Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz FlekkeN #10 üzenetére

    "Én inkább olyasmire gondoltam,hogy tanultam bioszt amiből kb 80%-ra nem emlékszem. Irodalomból feleltem írók és költők életrajzából, de már semmit sem tudok belőle."

    Szerintem ez nem akkora probléma. Ez azért van így, mert így működik az agyunk (nagyon is jól működik), szelektál, a ritkábban használt és ismételt dolgok hátrébb kerülnek. És ez nem csak az általános- és középiskolánál van így. Így van az egyetemen (na főleg ott), a munkahelyeken, az egész életünket végigkíséri. Pontosan azért, hogy ne az legyen a vége, hogy "leolvadjon" mint egy reaktor. :)

    Nézzük a felsőoktatást például. Soha nem tudnék sikeresen levizsgázni az előző félév tananyagából, áttekintés nélkül. Akik tárgyat vettek fel újra sikertelen vizsga után, néha kérdezgettek...és főleg az volt a válasz (ha csak nem valami emlékezetes dologról volt szó), hogy "hmmm, nem nagyon emlékszem már". És nem azért, mert olyanról volt szó, amit csak vizsga előtt 1 nappal, a rövid távú memóriába bedobtam és mákomra azt is kérdezték. Hanem olyannál, aminél tudom, hogy sok időt szántam rá. És ilyenkor a "bukdácsoló" már jobban tudja az anyagot (mert ismét foglalkozik vele) mint, akik már rég túl vannak rajta.

    Egyébként sose felejtünk el semmit teljesen. Nincs "törlés" parancs. Csak nagyon hátra kerül, az agyunk "padlásán" vannak ezek a dolgok egy "eldugott zugban porosodnak". Azért is írtam, hogy, ha újra felidézzük, áttekintjük, foglalkozunk ezzel, az már egyáltalán nem olyan, mintha nulláról kezdenénk.

    Az életben ez nem érint hátrányosan minket, hiszen a hétköznapi dolgoknál, a munkahelyen a gyakran használt ismereteink vannak előtérben. És pontosan ezért "felejtünk", hogy ez zavartalan lehessen.

    Néha én is anyáztam, hogy minek kell ilyen dolgokat tudnom, mikor a "padlásra kerülés" lesz a sorsa, valószínűleg örök időkre. Foglalkozhatnék inkább mással, könnyebben menne az egész tanulás. Azt nem tagadom, hogy szükség van célirányos és használható, GYAKORLATI tudást IS átadó (M.O.-on ennek eléggé híján vagyunk) oktatásra.
    De volt egy olyan érzés is, hogy na mégse ingyen adják a diplomát, vagy az érettségit, szakmát stb. Valahol ez akaraterő, figyelem összpontosító és kitartás tréning is volt, sőt sokszor inkább az volt egy agytorna (Na itt sokan el tudnak vérezni, akik nem gondolják komolyan a dolgokat és valahol őket ezzel szelektálják). Le kell ülni, foglalkozni vele - még ha "marhaságnak" is tartom - erőt venni és csinálni, beosztani a rendelkezésre álló időt, hozzáigazítani az életvitelhez. Mert az életben nagyon sok dologgal kell foglalkozni, amivel nem akarunk igazából.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák