Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Manbal #33 üzenetére

    Barátom, vess erre egy pillantást.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Manbal #42 üzenetére

    Te miről beszélsz? A közel 50% ezekben az árszegmensekben neked "legalább nem megalázó?"

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz nkmedve #51 üzenetére

    Én nem vagyok processzor mérnök, de nem tudok elképzelni forradalmian új architektúrát. A bulldozerrel is csak az volt a gond, hogy több, de csak közepesen erős magot kínált. Ez szerintem akkor se lesz elhanyagolható tényező, ha már majd 8 meg 16 magost használunk általánosságban. Akkor se lesz jobb 32 közepesen erős mag.

    Az intel eddig az avx-szel küszködött, és hát Végülis ért el sikereket. Az intel szerintem már azzal is komoly eredménxeket érhetne el, ha csak újragondolná az egész architektúrát.

    A zennél a pletykák arról szólnak, hogy
    - a 7nm Eléri az 5ghz üzemfrekvenciát
    - emelik a ccxben levő magok számát hatra
    - javítanak a IF-on
    - esetleg szélesedik a véghajtók száma 5-re és 2 helyett 3 SMT szálat kezel.
    Csupa hagyományos gondolat.
    De még egy érdekesség lehet az sram helyett mramot használni cache gyanánt. 4x kapacitás, költségesebb írás (latency), azonos olvasási sebesség, jóval alacsonyabb fogyasztás. Egy ügyes neurális prefetcherrel, meg writeback kialakítással talán kompenzálható az írási késleltetés.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #54 üzenetére

    Miért ne gondolnám komolyan? A core szériát 8 éve toldozgatják. Attól még persze jó, de például a 0 és 1-es portok túlterheltek. Ha ugyanazt a koncepciót from scratch újraterveznék, tehát semmi forradalmi új gondolat, az is sokat jelenthetne az ő esetükben. Szerintem egyébként az icelake pontosan ez.
    Ez nem jelenti azt, hogy az intel le lenne maradva. Igen kellemes verseny látszik kibontakozni. Végre az magszámot és az árazást is komolyan kénytelen venni az intel is, nem pöckölheti le magáról.
    Ami miatt egy ilyen új, nem feltétlenül forradalmian új architektúra szükséges lehet az az, hogy nagy kérdés, hogy a zenben és a core-ban mennyi fejlődési potenciál van. Van esély arra, hogy a core továbbfejlesztése tranzisztorköltségesebb..

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz csatahajós #55 üzenetére

    Ez a Ryzen topicból:

    14nm: >3Ghz operation
    7nm: 5Ghz operation

    A CCX-ben levő magok számának változtatása csak pletyka, amely abból eredezik, hogy a Naples 32 magos, a Starship pedig 48 magos processzor lesz. Két lehetőség van, vagy 6db 8 magos lapkát drótoznak össze, vagy a lapkákban nem 8, hanem 12 mag van. A CCX magszám növelése azért lenne logikus, mert a 7nm-en való gyártás miatt elférne, és ugyanúgy flexibilis lenne: 12, 10, 8, 6 magos vágott verziókat lehetne belőle csinálni. Hátránya persze, hogy át kell dolgozni a CCX-et. Tehát ez azért nem biztos.

    IF is csak pletyka. De nyilvánvaló, hogy a következő évek CPU (és GPU) versenyének fő témája a skálázódás. Sőt, már az elmúlt években amikor megjelent valami szerverprocesszor, legalább annyi szó esett az összekötő fabricról, mint a magokról. Úgyhogy ezt fejleszteni, javítani kell: A CCX-ek közötti elérést, valamint a fabric sávszélességét.

    A végrehajtó egységek szélesítése és a 3-4Way SMT is csak pletya. Bits&Chips-ről a Fottemberg nevű szerző írta egyszer, hogy a forrásai ilyen még egyelőre nem eldöntött, esetleg csak megrendelésre készített fejlesztési irányokat súgtak neki. Az is lehet, hogy többel is kísérletezgetnek. A másik a 512bites SIMD. Etekintetben az AMD - helyesen - mindig az inteltől lemaradva lesz.

    mram:

    9. slide

    Azt azért persze tegyük hozzá, hogy legjobb esetben így várható:
    2017 Ryzen (2017Q2-Q3)
    2018 zen+ (2018Q1-Q2)
    2019 zen2 (2018Q4-2019Q1)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz csatahajós #59 üzenetére

    Tudtommal az IBM power processzorból is van 2-4-8 Utas SMT implementációval kapható példány.

