Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    "Felhő és biztonság" cikkel megnyílt a ph! (itcafe) sci-fi rovata.
    Sok sikert, én szeretem a sci-fit, úgyhogy várom a történéseket.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #95561216 #10 üzenetére

    "A felhőnek az az előnye, hogy aki a felhőszolgáltatást adja, az sokkal jobban fog figyelni az infrastruktúrára, mert abból él.": ez a mondat itt, a sci-fi részlegben teljesen jól hangzik. :)

    A valóság ezzel szemben az, hogy a felhő bonyolultabb, mint a bare metál, tehát több hiba lehet benne. Emellett jól láthatóan az elméleti előnyöket a gyakorlat nem tudja kiaknázni. ráadásul a felhő drágább, mint a helyi vas.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz janos1988 #14 üzenetére

    először is: a g rendelkezésre állása nem elég jó. annál sokkal jobbat ki lehet hozni házon belül.
    másodszor a nagy felhőkamu azon alapszik, hogy a felhős kalkulációkból mindig elegánsan kifelejtik az odáig vezető út árát és technikai paramétereit. találgass: a desktoptól a sufniba ledobott pc-ig egyszerűbb és főleg olcsóbb gigabites kapcsolatot kiépíteni, vagy csajágaröcsöge külsőről az írországi gugli szerverközpontig!

    harmadszor ott van az a kérdés, hogy nem tudod, ki néz bele az adataidba, illetve hát tudod: az amcsi törvények szerint jános meg a város. tehát a gugli biztonság szempontjából akkor se jó, ha éppen teljesítik a vállalásukat.

    biztonság egyik alaptétele: az adatot mindig bizalmasság, rendelkezésre állás és sértetlenség hármasban egyszerre kell értékelni. a gugli a bizalmasság témakörében törvény alapján bukta. a sértetlenséget se tudják mindig garantálni, a rendelkezésre állásba meg beleugat a telephelyedtől a gugliig vezető összes hálózati szakasz minősége és rendelkezésre állása.

    negyedszer a gugli idióta szabályrendszere miatt időnként eltűnnek dolgok a gugliból. de nem műszaki hiba miatt, hanem ott valaki (vagy valamilyen félhülye mestint) úgy dönt, hogy szabályt szegtél vagy tettél valamit, ami borzolta az elektronpályákat, és akkor törlik a cuccodat. mehetsz a sóhivatalba panaszra.

    a magam részéről elképzelni sem tudom, miféle őrültség kell ahhoz, hogy publikus cloudba rakja valaki a fontos adatát.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz janos1988 #16 üzenetére

    nincs ingyen leves.
    a probléma mindig ott kezdődik, mikor egy vezető forráshiány vagy harács miatt nem költi rá a szükséges pénzt a cégére.
    ilyenkor utaznak ócska autóval nyárigumin télen, nincs rendes gép a dolgozóknak, összerakott szerver a feladatokhoz.

    A sufniba berakott pc nyilván kis túlzás, de ettől egy rendesebb cégnél van egy helyiség, ahova a központi dolgokat rakják (mert enélkül ma már nem megy), és oda be kellene tudni rakni egy rendesebb pc-t szervernek. a telefonközpont, a riasztóközpont, az ups, a távközlési cucc meg a többi mellé.

    elvileg vannak megoldások, amik nem olyan nagyon drágák. de nem tudok olyan megoldást egyet se, ahol ne kellene legalább időnként egy informatikus, aki a tervezett fejlesztési ötleteket kordában tartja.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #95561216 #22 üzenetére

    "Milyen előnyöket nem tud kiaknázni?": mondom: az elméletit.
    elvileg igaz lehetne az, hogy jobb hardvert vesznek, rendes áram, klíma van, jut pénz jobb szakemberekre, esetleg jobb support szerződést kötnek az ms-sel meg a többivel. tehát elvileg lehetne jobb a cloud. a gyakorlat meg azt mutatja, hogy a cloud szolgáltatók se jobbak, mint amit egy közepesen rendes cégnél itthon látsz, tehát gyakorlatban nem igaz, hogy jobbak. az elméleti előny ellenére hátrányban vannak.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz janos1988 #25 üzenetére

    "Akkor tulajdonképp nincsenek pl. a G suite-hoz hasonló megoldások amit egy infós ráhegeszt egy pc-re és havonta 1-2 alkalommal ránéz?": még mindig rosszul fogod meg a kérdést. Sem a google-nak, sem másnak nincsenek olyan szolgáltatásai, amiket egy vállalathoz szakértelem nélkül be lehet vezetni. Ott van pl. a zimbra. Komplett vállalati kollaborációs platform, mint az exchange. Jön egy informatikus, felrakja, akkor ezzel kész is a bevezetése? vállalati folyamatokat meg ki fogja újraszervezni? nyilván senki, hiszen az ilyen helyen nincsenek folyamatok. oktatást ki fog tartani? ki nézi át időnként a cég működését, hogy kell-e változtatni a cég életén ahhoz, hogy jól tudja használni a szoftvereket?

    attól, hogy nem sap, attól még ugyanaz: fillérekért megkapod magát a szoftvert, csak az a konzultáció, ami alatt felkészítik a céget arra, hogy használni is tudja, az kerül nagyobb halom deákigazolványba.

    egyébként meg ha informatikus rakja fel, akkor az lehet bonyolultabban telepíthető cucc is, mindegy.

    mondok konkrét megtörtént esetet: céghez felraktam egy sambát fájlszervernek, elsősorban azért, mert a központi scannerjük azt ismerte. lett mindenkinek saját könyvtára, ki lettek alakítva a csoportkönyvtárak, stb. meg lett egy könyvtára a scannernek, ahova feltolja a benyalt doksit. el lett magyarázva minden, leírtam, lerajzoltam, eltáncoltam teliholdnál. azóta minden megy, mint a régi szép időkben, minden doksit feltöltenek oda, ahova a scanner dolgozik, és a többire tesznek magasról.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #95561216 #29 üzenetére

    nem. én az ellen érvelek, hogy bármiféle adatot feltoljunk a cloudba. azt jól érted, hogy burkoltan szidom az office365-öt, meg az outlook365-öt meg a gmailt, de szidom mellette az amazon aws-től kezdve az azúrig az egész kócerájt. mindent, amit arra alakítottak ki, hogy átvert managerek önként és dalolva átadják adataikat az amcsi titkosszolgálatoknak.

    nekem ez a határvonal és a vörös posztó: hogy ha feltettél valamit a felhőbe, azt rögtön látják az amcsik. az önmagában nem indokolná az utálatot, hogy van egy felhő, ami egyébként technológiailag gagyi, mindenki a maga szerencséjének a pogácsa.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz turbulencia8 #28 üzenetére

    tippeket vársz, csak kérdést nem tettél fel. ami egyébként jó, mert az ilyeneket a szaktopicokban illik feltenni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #95561216 #33 üzenetére

    ja, én is jellemzően olyan cégekkel dolgozom, amik eurómilliárdos szerverfarmok építésén gondolkodnak (nem)...

    a magyar kkv rögvalóság ezzel szemben az, hogy a legtöbb cégnél kínkeservesen lehet kiboxolni pár petákot a főnökből egy szervernek kinevezett ócska asztali pc-re. ők nem abban gondolkodnak, hogy építenek-e három adatközpontot öt stadion árából, hanem abban, hogy bérelnek-e egy vps-t, amin van fájlszerver is, vagy legyen egy pc a lépcső alatt. és ez az elsöprő többség. nekik például kifejezetten kitolás a felhő.

    "a jogi felelősség egy része másra kerül": cseszheted a jogi felelősséget, ha beborult a szolgáltatásod és elmentek az ügyfelek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #37 üzenetére

    "viszont szorgalmasan rettegsz.": szerintem azt, hogy ő mit csinál, retteg-e vagy sem, nyugodtan meghagyhatjuk az ő problémájának. a kérdés, hogy szabályos-e, hogy ilyen szintű önreklámozásra használja az ingyenes fórumot.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #47 üzenetére

    te például el tudod mondani, mire jó a konténerezés meg a kubernetes, ami valós, értelmes probléma és konténer nélkül nem lehet megoldani?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #50 üzenetére

    "A kérdés csak az, hogy lehet-e egyszerűbben, gyorsabban, hatékonyabban, jobban csinálni.": ezt elfogadhatjuk kiindulási alapnak. a kérdés az, hogy ilyen szemlélet mellett miért docker, ami lassabb, nem hatékony, nem biztonságos, semmit nem ad hozzá a rendszerhez, csak annyit, hogy idióta managgák verhetik a mellüket, hogy nekik is van konténer, meg satöbbi. nekünk is van konténer, abba hullik az, amit a szemétledobón leküldök az emeletről.

    "dokkerezés nélkül is felrakhatod a programodat a szerveredre, ahol gondoskodhatsz arról, hogy minden szerveren minden könyvtárból meg egyéb függőségből az legyen felrakva, mint az összes többin meg a fejlesztői gépeken": egyrészt ki lehet szögelni egy oprendszer verziót, és akkor mindenhol minden ugyanaz. ha pedig nem c jellegű dologról van szó, hanem mondjuk jáváról, akkor a többség úgyis mavennel vagy ant-tel telepít, annak a szkriptjében pedig lehet függőséget beállítani, amit automatikusan lehúz maga mellé.

    ezen a területen az a kérdés, hogy docker image-t könnyebb generálni vagy .deb-et? elég egyértelmű, hogy .deb-et töredék meló karbantartani. csinálja meg a fejlesztő rendesen a programot, legyenek olyanok a függőségek, amiket rendesen karban lehet tartani. persze lehet olyan, hogy tróger a fejlesztő, és erre nem hajlandó... akkor vagy lapát, vagy azt az egy-két libet berakod a program mellé és normálisan beállítod a linkert. debianon is simán lehet többféle verzió egy rendszerből, nem kell hozzá se docker, se chroot, se semmi, csak érteni kell a debianhoz meg a linkerhez. (jelen esetben nem is a debianhoz, hanem a gnu cuccokhoz)

    a portok kérdése se bonyolult, a szolgáltatások zöme alap porton látszik kifelé a világba, tehát szinte biztosan elé kell varrni egy load balancert, ha sokmindent akarsz egy gépen futtatni.

    "De mivel a legtöbb ember a mailservert meg a webservert se saját maga írja, akkor a docker esetében miért tenne ilyet?": aki nem akar felügyeleti rendszert csinálni, és mégis úgy akar szolgáltatni, az meg megveszi a cpanelt.

    "Nincs az egész felhőzés meg egyebek között semmi nagy mágia, csak adott problémákra adott teljesen racionális megoldások.": itt azért van egy túlzó egyszerűsítés, amit annak ellenére magamtól is ismerek, hogy ebben a topicban nemrég szóvá tették: szét kellene választani a felhő szolgáltatást (ami alatt, egyéb jelzők híján, mindig publikus felhőt szokás érteni), a felhő technológiákat használó privát rendszertől.

    a publikus felhővel többek között gazdasági és biztonsági probléma is van. a felhő technológiát használó privát rendszerben meg főleg technológiai. ráadásul az egész egy teljesen irracionális, földtől elrugaszkodott fejlesztési elven alapul, nettó hülyeség az egész: ez a deploy-olj minél gyakrabban. azért dicsőítik a dockert meg a társait, merthogy gyorsan lehet vele deployolni. a probléma, hogyha gyorsan akarsz deployolni, elcseszted a fejlesztési módszertanodat.

    szóval amíg nem látok olyan problémát, ami valós és valóban nehezebb konténer nélkül megoldani, addig pesszimista maradok a technológiával kapcsolatban és az marad a fő iránymutató, hogy minél több kód, annál több bug.

    ja, nem tudom, olvasod-e néha a hupon nagyz blogját. nemrég írta, hogy jók ezek a konténer orchestration cuccok, mióta a zömét átírták maguknak, azóta használni is lehet. szóval az, hogy valaki nem ír magának mailszervert, nem érv a docker mellett, mert elvileg dockert se ír, gyakorlatilag meg mégis rákényszerül.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz gabor7th #52 üzenetére

    elzarándokolsz a 19-es hozzászólásodhoz, elolvasod az első mondatot, majd revideálod az álláspontodat.
    az én magánvéleményem az, hogyha én lennék a ph! illetékese, ezért a mondatért biztos kivágtalak volna, ha meg figyelembe vesszük az összes többit is, akkor meg pláne. ugyanis lopod a reklámköltséget.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák