Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • robohw

    aktív tag

    válasz hcl #24 üzenetére

    "És akkor az egy egész jó havi fizu volt"

    Hajaj! Meglehetősen jó havi fizetés, igen, jól mondod. :)

    TV kártya nem tudom, hogy milyen volt XT-hez, vagy, hogy volt-e egyáltalán.
    Az én gépem sorsa az volt, hogy az eredeti IBM alaplap ki lett cserélve egy gyorsabb, turbo XT klónra, a nyereség pedig így nézett ki: 4.77 Mhz helyett 10 Mhz. Az eredeti IBM lap ugyanis nem tudott turbo módot. De ezen a lapon is hamar túladtam, mert Bertók Zsolt egyik játéka, a lunar lander nem futott kielégítően csak 286-oson. Akkor én ezt a lépést kihagytam* és mindjárt egy 386 SX-re váltottam.

    Az első TV kártyám ISA buszos volt, de a márkájára már nem emlékszem, azt tudom, hogy később volt video galaxy-m is. Emlékszem, a 150 MB-os HDD-t, hogy televágta a hiradóból felvett röpke 18 perc. :)

    Én gyakorlatilag szinte minden hardvert megvásároltam az évek során, amit csak kapni lehetett (egzotikusakat is, mint EISA, vagy micro channel kártyák és lapok, olykor gépek, vesa local BUS-os cuccok, SCSI illesztő és HDD, digitalizáló tábla, trackball, infra bridge, MO drive, teletext vevő, hang kazettára dolgozó streamer, stb.). Persze erre anyagi fedezetet teremteni nem lehetett másképp, csak úgy, hogy kis idő múltán el is adtam a szerzeményt, beruházva egy másik, újabb darabra. Ebben olyan gyakorlatot szereztem - a piacot jól kiismertem- hogy még némi haszonra is sikerült szert tennem, így tudtam a gépemet rendszeresen update-elni.

    A szkenner beszerzését mondjuk valós igény szülte. Az a munkámhoz kellett.

    * valójában vettem egy 286-os lapot, ami a beszerelés során a kezemből kicsúszó csavarhúzó miatt elhalálozott, így a 286-os tulajdonlását, mint minőségi ugrást sajnos nem volt alkalmam a gyakorlatban is megélni. :)
    Most már csak röhögök ezen, de emlékszem, hogy akkor nagyon nehéz volt lelkileg túlélni a balesetet. :K

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #26 üzenetére

    Dekódolni nem kellett, mert DMA-val áttolta a VGA kártya memóriájába. Persze a felbontás a negyede volt a valósnak, de működött :) Másik megoldásnál kábellel lehetett összekötni a TV kártyát és a VGA-t, majd a TV kártya rákapuzta a TV jelét a VGA képére. Ilyenkor adatmozgás sem volt.

    Az első értelmes gép amin már tudtam videót úgy-ahogy elfogadható minőségben rögzíteni Egy Celeron 300A volt 450 MHz-en járatva. De az is olyan volt ,hogy felvettem, majd újratömörítettem.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #31 üzenetére

    TV-t tudtál nézni. Felvenni is lehetett, de először valami minimáisan tömörített formátumba ment és azt lehetett újra tömöríteni. Mivel a merevlemez is lassú/kicsi volt ezért vagy a minőség volt borzalmas vagy az időtartam nagyon rövid. Kompromisszumként volt még a rossz és rövid felvételi lehetőség is a kettő között félúton.

    https://frescho.hu

  • robohw

    aktív tag

    válasz hcl #31 üzenetére

    A digitalizálás volt (lett volna) a cél.
    Legalábbis nálam. Akkoriban a teletext is tartalmazott értékes információkat, azokat ki lehetett menteni .txt formátumban.
    A kort kell megidézni, hogy képesek legyünk megérteni az akkori késztetéseket. Ma már ezek fölös hercehurcának tűnnek talán, de akkoriban nagy dolog volt a digitális videó, mivel digitális mozgókép tárolás mint olyan, még nem is létezett.

    A digizés akkoriban nagy sláger volt. Igaz, csak szűk körben, mivel drága hardvert igényelt és az eredmény elég visszafogott minőségű lett. Az én első video digim 352 x 288-nak a negyede volt. Szél-hossz fele. De a gondot inkább a képkocka sebesség jelentette. Asszem valami 8 frame per sec.-et tudtam kisajtolni a rendszerből. Én a pozitívumot a "kopásállóságban" láttam, szemben a komoly minőség-romlást elszenvedő VHS szalagokkal. Persze ez a kívánalmam még egy jó ideig csak óhaj maradt.

    Itt egy ISA buszos TV kártya, az enyém is hasonló volt:

    Utána néztem, volt 8 bites video digi kártya is, elvileg XT-be illeszthető, csak hát, dos alá?

    Más:

    A DVD az TV képminőséget szolgáltatott. PAL 720 x 576 pixelt.

    My own programming language: http://www.robomax.online

Új hozzászólás Aktív témák