Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ujoimro

    tag

    válasz shev7 #248 üzenetére

    akkor mi is a baj a feltoltessel? amig nem uzletszeruen csinalja valaki, az magan celra torteno masolas...

    a legjobb indulattal sem magán célra másolod, hanem éppen hogy valaki más másolja magán célra, Te pedig terjeszted.

    Képzeld el a következő helyzetet, meg jelenik valami várva várt könyv. Erre fogja a másik kiadó, kinyomtat belőle 1000 darabot és ingyen szétosztja. Azzal, hogy ő csak másolatokat csinált az embereknek magán célra. A magán célú másolás lényege az, hogy Te viszed a jogtiszta példányt (megvásárolt, vagy a sz.f. keretein belül másolt), és Te hozod el a másolatot. Ha Te viszed a könyvet, de más viszi el a másolatot, az terjesztés.

    A családi körben történő felhasználás nem húzható rá a magáncélú másolásra. Nem mondhatod azt, hogy akikkel megosztod, azok mind a haverjaid. Erre rákérdeztem, és még a teljesen zárt körök sem élveznek kivételt (az olyan fájlcserélők, ahol szó szerint mindenkit ismersz), nem hogy az olyan rendszerek, amik anonimak és nem is tudod pontosan, hogy hány tagjuk van.

  • Egon

    nagyúr

    válasz shev7 #248 üzenetére

    Azért ne essünk át a ló túloldalára. El kell olvasni az adott jogszabályt, nem pedig házilag értelmezni néhány kiragadott fogalmat.

    "A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 35. §-a értelmében magáncélra bárki készíthet a műről másolatot, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. A magáncélú másolás a szabad felhasználás egyik nevesített esetköre, amely a fenti feltételek teljesülése esetében is csak akkor gyakorolható, ha belül marad az Szjt. 33. § szerinti általános, minden szabad felhasználást keretek közé szorító korlátokon, azaz:
    a) nem sérelmes a mű rendes felhasználására,
    b) indokolatlanul nem károsítja a szerző jogos érdekeit,
    c) megfelel a tisztesség követelményének, és
    d) nem irányul a szabad felhasználás rendeltetésével össze nem férő célra.
    Az Szjt. 83. § (2) bekezdése értelmében nincs szükség a szomszédos jogi jogosult hozzájárulására azokban az esetekben, amelyekben a törvény a szerzői jogi védelem alatt álló alkotás felhasználásához sem kívánja meg a szerző hozzájárulását. Az idézett rendelkezés egyik következménye, hogy a szabad felhasználások, ezen belül a magáncélú másolás szabályait a szomszédos jogi jogosultakra - így többek között az előadóművészekre és a hangfelvétel-előállítókra - is alkalmazni kell.
    Az Szjt. technológiai értelemben általában semleges, így felhasználás és felhasználás között pusztán az eltérő technikai megoldás miatt csak kivételes esetben tesz különbséget. Az Szjt. 35. §-a a magáncélú másolások technikai megvalósításának jellegére tekintettel azonban még egy további, a szabad felhasználást ebben a körben kizáró szűkítést is előír, amikor úgy rendelkezik, hogy nem minősül szabad felhasználásnak - függetlenül attól, hogy magáncélra történik-e -, ha a műről számítógéppel, illetve elektronikus adathordozóra mással készíttetnek másolatot. A szűkítés indoka nyilvánvalóan az, hogy mivel az eredetivel azonos minőségű műpéldány korlátlan számú többszörözésére alkalmas digitális technika már önmagában is fenyegetést jelenthet a mű rendes felhasználására, ha pedig ehhez a magáncélú másolás megvalósítása érdekében még "teljesítési segédet" is igénybe vesznek, az már kétségtelenül beleütközik az Szjt. 33. §-a szerinti általános korlátokba."

    Forrás: [link]

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák