Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vlevi

    nagyúr

    válasz Timer #197 üzenetére

    Hát, igen, erre jó elrettentő példák a német városokban a több év alatt elköltött eurómilliók az ingyenes linuxra átállásra, amiből az lett, hogy visszaálltak windowsra.
    Az átképzés egy dolog, de valóban, az emberi résszel sem nagyon lehet mit kezdeni, ha nem képes átszokni az intézőről a gnome-ra, akkor ott baj van.
    A másik rész viszont, hogy a LibreOffice 99%-ban kompatibilis az Office-al, az kevés, ráadásul még nagyon sok helyen még mindíg nem hajlandóak docx, xlsx formátumot használni, csak a régi .doc-t. A 99%-s kompatibilitás azért kevés, mert én is próbálkoztam azzal, hogy itthon, Libreofficcal továbbszerkeszettem azt a munkát, amit hazahoztam, utána másnap a melőhelyen formázhattam újra Wordben, mert azért betűméret, keretek, satöbbi, egy kicsit máshogy van a Wordben, mint máshol. És ebből a szempontból lényegtelen, hogy melyik a jó, mert mindenhova word doksit, exceltáblát kell adni.
    A harmadik pedig, hogy tényleg rengeteg egyéb szoftvert kell előteremteni Linux alá, amit az irodai munkában Windows alatt használnak, a belső IT részleget is átállítani, hogy Win mellett Linux alá is fejlesszék a "házi" dolgokat, szóval nem olyan egyszerű.

    Kicsit olyan ez, mint amit a napokban olvastam a netes vásárlás előnyeiről, hogy mennyivel jobb, ha ahelyett, hogy elmennél megvenni valamit, csak megrendeled a neten, és a futárcég optimális útvonalon, kevesebb benzinfelhasználással, kisebb környezeti terhelés mellett kiszállítja. A valóság ott is más. Mert egyrészt van, amit nem lehet a neten megvenni, azt úgyis saját kocsival oldod meg, tehát a közúti forgalom nem csökken, csak nő a kiszállító teherautók miatt. Plusz még ott van, hogy vásárlás előtt azért csak szétnézel a környéken, ha mást nem, a Mediamarktba elmész megnézni azt a mosógépet, amit majd megrendelsz, és végső rossz esetben érte is mész, vagyis nem az "optimális" futárcéges kiszállítást választod, aminek az eredménye, hogy 3x annyi benzin ment el, mintha nem a neten rendelted volna...

  • attila9988

    őstag

    válasz Timer #197 üzenetére

    Igen, most ismét kifejtetted bővebben, amire magam is válaszoltam. Ahogy írtad, a legtöbb ember a windows SEM ismeri egyáltalán...
    És pont ez a lényeg. Vegyünk egy átlagos kkv -t. Vélhetően van náluk egy csomó gizikenénis állás. Kell használniuk minimum egy levelező programot, szokott lenni valamilyen szöveg szerkesztő, ritkább esetben valamilyen táblázatkezelő ha a munkájához kell, és szinte mindig találunk valamilyen speciális vállalati megoldást is, könyvelő programot, számlázót, anyagnyilvántartót, valamit... ez utóbbiak még csak véletlenül sem kell hogy ugyanolyanok legyenek, mint gizike előző munkahelyén. Miért vennéd fel annyira fejlődésképtelen, hogy egy általa még nem látott programot lehetetlen a neki szükséges szinten megtanítani? Ha így van, akkor gizike alkalmatlan a munkára, és kész. Építkezésen sem mondod, hogy akkor most ne használjuk betonkeverőt, mert az alkoholista józsi nem tudja kezelni.... még megzavarnánk az elméjét szegénynek.... Inkább fadarabbal kavarjátok, úgy is jó lesz..
    A kisboltba ha új fajta áru érkezik, amit gizike nem ismer, akkor sem mondod hogy akkor ilyet nem szerzünk be, mert az alkalmazott nem tudja megjegyezni a nevét sem...

    Bárki, aki látott már számítógépet, tudja alapvető felhasználói szinten kezelni bármelyik grafikus felületet. Bárki, aki látott már szövegszerkesztőt, valamilyen alapszinten képes kell legyen kezelni a jelenleg elérhetők bármelyikét... (ütögetem a billentyűt, és kikerül a képernyőre... jééé.... el lehet menteni ez abban a word micsodában is így volt.... stb)

    A halálom, amikor a változások elleni egyetlen érv az, hogy addig nem úgy volt... Gizike jó eséllyel még office97 -en tanult. A mai ms office köszönőviszonyban sincs az office97 -el. Ennek okán mégsem találsz sehol sem, win10 -re heggesztett office97 -et. Sőt, ha már itt tartunk. A windows 10 a korábbiakhoz képest egészen másként néz ki.... Ez sem szokott ellenérv lenni az újabb ms termékekkel szemben.... De ha már nem ms termékről van szó, akkor mindig jön az érv gizikéről, aki annyira fogyatékos, hogy a levelet csak outlook -ban tudja megírni, mert a küldés fogadás gombot nem ismeri fel a 300 féle egyéb levelezőben...
    Ez ebben a formában egyszerűen nem igaz.... De ha mégis vannak szellemi fogyatékosok a cég berkein belül, (hangsúlyozom, hogy átlagos felnőtt emberek mind képesek arra amit fentebb írtam,) akkor azok keressenek olyan munkahelyet, ahol nincs szükség ekkora szellemi kapacitásra sem... bár ami azt illeti, még a gyárban a soron is kelleni fog ennek egy része legalább, mert nem biztos hogy soha semmilyen változás nem következik be az adott pozicíóra érkező termékekben, és ugye gizike a legapróbb változással sem birkózik meg.... szerintetek....

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Timer #207 üzenetére

    Az a baj, hogy nagyon kihegyezed ezt a témát a linux -ra... Pedig pont ez volt a lényege annak, amit írtam. Hogy mindegy, milyen programról/os -ről van szó.

    Lássuk akkor másként.
    Gizike munkanapja egy windows géppel:
    - Gép bekapcsol.
    - Felhasználónév, jelszó begépel.
    - Asztalon a neki kell programok ikonjaira rábök.
    - Használja ezeket.
    - Munkaidő végén, gép kikapcsol.

    Gizike munkanapja egy *nix alapú (vagy bármi más) os-es géppel:
    - Gép bekapcsol.
    - Felhasználónév, jelszó begépel.
    - Asztalon a neki kell programok ikonjaira rábök.
    - Használja ezeket.
    - Munkaidő végén, gép kikapcsol.

    Gizike esetében nincs különbség. Azért nincs, mert őt nem kell hogy érdekelje semmi, amit a gép csinál. Gizikét csak az kell érdekelje, amit a munkályához használt program csinál. Ezért nem helyes mindig azzal érvelni, hogy "mer a windows -t ismeri", hiszen NEM ismeri. Ez a kijelentés önmagában azt feltételezi, hogy a windows, és az office valami örök, és változatlan valamik, holott messze nem így van. Ha pedig érv a nem ms rendszerek ellen az, hogy "változás", akkor érv kellene legyen minden egyes ms módosítás esetén is. Egy windows 10, és egy office 2016 teljesen műsképpen működik, mint egy xp, és egy office 2003, amin esetleg gizike korábban dolgozott... vagy mint egy win98, és egy office 97, amin az idősebb gizike dolgozott.

    Szóval igen, igazad van abban, hogy az emberek problémásak, és hogy az IT dolga a problémák kezelése. Csak abban nincs igazad, hogy bármivel is több gondot okozna bármilyen os csere, mint egy windows - windows csere. Pontosan ugyanannyi gondot okozna, gizike szemszögéből, és neked pontosan ugyanannyit kellene megoldani.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • válasz Timer #207 üzenetére

    +1

    Ez így van nálunk is. Gyakran megesik, hogy nem megy a nyomtatás... megoldás? Még 8x ráküldi, biztos, ami biztos. Persze akkor sem megy, akkor jön a "srácakiértmindenhez".

    Alapvető file-műveletekre képtelenek, fogalmakkal nincsenek tiszában, a hálózat meg a net egyre megy, de annyi a közös, hogy mindkettő valami misztikus izé, s tényleg: ha egy kib***tt ikon már máshol van, vége a világnak.

    S a legszomorúbb, hogy újonnan felvett emberkéknél nagyjából ugyanaz a helyzet. Komolyan mondom, ha a Total Commandert valaki nem ismeri munkára jelentkezéskor, ott küldeném el a f***ba.

    S akkor ezeknek Linux? Még én is rühellem, pedig próbálkoztunk nem egyszer megbarátkozni, de annyira felhasználóbarátságtalan még mindig, hogy szenvedjen ezzel, akinek 6 anyja van, ennyire nem hosszú az élet.

    [ Szerkesztve ]

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • válasz Timer #217 üzenetére

    Tényleg remek megoldás keresni valami névtelen sz*rt, hátha sikerül egy ransomware-t is behúzni vele :W

    emvy: küldenél egy ilyen ékezet nélküli önéletrajzot, már ott elvéreznél ;]

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • válasz Timer #222 üzenetére

    "Nyomd meg a gombot" módban használjuk. Hetente egyszer belefér, ugyanis hétköznap hibernálva van a gép, hétvégére kapcsolom ki "rendesen". De még itthon is így használom. Annak idején, aki - mint én is - a 90-es években Norton Commanderen szocializálódott, ez kell. S ezt mi még tanultuk is középiskolában. Eldobni olyan lenne, mint Windows helyett Linuxot használni... parancssorból meg 20adrangú szoftverekkel szórakozni... meg ne röhögtess, hogy inkább telepítesz minden külön feladatra egy szoftvert, mikor egy tud mindent. Meg mindenkit betanítasz 20féle szoftverre egy helyett, ja. Fő a hatékonyság :DDD

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • Syl

    nagyúr

    válasz Timer #226 üzenetére

    Ki beszélt itt rólad? :F Én a mai ifjúságról beszéltem, akikkel képtelenség megértetni a "saját gép mappája" és a "helyi hálózat mappája" közötti különbséget...

    [ Szerkesztve ]

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Timer #226 üzenetére

    Mióta megismertem a NexusFile nevezetű programot, eszembe sem jut sem az NC, sem a StarCommander, sem más.

  • válasz Timer #227 üzenetére

    Ja, mert ez így megy. Ha egy ikont odébb teszek, meg kell mutassam, hova...

    SityiSXT: de ezt a készítő sem gondolta komolyan, különben letiltaná. Akkor meg keresek valami alternatívát... sz'al ez kb. a kalóz XP esete.

    [ Szerkesztve ]

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • attila9988

    őstag

    válasz Timer #210 üzenetére

    Nem értem miért mondod hogy "gui nélküli linux -ot raksz", hiszen erről szó sem volt. Én azt látom, hogy amikor az emberek megkapták a windows 8 -at, majd belehaltak a szenvedésbe, mert nem ott, és nem úgy voltak a dolgok ahogy addig... PEDIG, az ms rendszer igaz? Nahát, pont ugyanúgy zavarta őket, mint ha akármi másra váltottak volna.
    Én nem azt állítom hogy *nix -re váltani fájdalommentesebb ennél. Én azt állítom, hogy a probléma gyökere maga a változás, és nem az, hogy mit változtatunk mire. A win10 -re váltás is pont ilyen fájdalmas volt, sőt... a az a kettősség ami a mai napig jellemzi a rendszert, - dolgok fele metrós gagyi, másik fele meg normális - a lehető legjobban összekeveri az embereket... viszont, gizikének ez továbbra is mindegy kell legyen, mert odateszed neki az ikont... Ehhez semmilyen fajta továbbképzés nem kell. A vállalati software változásaihoz ahhoz persze kell... de az meg nem operációs rendszer függő, és ha azt megérti gizike, akkor ugyan ne okozzon már neki gondot az asztalon kattintani az ugyanolyan ikonra. Én számost példát tudok arra is, amikor ezeket a változásokat valaki nagyon könnyen vette, meg arra is, hogy irgalmatlan nehezen. Utóbbi esetben sem a rendszer okozza a problémákat.

    Nem akarom én hogy bárki is átálljon bármiről bármire, egy forum beszélgetést nem kell túl komolyan venni. Megosztunk pár gondolatot, és kész.

    Nekem az első linux -os élményeim között volt, még egy régi régi mandrake változat, egy újságos cd -ből... Sajnos nem emlékszem ennyire régről, hogy pontosan melyik, viszont az összes linux -os sztereotípia ami ma létezik, valamikor ebből az időből származik. Akkor már volt komplett rendszer több is ami linux alapú, és valóban.. sok dolog jelentősen bonyolultabb volt, mint windows -on. (Persze problémamentesebb is volt, ha egyszer beállítottad) De így majd 20 évvel később, a mai rendszerekre ezen problémák egyike sem igaz. Számos könnyen kezelhető DE van, a gnome shell olyan könnyű, hogy még egy makákó is megtalál rajta mindent, a finomabb beállítások pedig szépen el vannak rejtve. Professzionális felületnek ott a KDE, a magamfajtáknak meg a számos könnyen vezérelhető egyéb megoldás.

    A szerver üzemeltetés meg megint más téma, mert ott már nincs is "gizike" tényező. Ott csak értened kell mit csinálsz, és a megfelelő eszközt választani, a megfelelő feladatra, ami abszolút helyzetfüggő. (Erről van pár poénos történetem, de majd valamikor máskor.. :) )

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák