Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Glenda

    addikt

    válasz bambano #47 üzenetére

    Meserséges naivitással kérdezem, mi másra lehet kihasználni a mai szélessávú netcsomagokat?
    Mobilneten sajnos még érvényes amit mondtál, de az SSD-n nem fogok helyet pazarolni olyanra, ami fenn van a felhőben is.

    Dolgoztam netszolgáltatónál régen, nálunk úgy volt, hogy x szávszélre volt szerződésünk, és azért fizettünk ugyanannyit, lényegtelenül hogy épp apokalipszis volt és 0kbps volt az összforgalom, vagy 100% volt a kihasználtság.

    from r in rings where r.Owner == "Sauron" select r

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #47 üzenetére

    (#47) bambano: A stream annak az előfutára (ahogy a ChromeOS is), hogy a felhasználókat békés eszközökkel fosszák meg az adataik önrendelkezési jogáról. Nem kell többé HDD, elég egy kisebb SSD, amiről gyorsan bootol a rendszer és pár tényleg nagyon személyes adat, de a vékonykliensek terjedésével konkrétan technikai akadályai lesznek a wareznek, amit nem tud áthidalni. Mert TB-os vinyók nélkül hogyan töltenél le egy rakás játékot és fullHD filmet?

    Ezért bizony az érdekelt cégeknek megéri ideiglenesen sávszélességet pazarolni a szolgáltatók meg majd kitermelik azzal, hogy többen fizetnek elő nagyobb csomagokra.

    Mert azért sokan nem fizetnek elő nagyobb csomagra, hogy a letöltések 1 óra alatt érjenek véget 8 óra alatt, mikor éjszakára beállítják, de azért már igen, hogy ne buffereljen állandóan meg akadozzon a lejátszás.

    Ezen kívül egyetértek. A stream egyetlen haszna, hogy bele tudok tekerni online, ezzel (ha megfelelően fejlett a fragmentálási metódus) nem tölti le a cache-be az egész x órás anyagot, csak mondjuk a 40. perctől felfelé. De ez a fajta felhasználási mód olyan ritka, hogy csak emiatt nem érte volna meg a cégeknek ennyire rákoncentrálni a streamingre.

    (#48) Glenda: "x szávszélre volt szerződésünk, és azért fizettünk ugyanannyit, lényegtelenül hogy épp apokalipszis volt és 0kbps volt az összforgalom, vagy 100% volt a kihasználtság."

    Na ez a szomorú. Mert egyrészt a szolgáltatónak plusz költség. Egyszeri is (infrastruktúra) és megújuló is (amortizáció), míg a felhasználói oldalról pedig arra ösztönöz, hogy ha már fizetsz érte használt ki, avagy dúcold ki a feltöltési ágat folyamatos seed-del, akár a letöltési ágat azzal, hogy streameld le újra és újra a sokszáz megás anyagokat.

    Ugyanez a mentalitás figyelhető meg mindenhol. Több száz megás programtelepítők, több gigás, folyamatosan hízó operációs rendszerek, egyre CPU és memóriaigényesebb szoftverek, amit csak minimális részben indoloknak az extra funkciók/fejlesztések a többi szimpla hanyagság és az optimalizáció hiánya.

    Például nem rég rádöbbentem, hogy Linuxon még létezik olyan (amit Windows-on valahogy egyre kevésbé tapasztalok), hogy képes egy idle processz memóriahasználata drasztikusan csökkenni. Ez alatt nem azt értem, hogy a 900 megát zabáló böngésző visszacsökken 830-ra, hanem azt, hogy konkrétan akár a töredékére csökken vissza, amint "pihen" egy kicsit.

    Míg Windows alatt ha csökken is valamennyit, az egyenesen megy a lapozófájlba és a rendszer sebessége látja a kárát.

    (#49) bambano: "miközben a melletted ülő meg nem tudja felvenni a neptunban a tárgyait vagy nem tudja átutalni a felvételi eljárás díját."

    Azért ez tényleg erős csúsztatás, mivel pazarlás ide vagy oda, de a lassúság általában mindig szerveroldalon van, nem pedig előfizetői oldalon. Attól a Neptun-on egy lap ugyanúgy 4kbps sebességgel tölt 3 perce, hogy a háttérben megabittel seedelek és mellette fullHD-t streamelek YouTube-on vagy leállítok minden adatforgalmat kliensoldalon.

    A Neptun pedig egy adott sávszélességért és forgalomért fizet a webhosting cégnek. Ők pedig sóherek, mert holtidőben nyilván alig pár százalék a forgalmuk, a vizsgaidőszakban, tárgyfelvételeknél meg a szemeszterek kezdetekor meg 100%, de ők sóherek nagyobb sávszélességért extra összeget fizetni.

    Érdekes módon a YouTube vagy a Google többi oldala szinte soha nem küzd sávszélesség problémákkal. Ahogy a nagyobb fájlmegosztók sem azért limitálják a free userek letöltési sebességét, mert ne bírnák őket röhögve kiszolgálni, csak mert a captcha önmagában nem elég bosszantó, hogy prémiumra ösztönözzön bárkit is. :D

    Szóval azzal egyetértek, hogy felesleges pazarlás, de hogy (jelenleg) bármilyen válság vagy krízishelyzet lenne az infrastruktúrában, azzal nem. Ahogy azzal sem, hogy ha mindenki így tenne (a szelektív hulladékgyűjtés-mintájára), akkor a szolgáltató a leesett terhet megfelelően honorálná az előfizetőknek mondjuk csökkenő árakban.

    "egy kultúrember akkor is takarékoskodik az internettel, ha éppen van bőven"

    A bőség fogalma relatív és egy idő után a takarékoskodás is kényszerbetegséggé fajulhat. Például mikor az ember azért törli a cache-t (amivel valójában sokszor lassulást ér el, mivel újratöltődik automatikusan) rendszeresen vagy üríti a lomtárat, hogy nyerjen párszáz megát vagy 1-2 gigát a sokterás vinyóján és hasonlók.

    De nem tudom megállni, hogy feltegyek egy trükkös-moralizálós kérdést: Ha valaki sok gigányi, különböző Linux disztrót és különböző nyílt forráskódú szoftvereket seedel maximális sebességgel folyamatosan az van-e akkora százalékban nemes cselekedet a részéről, hogy a sávszélesség pazarlásával elkövetett galád cselekedetét jóváteszi vele?

    De ha mindezt a pazarlást warezolt anyaggal vagy öncélú dolgokkal (YouTube, zenék, stb.) lefelé irányban teszi, akkor már sokkal elítélendőbb (kizárólag sávszélesség-pazarlás szempontjából) ugyanaz a cselekedet?

    És végül: Mit gondol erről a szolgáltató, amennyiben az ugyanakkora internet csomag mellé a nemes tettet végrehajtó open source lovag semmire nem fizet elő, míg a warezpista mellette még előfizet a legnagyobb kábeltévécsomagra és telefoncsomagra is, amin havi több tízezer forint összeget lebeszél?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák