Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emelhu

    aktív tag

    válasz azbest #16 üzenetére

    "Ettől függetlenül elvileg van kvázi alapjövedelem, csak nagyon kevés és nagyon bürokratikus."

    A Feltétel Nélküli Alapjövedelem lényege egy hatékony és jól működő rendszer.
    Pont felejtsünk el minden, azaz minden bürokráciát ezzel kapcsolatban!
    Mennyi emberi (felesleges munka) lehetne kiváltva vele. :)

    A FNA kiutalása logikailag egy számítógépes program. A népességnyilvántartás alapján bankszámlákra utal. Ennyi. Egy tucat ember üzemben tudja tartani. (Ha már a népességnyilvántartás úgyis létezik, de az egy állam működésének az alapfeltétele.)

    Az én elképzelésemben a FNA bevezetésekor csak a megélhetési létminimum összege lenne.
    Ez most mennyi? Talán 50.000-70.000 Ft? Természetesen ha a társadalom igényli, a társadalmi folyamatoknak megfelel (pl. munkaerőpiac) és a gazdaság lehetővé teszi, akkor emelhető. Innen szociálpolitika.

    De a megélhetési minimum az Europában a minimum. Senki nem fagyhat meg az utcán vagy éhezhet. Mármint olyanok szemében, akikben a legkisebb humanizmus is megtalálható.

    Ez nagyon kevés pénz. De nem a belvárosokban, és nem önálló lakásra, nem változatos és különleges étkekre, hanem az éhezés elkerülésére talán elegendő. És ennyit még a magyar gazdaság is képes kitermelni.

    Az alapja is megvan. Csak akarni kellene.
    Először is a támogatási rendszer teljes átszabása.

    Jelenleg is számtalan segély, támogatás, kiutalás van, összevissza egy követhetetlen káosz, amiben az ügyetlenebbek (pl. hátrányosabb helyzetűen) elvesznek és kevesebbet tudnak megszerezni belőle, az ügyesebbek meg átfedésekkel sokat, többet kaphatnak, néha teljesen indokolatlanul, mert jövedelemtől független ingyenes étkezés a gyerekeknek vagy jövedelemigazolással támogatások, de a jövedelemigazolások valóságtartalma igen kétséges.
    Ez a segélyezési, támogatási rendszer egyszerűsödne és hatékonyabb lenne. A költsége még alacsonyabb is lenne, különösen ha a hatalmas bürokratikus intézményrendszer megszüntetését is beleszámítjuk.
    A segélyek nagyrésze egyszerűen kiváltható az FNA-val.
    Minimálnyugdíj, munkanélküli segély, rokkantnyugdíj, családi pótlék, beteg gyermek gondozási díj, stb.
    Ekkortól csak sokkal kisebb intézményrendszer szükséges, csak speciálisabb (vagyis kevesebb számú) ügy intézésére. Mert az FNA után még maradhatnak speciális segélyek, de azok már lényegesen specifikusabbak, vagyis jobban kézbentarthatóak és ezért igazságosabbak lehetnek. A jelenleg ilyen célra költött összegek szerintem hasonló mértékűek az FNA alapján kifizetettekkel.

    Vagyis a segélyezettek és a kiskorúak ellátása fedezve.
    A kiskorúak esetében annyi változtatást érzek fontosnak, hogy csak részben kapják bankszámlára utalással a pénzt, mivel akkor nem garantált mindenben az érdekeiknek megfelelő felhasználás. A kiskorúak az FNA egy részét természetben kaphatják, pl. ingyenek tömegközlekedés (hogy eljussanak az iskolákba), ingyenes oktatás, beleértve az összes tanszert, tankönyvet és kirándulást, ingyenes óvodai, iskolai étkezést, stb.

    A nyugdíjasoknál még egyszerűbb. Az FNA az a minimálnyugdíj összege is. Akiknek nincs jogviszonya, azok is ennyit kapnak. Mert emberiesség alapon ennyit kapniuk is kell. Az ennél magasabb munkaviszonnyal szerzett nyugdíj az FNA-val csökken és az ezt meghaladó összeg kerül kiutalásra szerzett nyugdíj címen. Vagyis a nyugdíjasok esetében is fedezve van a FNA alapja.

    Persze a nyugdíjrendszer nem árt ha egyrészt igazságos és másrészt több pilléres. Az FNA mint alap, a szerzett jogviszony alapú (természetesen egyéni nyugdíjszámlák mellett) a dereka és az egyéni megtakarítások rendszere kiegészítésként. De ez egy önálló téma.

    Az aktív korúak két csoport. A munkaviszonyban állók és akik nem. Akik nem dolgoznak azok vagy nem tudnak vagy nem akarnak. Akik nem akarnak, azoknak is érdemes egy nagyon alap jövedelmet (ez ugye az FNA) biztosítani, mert egyrészt -mint írtam- nem szép a hajléktalanság és éhezés látványa egészséges lelkű embereknek, másrészt etikai alapon innen a bűnözés elvi alapjait is megállítjuk, miszerint ("éheztem, kenyérre kellett").

    Akik nem tudnak dolgozni, azokat meg társadalmi szolidalitás alapon nem hagyhatjuk magukra és ugye eddig is kaptak segélyezést. Ha káoszos és igazságtalan rendszerben is, de ezt már írtam.

    A dolgozók meg szja-t fizetnek és egyéb számtalan elvonás van a nyakukban. Ezeknek az FNA-t adóvisszatérítésként lehet értelmezni. Gyakorlatilag adócsökkentés. Ki az aki az adócsökkentést kritizálja? Én nem értem meg! Akár egy egykulcsos (ezért egyszerű, általam támogatott) rendszerbe is behozzuk ezzel az alacsonyabb jövedelműek adókedvezményét, vagyis többkulcsossá vált az alapvetően hatékony és egyszerű adórendszer. Nekem szimpatikus módszer :)

    Persze van kiesett adóbevétel és talán kell az FNA növeléséhez is többlet adó.
    Erre meg ott a vagyonadó illetve az ingatlanadó.
    Egykulcsos jövedelemadó mellé teljesen etikus, de az én értékítéletem szerint minden társadalom igazságosságának az alapja kell hogy legyen a vagyonadó.

    Az ebből befolyó összegek bőségesen fedezik az állami bevételi igényeket.

    Ráadásul egy átlagvagyonnal rendelkező ember is tekintheti az FNA-t adómentességnek.
    Többlet adót kapott, de "ingyenpénzt" is. Muszáj mindent egyenlegben vizsgálni, a teljes adóterhelést és az összes támogatást egységben kezelni.

    De a vagyonadó is egy külön, és hosszú, nem könnyű téma. Majd máskor.

    https://emel.blog.hu/2021/09/03/a_feltetel_nelkuli_alapjovedelem_fna

    [ Szerkesztve ]

  • emelhu

    aktív tag

    válasz k-adi #17 üzenetére

    "aha, na az a 40% éhezni fog és elolvadni"

    Ha elhisszük, hogy mind elbújik egy oduban és békésen éhenhal, az elég nagy tévedés.

    Emberiesség és közbiztonság... ráadásul választók... hát én látok némi veszélyt a társadalomra.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz adamssss #61 üzenetére

    "Az alapjövedelemmel egy a gond. Megöli az emberi méltóságot és így az embert is. "

    Vagy tévedsz és felszabadít. Nem a megélhetésért, az éhenhalás és megfagyás ellenében kell dolgozni, hanem értelmes célokért.
    Érdekes felvetés, eddig a legszerencsésebb 2-3%-nak adatott meg, akik néha nagyszerű dolgokat alkottak.

    De jelenleg nem tartunk ott hogy lenne fedezete egy magas FNA-nak, csak egy létminimum szintű jöhet össze. Vagyis az értékes-kényelmes életért továbbra is munkát kell végezni. Erről irtam az alábbi linken.

    https://emel.blog.hu/2021/09/03/a_feltetel_nelkuli_alapjovedelem_fna

  • emelhu

    aktív tag

    válasz t72killer #84 üzenetére

    "Ultrasz.r a rendszer, kb minél haszontalanabb vagy, annál vastagabban jutalmaz. A szocmédiás finanszírozás előhozta, hogy a társadalom milyen szinten hulladék és csinál akár milliárdosokat még hulladékabb emberekből."

    Erre a válaszom, hogy megtartva a "pénz az általános értékmérő" logikát definiáljuk már végre a "társadalmilag hasznos" fogalmat (amibe a tőkét irányító is szerepel, meg a YT tartalomgyártó, de az orvos, tanár, élelmiszeripari dolgozó is... mindenki hasznossága szerint).
    És végre osszuk el a jövedelmet a társadalmi hasznosság szerint. A hasznosabbnak jusson több!
    Persze ehhez valódi demokrácia is kell, ami a társadalmi hasznosság mértékét tartja karban és megköveteli ezt a rendszert.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz azbest #88 üzenetére

    "A jóléti országokban az idősek gondozása, segítése is komoly kihívás."

    Természetesen a robot is nagy segítség, jó is lenne, de nem lehetséges jelenleg, míg egy nem humanoid gyártórobot (olcsóbb, hatékonyabb, célirányosabb) kiválthat emberi munkaerőt, amely ember lényegesen "humánusabban" képes ápolni (tipikusan a saját rokon) időseket.

    Ez valahogy logikusabb elsőre.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz ddekany #133 üzenetére

    "Élölényként elég logikus, hogy ha megteheted, módosítod a környezetedet a saját rövidtávú érdekeid mentén."

    Még egy hód is megteszi.
    Ha tudna, nagyobb gátakat építene, de a lehetőségei ennyik.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz azbest #161 üzenetére

    "Esetleg passzívan fetrengő semmittevők, vagy egymásnak támadó agresszívak, vagy valami tartalmasabb elfoglaltsággal foglalkozók lesznek."

    A társadalomnak egy elviselhető minimum megadása az érdeke. Ettől még megmarad az igény, hogy a többlet vágyakhoz (jobb lakás, jobb kaja, szórakozás, nyaralás stb) munkával keressen pénzt az ember.
    Akiknek meg nincs többre igényük azok valószínűleg most sem tolonganak a munkáért.
    Jelenleg ekkora NFA a realitás. Később lassanként emelhető, és ha nem lesz komoly munkaerőpiac (valamennyi mindig lesz, valaki tervezi, programozza azokat a robotokat, amik gyártanak) akkor is az emberek egymásnak nyújtott személyi szolgáltatásai oszthatják újra a többletet.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz #44630784 #166 üzenetére

    "nem az alapjövedelmet fogja magával hozni, hanem idővel több ember fog rövidebb ideig dolgozni ugyanazért a bérért"

    Ez jól hangzik és vágyott, logikusnak hat.
    De a gyakorlat jelenleg, hogy aki képes valami hasznos munkát végezni, azt legszivesebben 12 órában dolgoztatnák a munkaadók, akik meg nem képesek hasznosak lenni, azok egyetlen órára sem kellenek.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz Fred23 #493 üzenetére

    " alapjövedelmet csak felnőttek kapnának."

    Az alapjövedelem állampolgárnak jár, gyerekeknek is.
    Sőt, nekik, mivel nem munkaképesek még inkább kötelező lenne, mégha a teljes lakosságra nem is sekerül kiterjeszteni.
    De mivel kiskorúak, és nem képesek a saját érdekeiket jól védeni, így kontroll kell. A gondviselő nem garantált hogy hasznosan költi el a pénzbeli támogatást.
    A legegyszerűbb és automatikus kontrol a természetbeni juttatás, ami az FNA nagy részénél a készpénzt váltja ki.
    Pl. az iskoláztatással kapcsolatos minden költséget ingyenes juttatásként kell kezelni. Az utazástól, a tankönyv és taneszköz juttatásán át az ingyenes iskolai étkeztetésig. Én egészen addig elmennék, ha bármilyen családi probléma miatt nem tud tanulni ingyen kollégiumi vagy éjszakai-hétvégi ellátást is kérhet.

    [ Szerkesztve ]

  • emelhu

    aktív tag

    válasz adamssss #61 üzenetére

    "Az alapjövedelemmel egy a gond. Megöli az emberi méltóságot..."

    Miért is? Annak aki értéket hoz létre ez csak aprópénz, a társadalom "visszatérítésa" azért, mert sok adót fizet, a sok fogyasztást adóztatták és mert az általa termelt érték is pörgeti a gazdaságot.

    Akinek meg nem kell elmennie éhbérért rabszolgának, hanem már adott a minimális életfeltétele, az a MÉLTÓSÁGÁT nem veszélyeztető munkát is tud vállalni.
    Mert a világ munkáinak egy nagyon nagy része igazán méltóságon aluli és csak azért csinálja valaki, mert élni kell.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz Nata70 #91 üzenetére

    "Soha nem értettem miért a feltétel nélküli alapjövedelmet akarják bevezetni. Véleményem szerint sokkal célravezetőbb lenne a bérkompenzáció."

    A bérkompenzáció az a munkaviszonyhoz kötődik, innen adminisztráció és a társadalom problémáit (kiskorú, nyugdíjas, munkaképtelen vagy munkaundoros) nem oldja meg.
    Csak a társadalom felét kirugjuk alóla egyből.
    Nem jó kezdet.

    Ezzel szemben javaslom olvasd el egy régebbi írásom. Ebben kicsit összeszedtem az előnyöket.

    https://emel.blog.hu/2021/09/03/a_feltetel_nelkuli_alapjovedelem_fna
    [link]

  • emelhu

    aktív tag

    válasz Nata70 #101 üzenetére

    "Azt hiszem elég kevés lenne azok száma akik ha kapnának alapjövedelmet, letennék a lapátot és elmennének villamosmérnöknek."

    Másrészt kellenek a normális életszinvonalat élő, gyerekeiket iskolába járató emberek. Mert valóban egy részükből lesz csupán tudós és mérnök. De ha a tömegek nyomorban élnek, akkor valószínűleg még kevesebb részük lesz képes fejlődni.

Új hozzászólás Aktív témák