Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szupermacs

    veterán

    válasz aelod #16 üzenetére

    Teljesen érthető, én is otthagytam a szakmámat, mert díszleteket építettünk 600 Ft/órabérben és még azt is fájt kifizetni a vállalkozónak feketén. És nem szívesen dolgozik az ember 16-22 órákat minden nap hétvége nélkül. Pedig az építőiparban ez megy. Nem csoda, hogy csak azok kerülnek oda, akiknek nem sikerül az egyetem. Nekem sem sikerült, az érettségim is rossz lett, ez van, ezt kell szeretni.
    Minimálért sem akar senki árufeltöltő lenni, sem gyorsétteremben konyhás. Nincs egyensúlyban a szakipari végzettség és a diploma általi fizetés.

    Egyébként az egyetemeken is már úgy tanulnak, hogy külföldre célozzák meg a munkáikat és nem itthon. Nem csak a szakipari munkások ilyenek. Munkatársam lánya sem akar egy percet sem itthon dolgozni diplomásként. Ki akarna?

    Én is szívesen dolgoznék egy irodában (most is ott vagyok, csak minimálra bejelentve) 3-400 ezerért havonta, minthogy 100-ért álljak és robotoljak egész nap. Pedig söpörtem már közmunkán utcát is hátrányos helyzetűekkel 50K-ért. Ez a magyar piac. Sokan voltunk közmunkán és nem egy embernek volt közülük diplomája, de a kora miatt nem vették fel őket sehova. Egy idő után az sem ér semmit, bármilyen papírja van az embernek.

    És a papírokban meg nincs benne az, hogy az egyén milyen szövegértéssel rendelkezik, vagy mennyire tud megoldani egy bonyolultabb helyzetet az életben. Ez mind gyakorlatban derülne ki a munkahelyem, de erre lehetőségeket sem adnak az embereknek, mert próbaidőre sem vesznek fel bárkit papír nélkül.

    Más: grafikát is tanultam OKJ-n (de nem fejeztem be, nem lett meg a vizsga, mert megszűnt az iskola és a régi modulrendszer alapján tanultunk, amiből már később nem indultak vizsgák és a papírt sem adták ki, hogy oda jártam [pénzt meg pereskedéssel sem adták volna, mert csőd miatt szűnt meg a suli]) és sokan voltak a szakon, akiknek meglett a bizonyítványuk, de a szakmai képességük sok olyantól elmaradt, akik tényleg jók voltak. Ismerek olyan grafikust is, aki csak számítógépen tud dolgozni, de ceruzával és papírral nem lenne képes bánni, ami viszont szomorú és a szakma elkorcsosulásához vezet (szerintem). Az órák megvannak a különböző képességek elsajátításához, de a bizonyítványban nem tételesen lesz leírva az, hogy ki melyik részén a szakmának hogyan teljesített. Csak egy elméleti és egy gyakorlati rész lesz az átlag alapján értékelve. Ez nem fedi szerintem a valóságot, nem mutatja meg, hogy a diák miből jobb egy tantárgyon belül is akár és miben gyengébb, ami mondjuk egy munkáltatónak lehet, hogy szempont lenne.

Új hozzászólás Aktív témák