Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 1 among many

    tag

    válasz Lenry #34 üzenetére

    Láthatóan te sem érted, mi a gond, de sokkal okosabb vagy nálam, úgyhogy ezt úgysem fogod elhinni.

    Pontosan tudom, hogyan működik a fészbúk. Nem véletlenül nem használom, több különböző okból sem. Viszont így sok olyan lehetőségtől vagyok elzárva, amivel élnék, ha lennének alternatívák és választhatnék olyan felületet, ami hasonló szolgáltatást nyújt de számomra elfogadható módon, vagy lenne egy, ami függetlenítve van a magánérdek kénye-kedvétől.
    A véleménybuborékait mindenki magának csinálja, vagy tör ki belőle. Az, hogy a fészbúk ezt a káros jelenséget direkt katalizálja, nem előnyös, de most koránt sem erről volt szó.
    Hanem arról, hogy nincs is lehetőségem azon a felületen kitörni a véleménybuborékból, csak választhatok egyet a Cukibá által elfogadottak közül. Cukibának elfogadhatatlan véleménybuborékot sem választhatok, így a véleménybuborék mellőzését meg végképp nem. A teljes kínálat egy nagy véleménybuborék.

    Az összes többi kvázi monopol felülettel szintén ez a gond.

    Nem az a baj, hogy egy magáncég eldönti, hogy mit árul, mit képvisel stb. Ez természetes. A gond az, ha nincs reális alternatíva. Mert akkor állami, ma már inkább államközi, államok feletti szerepet vesz át, állami kötelezettségek nélkül. Tehát a legkevésbé sem tölti be a feladatát.
    Nem az a gond, hogy egy médiafelület ilyen vagy olyan híreket közöl. Az a gond, ha nincs másik. Ezért fontos a sajtószabadság. Hogy elolvashassam a klasszik fasiszták és a liberálfasiszták mocskait is és az összes többi, egymást gyakó szélsőséget, mert valóban független sajtó talán sosem volt, de ma már mérsékelt se nagyon. De legalább vannak különbözőek és eldönthetem, hogy mit kérek és mit nem, vagy jobb esetben kérhetem mindet és eldöntöm, kinek miben adok igazat vagy sem.

    Ha viszont a faszbúk letilt valakit, mert nemteccős nekik a véleménye, nem tud átmenni a seggbúkra, hogy ott csináljon csoportot, ott fojtasson társadalmi vitát, ott osszanak meg infókat egymással. Mert nincs másik.

    Ha a telefonom gyárilag valamit nem nyújt, amit igénylek, megberhelhetem, de olyan macerákkal járhat, hogy már nem biztos, hogy megéri. Vannak appok, amik nem hajlandóak működni, ha nem minden más is a gyártó által szentesített a készüléken.

    Nincs igazi szabad választás, maximum az illúziója.
    Vagy belátjuk, hogy egy felület közszolgáltatás funkcióját látja el, és ebben az esetben igenis ki kell venni a magánkézből, vagy biztosítani kell, hogy ne legyen monopol helyzetben.

    Egy globális monopóliumot, ami közszolgáltatás funkcióját látja el, nem egy állam felügyelete alá kéne helyezni, hanem államközi felügyelet alá. Pont azért, hogy ne is egy állam dönthesse el, mi juthat el a közhöz és mi nem, hanem az összes együtt. Egyébként pedig minden juthasson el. Igenis "ömöljön a szar", ahogy fogalmazol, mert a legtöbb esetben nem egy objektíven eldönthető dolog, mi szar és mi nem. Az az egyén felelőssége, hogy eldöntse, mi a féknyúz, mi az erkölcsileg helyes, kívánom e magam véleménybuborékba zárni vagy sem. Ennek a lehetőségét kellene biztosítani, ez pedig magánkézben nem valósul meg soha.

    A véleményszabadság, sajtószabadság, piaci szabad verseny, minden, ami a valós, pozitív fejlődést eredményezhet, azonnal megszűnik, ha az egyik résztvevő meg tudja akadályozni a saját privát érdekei szerint ezek meglétét.

    Ha az egyének lemondanak a jogaikról a kényelmükért cserébe, az az ő döntésük. A gond az, hogy ha a kényelmesek elérnek egy arányt, akkor a tömeg erejével lemondatják az emberi jogaikról azokat is, akik nem ezt tennék, mert fenntartanak egy rendszert, ami már el tudja nyomni a többit. Ezért van szükség közbelépésre, ezért lenne szükség nem is állami, hanem államközi szabályozásokra, jogok, megjelenési felületek garantálására.

    Ez a "ha nem tetszik, nem kell használni" duma pedig röhejes. Részben már megkerülhetetlenek ezek a szolgáltatások, hogy XXI. századi színvonalú életet éljen valaki, sok esetben hogy egyáltalán bárhogyan élhessen a XXI. században. A "ha nem tetszik, nem kell használni" csak akkor legitim, ha van helyette másik, ami tetszhet.
    Ha az ivóvíz ihatatlan, arra sem válasz, hogy "ha nem tetszik, nem kell használni".
    Ezekben a monopol helyzetekben lévő szolgáltatások esetében a "ha nem tetszik, nem kell használni" benyögés egyenértékű azzal, hogy ha nem tetszik a rendszer, akaszd fel magad.

    A birkák persze értetlenkednek, hogy mi a gond, hiszen nekik megfelel minden, ami kényelmes, felháborodva kérik ki maguknak, hogy lebirkázom őket, nagyon okosnak gondolják magukat, pedig csak nagyon közönyösek és konformisták. Azt pedig többnyire tényleg nem értik a kétlábú birkák, hogy mennyit ártanak a ma már kisebbségben lévő embereknek is.

  • 1 among many

    tag

    válasz Lenry #43 üzenetére

    Nem akarom kötelezővé tenni, hogy mindent mindenkinek toljunk az arcába, értelmetlen is lenne az általad írottak miatt. Hogy azt sem akarom kötelezővé tenni, hogy minden létező appot mindenki installáljon fel. A lehetőség biztosítását kellene megkapja mindenki, hogy eldönthesse, mit tol az arcába, mit használ. És ez nincs meg. Van választási lehetőség, de csak a tulajok által szentesített lehetőségek közül választhatsz az összes felmerülő helyett.
    Amit írsz, az pedig csak egy jellemző, többségi viselkedés, és ez az egyébként káros hozzáállás ellehetetleníti azokat is, akik nem követnék, így eszkalálva a helyzetet.

    Amit írok teljesen kivitelezhető, csak be kell látni, hogy ennek a szabályozása nem maradhat sem magánkézben, sem állami kézben, hanem államközi szabályozásra van szükség, hogy ne egy érdekkör dönthesse el, kihez mi juthat el, ki miről beszélgethet, ki milyen szoftvert használhat stb.

    Az off terén pedig hadd pontosítsak, a stílusom nem teszi se komollyá, se komolytalanná a gondolataimat. A közlés formája nem befolyásolja annak tartalmát. A személyem iránti szimpátiát vagy ellenszenvet befolyásolhatja, de a mondandóm legitimitását vagy annak hiányát nem. Ahogy azt szerintem te is értetted.

    Köszönöm a gondolataim minőségének elismerését a stílusom kritizálása mellett. Nagyon korrekt és kívánatos megkülönböztetni e kettőt a fentiek okán.

    *A Cukibá megnevezés megnyilvánulásaimban Mr. Mark Zuckerberg-ként olvasandó.

Új hozzászólás Aktív témák