Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Иван #19 üzenetére

    "Az értékalapúság teljesen természetes dolog" - ám a demokratikus államok választási rendszere nem ezt tükrözi. Az értéket, a tudást egyáltalán nem veszi figyelembe. Ahhoz tudnám hasonlítani, ami pl. egy városi diákelnök választáson történik. Persze a diákelnök szerencsére nem sok mindenben dönt, inkább csak egy buli, de az országgal nem így van. Szóval a helyzet, hogy a város jobb iskolái együtt sem adnak ki annyi diákot - azaz szavazót -, mint amennyien a helyi gyűjtősuliba, a szakmunkásképzőbe járnak. Ennek az eredménye, hogy mindig a szakmunkásképző jelöltje győz. A demokráciában pedig mindig az győz, akire a legtöbb, abszolút nem kompetens egyén szavaz - egyszerűen mert belőlük sokkal-sokkal több van, mint a tájékozottakból. Ez a demokrácia alapvető hibája mai formájában, mert azt feltételezi, hogy minden felnőtt képes felelős döntést hozni ilyen horderejű kérdésekben, pedig egyértelműen nem.

    Amit a fejlettebb országokra írtam, az természetesen nemzetenként és koronként változik. De hogy egy-kettőben most éppen jól mennek a dolgok, nem jelenti a rendszer tökéletességét, hiszen egy királyság is lehet nagyon sikeres, ha szerencsésen jó uralkodó születik. Egy rendszer az én elképzelésem szerint és rizikósság szempontjából annál jobb, minél kisebbre szorítja annak lehetőségét, hogy egy rossz kormányzat hatalomra kerülhessen, és minél jobban segíti a valódi értékeket felmutató kormányzatokat.

    A mai általános demokrácia előnye az abszolutista/totalitárius rendszerekkel szemben, hogy a tartós zsarnokság rizikóját az időközönkénti választásokkal minimalizálja, ám nagy az esély a dilettáns pártok hatalomra kerülésére. Az átlagember, a tájékozatlanok megvezethetők, a demagógia tudománya rájuk épít - és az átlag pártnak nem érdeke, hogy a demagógia ne működjön, sem akkor, ha hatalmon, sem akkor, ha épp ellenzékben van. Máskülönben még a végén új pártoknak is esélye volna megmutatni, mit tudnak, és végleg kiesnek a praxisból... Így viszont 2-3 szereplő passzolgatja egymásnak a labdát, és az idő mintha nem is haladna, csak kanyarogna a rengetegben, iránytű nélkül. (Egyébként tévedsz, a környezetszennyezés nem csak a szemetes útszélekből áll, de pl. az urbanizáció és a tanyák föladása mára veszélybe sodorta Svájc lejtős termőföldjeit és kaszálóit, és az ország hagyományos képével együtt az egyik legnagyobb bevételi forrást, idegenforgalmat is. Még hogy nincs gond! Pedig csak nem GDP-ben vagy jóléti indexben mérik.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák