Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cog777

    senior tag

    válasz hcl #236 üzenetére

    Szerencsere olyan cegnel dolgozom ahol a termekek egy resze linux alapuak. Kb elkepzelni sem tudnam hogyan lehetne azokat a parancssori eszkozoket Windows ala varazsolni amiket hasznalunk. Par pelda:
    - CAN busz forgalmanak rogzitese, amit teszt celjabol lejatszunk az automatizalt tesztrendszeren. Ahol meg a GUI is szamuzve van, mert annyira fontos a pontos idozitesek merese. Meg programot sem kell keszitenunk ra mert linux cli parancsokkal on the fly tomoritjuk a forgalmat fajlba.
    - Soros port atiranyitasa naplofajlba, illetve a kepernyore, majd tovabb vissza a vezerlesre. Igy szepen nyomon lehet kovetni a kuldo eszkozok, modemek forgalmat.
    - Teljes erteku enterprise analitikai rendszer, tobb ezer termek mukodeset figyelve a teszt periodus alatt. Koltsege: havi 100 dollar! (minden eleme open source, csak a tarhely es par virtualis gep van fizetve, operacios rendszerek, frameworkok ingyenesek) Raadasul otthon RPi3-on lemodelleztem :)
    - GPS ARM rendszere eleg lassu, van hozza egy egyszeru monokrom kijelzo. Sracok irtak hozza X11 drivert ARM procira, es grafikus Qt program a menu rendszere. Eleg poen, kb mintha videovezerlot csinaltal volna egy par cm-es kijelzobol es linux alatt GUI program rajzolna ki a menut.
    - Yocto-val komplett oprendszer keszitese telepitovel, teljesen testreszabva. Ez azert jo, mert nincs az hogy esgy osregi verzioju operndszernel kell ragadnod, annak minden programjaval, komponensevel. Teljesen testre lehet szabni, azt a reszet frissited amelyiket akarod. (Akar az egeszet az ujabb Yocto verziora, vagy csak egy komponenst)
    - Dockerbe fejlesztorendszer kontenerizalasa
    - Build szerverek kontenerizalasa, igy hihetetlen konnyu ugrani verzioszamot egyok szerveren teszt celjabol majd deployolni a tobbi szerverre. raadasul docker eleg pehelysulyu

    Nemcsak az oprendszer licensz koltseget sporoljuk meg. Tavolrol sem. Hanem a fejlesztok tanulasi koltseget, frameworkok, fejleszto rendszerek koltseget is. Barmikor otthon tanulhatom ha akarom, ingyen. Meg a szerver oldalt is. Masreszrol hihetetlen "legozasi" lehetoseg nyujt. Tovabba egyik gyarto sem fogja azt mondani hogy marpedig muszaj migralni az ujabb verziora mert a regi mar nincs tamogatva. Ez az amit egy Win platform nem fog megadni.

    @tiobe:"Szomorú, hogy itt tartunk 2019-ben, hogy nincs egy közös futtatóplatform"
    Ahogy fentebb irtam, embedded kornyezetben (nem desktop) azert elegge elterjedt a linux. Pl a 200MB RAM-os ipari GPS-re Win nem is ferne fel.
    Amugy a kozos futtato platformra valasz a kontenerizacio. Barmilyen rendszerre barmilyen rendszert teszek, azok fuggosegeivel egyutt es localhost-on kommunikalhatnak egymassal a komponensek.
    Front end meg barmi lehet, parancssori program tesztre, GUI program, tablet wifi hotspotjara csatlakozva webappal, vagy akar tavolrol VPN eleressel.

    KB ezt nevezem modern (Unix) megkozelitesnek. Leragadni egy oprendszerre es annak frameworkjeire (MFC, DirectX stb) kb a mult. A jovo a kontener, net es az IoT. (Most jon Gaborka es elmagyarazza hogy a vedelem nelkul kirakott MQTT brokereket torik).

    HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

Új hozzászólás Aktív témák