Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    @troviko: Maradt nekik a desktop/szerver amiből most kapnak a nyakukba egy brutál erős konkurenciát a Ryzen személyében

    Majd akkor írjuk ezt le, ha az eladásokban is látszani fog. Most jelenleg annyit látunk, hogy teljesítményben a Ryzen jól szerepel. Ha majd a szerverpiac vásárlói inkább a Ryzen-t fogják választani a Xeon-ok helyett, akkor már valóban el lehet mondani, hogy van egy erős konkurenciája az Intelnek. Most még ettől elég messze vagyunk...

    ...illetve nem kizárt hogy pár éven belül a szerver piac is átáll ARM-re.

    Évek óta hallgatjuk, hogy na majd az ARM leváltja az x86/AMD64 szervereket. Még az AMD is nekiállt erre a vonatra felülni.

    Konkrétan az AMD azon döntése, hogy az ARM-ra koncentrál az x86/AMD64 helyett kb. önmagában felelős azért, hogy a szerverpiacon az AMD végleg marginális tényező lett.

    Jelenleg az ARM-ot a szerverpiacon talán a Cavium ThunderX2 és Qualcomm Centriq 2400 illetve folyományai menthetik meg. Talán. A Microsoft nekiállt izomból támogatni, de amíg a Microsoft felhői alatt szolgáló szerverekben a Xeon procikat el nem kezdik lecserélni ilyenekre, addig én azért óvatos duhaj lennék...

    @Fall-N: Ha lenne eszük már rég felvásárolt volna az Intel egy kisebb ARM liszensszel rendelkező kisebb kínai SoC gyártó céget.

    Pont az a lényeg, hogy az Intel abban érdekelt, hogy az x86 család fejlődjön tovább. Ha az ARM licensz opció lett volna, akkor egyszerűen megveszik az ARM-tól a licencet, építenek rá egy saját procit, ahogy a Qualcomm is tette a Krait és a Kyro esetében, majd abból csinálnak SoC-ot. Meg lett volna hozzá a know-how, meg lett volna hozzá a gyártástechnológia és a háttér. Csakhogy ezzel feladták volna azt, hogy ők diktáljanak. Bizonyos szempontból itt fontosabb az, hogy kinél van az irányítás és a szabadalom, mint az, hogy ki gyártja. Az ARM éves forgalma valamivel 1 milliárd dollár körül van, ha az ARM opció lenne, az Intel meg is vehette volna a céget - igazság szerint ez lett volna az, amit valóban meg kellett volna lépniük. Azonban az is árulkodó, hogy a bevételek cirka 1/3-a (mintegy 35%-a) már nettó nyereségként realizálódott. Ami önmagában brutális. Alant említettem, hogy az Intel ~66 milliárdos forgalom mellett tud 12 milliárdos nettó nyereséget összehozni. Vagyis ugyanezen mutatója valahol 18% körül mozog. Nem véletlen, hogy ilyen éles harc megy a szabadalmi licencdíjak kapcsán, mert ha valaki diktálhat, akkor abból hatalmas pénzeket lehet szakítani.

    Ezért próbálkozott az Intel az x86 architektúra ultramobil szintre való behozatalával, mert a szükséges licencek jó részével ő rendelkezik, és ha elég nagy szeletet hasítana magának a piacból, akkor tényező lehetne, vagyis alapot adna arra, hogy diktáljon. Ne ez úszott el azzal, hogy az Intel otthagyta az ultramobil szegmenst (persze ismét meg kell említeni, hogy 10 milliárd dollár elégetése után...).

    Az Intel nem szeretne egy lenni a kismillió ARM SoC gyártók közül, pláne, hogy egyre több és több gyártó lép a piacra - már ugye a Huawei után a Xiaomi-nak is van saját SoC-ja. Ez egy olyan öldöklő piac, ahol nem tudna látványos eredményeket elérni, így az ő nézeteik szerint nem fér bele a kockázat. Valahol meg lehet érteni, pláne, hogy legalábbis most még nem szorulnak rá.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák