 #108 üzenetére

    i7-3930k konfigot lehet venni használtan alaplap + proci + 16gb ram -> 100ezer Ft-ért, és 4.4-4.8ghz közé be lehet lőni, attól függ milyen hűtésed van. 4.5GHz-en 152 single és 1120 multi pontot csinál. Egy ryzen 5 1600-as 4ghz-re húzva és jóféle memóriával tud 161/1340 pontot, tehát 3.8-3.9ghz-esen pariban van a 4.5ghz-es intellel. Tény, hogy 6 éve jelent meg az a platform, és legjobb esetben is 4-5 éves cuccot lehet megvásárolni ennyiért, de egy ilyen ryzen konfig 144ezerre jönne ki legalább, nincs meg 100ból ;]
    Persze procihűtő kell még mindkettőhöz.

    Nem mondom, h beleugranék egy 5 év körüli konfigba h 44ezer Ft-ot spóroljak, de másnak lehet opció.

  • BeZol

    őstag

    válasz pomorski #179 üzenetére

    Azért nem lehet teljesen összehasonlítani a 2 rendszert, mert az 5820k konfigon vízhűtés is volt és úgy ment 4.4ghz-en.
    A ryzenemen egy lepkefing léghűtés van, mert visszalaktam a régi gépházamat, ide meg szimplán nem fér be egy rendes hűtő sem.
    Első körben kell vegyek egy új gépházat, utána pedig vagy levizezni a procit, vagy jóféle léghűtést neki.
    Ha ez meglesz, akkor 4ghz-en menni fog a rendszer, mert most is bebootol 4ghz-en, csak a hűtés nem bírja már 3.9ghz-en sem, és 3.8ghz-nél van úgy, hogy pont oké játékok alatt, nem kapcsol le, de ha streamet indítok, ahhoz megint kevés lesz és lekapcs a vége.

    164 pontos 1szálas cinebench pontszámom lehet majd. Az intellel 172 volt, tehát cpu-limites szitukban 5% előny az intelnek.

    Amikkel én játszom, oda pont ez a teljesítmény kéne. A memóriám sem a legjobb fajta, mert csak 2933mhz-en megy cl16-on, a jobbak pedig 3200mhz cl14-en, esetleg cl12-őn is mennek. Ez megint 5% fps bukó.
    Arról is beszélhetünk, h azonos órajelen olykor 10%-kal jobbak az intelek. Játéka válogatja.

    Tehát ezeket összeadva 10-20% hátrányban vagyok.

    Nagyon király, hogy max. 45% körüli cpu kihasználtságokról 30%-okat ha látok, ezzel nem vagyok kisegítve, megy a tekézés a háttérben, semmi dolguk, mégsincs annyi fps mint amennyi lehetne.

    Én nem dolgozom a gépen, csak játszok vele. Már az 5820k-val elkapott a sok mag varázsa, hogy jajj biztos jó lesz meg jövőtálló (új 6700k konfignál olcsóbban vettem fél évesen), de már ott szívtam a fogamat pl. cs:go-ban, h bakker azért egy 6700k-val ha jól megrántom több fps-em lehetne, de mentem tovább, és mindig azon álmodoztam h de jó lenne egy 8magos 5960X :U

    Erre megjelent a ryzen. Olcsó 8 mag, hát rácuppantam, de sajnos be kell ismerni, h cpu limites környezetben (mert pl. csak 1-8 szálat használ a game de azt 100%-on) bizony olykor bő 20-30%-nyi fps kiesik egy húzott i7-hez képest.

    Sokat őrlődtem az elmúlt hónapokban h most jó-e ez így nekem, váltsak-e i7-8700K-ra v. esetleg i7-7800X-re, és arra jutottam, h anyagilag nem lenne jó buli 6 magra visszamenni.
    Olyan 110-ért tudnám eladni a procit és alaplapot, és 170be kerülne a 8700k alaplapostul, a 7800X pedig kihozható 160ból a 60ezres alaplap ellenére. Ez egy 50-60ezer Ft-os ráfordítást jelentene úgy, hogy nyernék a cpu limites szitukban 20-30%-nyi fps-t, és nagyjából ugyanott maradna az összteljesítmény mint most a lassabb 8 maggal.

    Mostanság főleg pubg-zek. Ismerős most vett 7700K-t. Alap órajelen (4.4ghz azt hiszem) fixen +10-15% fps-e volt mindenütt azonos grafika és felbontás mellett, és még tudna rajta húzni ha akarna. Én 1440p-ben játszottam eddig a játékkal, és borzasztóan zavart h 60fps alá bezuhantam, aztán kiderült, hogy szimplán a játék trágya, mert az intel procik is ennyire zuhannak be, mert azok is 60-70fps-sel viszik 50%-os gpu kihasználtság mellett (1080Ti esetén persze). Most átraktam 1080p-re, tökéletes. Az a 10-15% különbség itt nem zavar. WoW-ban is megszűnt már az akadás raideken, csak fel kellett rántani a procit 3.5ghz-ről 3.8ghz-re, így már pont nem esik be úgy, h akadást észleljek.

    Tehát királyság az AMD és biztosan tartósabb lesz ha sokszálasodnak a játékok, mint egy 6magos intel, a kérdés inkább az, hogy a 20-30%-kal több elérhető fps pl. egy 7700K-val (szinte minden játékra elég a 8szál, tényleg csak 1-2 kivételnél van értelme 6+ magnak minimum fps miatt) mennyire számít az embernek.

    Ha beszerzem a 3200mhz cl14-es ramokat, akkor az újabb gyorsulást fog hozni. Ha rászánom végre magam egy új gépház vételére (ami intel vétel esetén is muszáj lenne), akkor mehet bele rendes hűtő (ami intelre is menne), és szintén újabb gyorsulást tudnék elérni.
    Ha kijön jövőre a frissített ryzen széria, ami nagyobb órajelekre képes, akkor procicserével pipa az egész mizéria. Ha az azutáni generáció lesz csak értelmesen jobb, akkor az is pipa, mert az is socket AM4 lesz még! A Z370 már most kuka, kétlem h a jövőre érkező 10nm-es chip menne benne, és még jön a Z390 is... Ilyen szempontból értelmesebb az x299, viszont ott meg a játékteszteknél itt-ott nem smakkol valami ezekkel a procikkal, majd talán a sokmagos kaby lake-eknél orvosolják, de ott is 10nm-t illene már hozniuk akkor, ergo sztem kérdőjeles a bővíthetőség, még ha 18magig is lehetne bepakolni procit, játékok alatt vmi nem smakk.
    Lehet hibás az eszmefuttatásom, de ez a sok kérdőjel bőven elég arra, hogy inkább nem kell intel konfig, legalábbis sokmagos biztos nem. (oké, 8700k fixen jövőtálló cucc)

    Szóval teljesült a vágyam, lett 8 magom, de nincs ami kihasználja játékok alatt. Downgrade-elhetnék 7700K-ra, azzal is elég szálam lenne, csak extra 20-30% fps mellett. Ha szerencsém van 95ből megoldhatnám, de nem visz rá a lélek, hogy én 4 magra lemenjek, még ha pont ott lenne tetten érhető a javulás, ahol kell, de akkor sem. Még a ráfizetős 8700K sztorira is húzom a szám, mert csak 6mag, hiába nagyon gyors 6mag, akkor is csak 6 mag :D Mintha V8-as kocsim lenne, és nem akarok se sor4-re, se sor6/v6-ra váltani, még ha nincs is kihasználva a teljesítménye.

    Szépen veszek egy új házat, 1 fokkal jobb ramokat, egy nh-d15 hűtőt (vagy vmi aio vizet), és meglátjuk, milyen procik jönnek a jövőben AM4-re. Az IPC-jük már most is majdnem skylake/kaby/coffe lake szint (de ezen is tudnának biztos reszelni), az energiafogyasztás pompás, ugye laptopokba is ezeket szerelik most, tehát én 2 irányban várok fejlődést. Az egyik a 3200mhz-nél gyorsabb ramok támogatása (sztem a procik memóriavezérlője a ludas benne de lehet tévesen tudom), ha már ennyire számottevő gyorsulást lehet velük elérni, a másik pedig a magasabb órajelek megcélzása, amit tuti több lépcsőben fognak megtenni, de ha intelnek megyeget, akkor nekik is menni kellene majd egyszer a 4.6+ ghz-eknek.

    Több magot nem várok, nem is kell, úgyhogy a fejlődés mértékétől függően meglátjuk, hogy lesz majd-e prociváltás frissebb ryzenre, vagy sem. Ha pl. 4.4ghz-es OC-t összehoznak, és mellé még akár memóriakezelés is javul, akkor engem megvettek :DDD , de ha 4.2ghz és teszem azt max. 3600mhz-es ramok, akkor maradok még :)

    Tehát 100%-os az öröm, de kicsit kevesebb pénzből a 7700K-val 120-130%-os lehetne ;] , és ez a 100%-os örömöm egy ryzen 1500X-szel is meglehetne már, kérdés h meddig elég a 8 szál ereje, na meg elég minimális felára van az 1600-asoknak, akkor már azt érdemes venni.

    Nem tudom mit hoznak majd az új procik, de addig intézem a gyorsabb ramokat, gépházat és hűtést, mert ezek még egy esetleges platformcserénél is megmaradnának.

    A 2011v3-ból még akkor ki kellett szállni, mikor még ért valamit, most a kutyának nem ajánlanám játékra, mert léghűtéssel 4.2ghz a reális velük, akkor pedig már ryzen szintről beszélünk, éspedig egy húzott ryzen 5 1600-asról, és tényleg csak az intel kontra amd szintű olykor megjelenő 10%-os fps diffi jöhet elő, mert IPC-ben jobb a ryzen, ergo nem para ha csak 3.9-4ghz-en megy. Ilyen tekintetben nagyon jó döntés volt anno eladni azt a platformot, egyedül a ryzen prociárak csökkenése lepett meg, mostanra szépen levitték a 8magosok árát :Y , de cserébe az akkor vásárolt memóriám többet/ugyanannyit ér mint mikor megvettem, és ez az elpasszolt gpu-mra is igaz volt :B

  • BeZol

    őstag

    válasz pengwin #183 üzenetére

    Visszakerestem az eredményeket, parancsolj:

    i7-5820k 4.4GHz

    Ryzen 1700X 3.9GHz

    Hát ha 3770K-d lett volna, akkor most kevesebb fps-ed lenne az 1600X-szel :)

    Hát ilyenek ezek a játékok még, hogy a kevesebb de gyorsabb szál jobb, kérdés mennyire lesz időtálló.
    Neked mindenképp előrelépés volt, nekem felemás érzés :U , de megbarátkoztam vele, mert lesz ez még jobb is a következő 2 generációval :B

  • BeZol

    őstag

    válasz -Gabesz- #186 üzenetére

    Bizony, meg húzott 6mag12szálas 8700K-ból is, ami összpontszámban húzott ryzen 8mag, és jobban future proof mint a 7700K. Tekintve h 90ezer Ft helyett 135ezer a proci, az 50% extra magszám miatt még igazából túl sincs árazva, csak hát ki lehet fogni 7700K-kat 70ezer Ft-ért is, és 1-2 kivételtől eltekintve bőven jó az a 4mag8szál játékokra, csak hát ha már a 8mag megvan, nem akarom visszaredukálni, és ahogy írtam, igazából pont jó minden, ami volt akadás, azt sikerült megoldani húzott procival és legalább 2933mhz-es ramokkal, de alap órajelekkel és sima memóriával nem tudtam volna ezeket kiküszöbölni, és akkor most nagyon erősen köpködném az egész ryzen szériát :)) Így viszont igazából az árat tekintve teljesen vállalható kompromisszum, és új socket AM4 procik még okozhatnak meglepetést, ahogy a 10nm-es ice lake is :)

Új hozzászólás Aktív témák