    Nyílván ennek nem mindenhol van értelme. De például a jelenlegi threadripper és epyc piacra kerülő termékek között jó megkülönböztető lehetne, hogy előbbi 2, utóbbi 3 smt szálat kezel. (Persze nem a jelenlegi zen maggal értve, hanem ha több futószalag lenne, mondjuk 5)

    Az 5ghz nem az amd marketing száma, hanem a gf-é. De ha a node-ot ilyen üzemfrekvenciára tervezték, akkor remélhetőleg ez nem fog olyan hard wallt jelenteni 4ghz-nél, mint a 14LPP. A ">3ghz" látható is a ryzenen: 3.3ghz fölött kissé, 3.7ghz fölött nagyon elkezd emelkedni a Fogyasztási görbe és az igényélt feszültség.

    Azt tudni kell, hogy a GF fejleszti, pontosabban impelemtálja a gyártástechnológiát az IBMnek is. A power procik 5ghz körül szoktak járni. Én arra leszek még kíváncsi, vajon a sokat hallott, de még nem látott 14HP-t használ(hat)ja-e majd az amd.

    80% igen. Önti ki magából az amd a 2ccx-es zeppelin lapkákat. Én alig várom, hogy megjelenjen a skylakex, meg a coffee lake és menjenek lefelé az árak. Vajon kiderül, hogy eddig csak azért temették a pc piacot, mert nem volt fejlődés?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz csatahajós #71 üzenetére

    Ha Igazad van, az azt is jelenti, hogy az amd számait is akkor kell majd igazán nézni, amikor a mobil piacon megjelenik a zen.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #87 üzenetére

    Én azt néztem AT teszten, hogy lefelejtették a teljesítmény/fogyasztás görbéket. NA nem tudom, hogy ott szoktak-e, de most nem volt.
    Pedig érdekes lett volna, mert bizony A 8 és 10 magos a többletteljesítményt úgy produkálta hogy 145W-ot evett. Szemben a Ryzen 1800X 95W-jával.

    Ha innen nézzük, akkor egy 16 magos threadripper 180W-on közel dupláját fogja tudni multiban az 1800X-nek. De még 150W-tal se lenne rossz. Így azt mondanám, hogy azért persze a 8-10 magossal a 8 magos felett szép teljesítmény, de a threadripper ellen már nem meggyőző. Az intel szénáját kicsit egyengeti majd a 12 magos. 7920X, de a 14-16-18 magosok csak jövőre jönnek.

    Az is érdekes összehasonlítás, hogy kinek hogy jön ki.
    Az AT cikkben számolgatták, hogy a 10 magos kb 300mm^2. Az ennél eggyel nagyobb változat (4x5 háló),. amiből max 18 mag jön ki 470mm^2. Szerintem az intel nem fogja tudni tartani az órajeleket ekkora die esetén ugyanott, ahol a 10 magosé van. Ráadásul már ez utóbbi is 140W-os. 180W-nál messzebb nem igen mehetnek el a 18 maggal se. Jó, hát persze bármit lehet, csak tudni kell hűteni. DE szerintem nem nagyon fog az se 4Ghz fölé menni.
    Hacsak nem varázsol varázsol valamit az AMD az órajelekkel akkor a 16-18 magos intelekkel szemben a 16 magos TR alul fog maradni. De nem sokkal. Érdekes lesz.

    Külön figyeltem a 6 magosok versenyét. Az intel 6 magosa nem alázta el az amd 6 magosát. Az AT persze gondosan ügyelt arra, hogy a ne az 1600X-szel vesse össze, ami egyszálas teljesítményben jobb és $60-ral olcsóbb is, mint az 1700, hanem utóbbival, ami mindenképpen alulmarad egyszálas teljesítményben és szerencsétlen a 65W-os TDP-jével persze multiban is elmarad a 140W-os 7800X-hez képest.
    Ha az 1600X-hez mérjük az intel új hatmagosát, akkor azt kell mondjam, nem éri meg a másfélszeres árat, különösen, ha a platform költségét is figyelembe vesszük. (Kivéve persze, ha valakinek feltétlenül kell a memória sávszélesség)

    Szerintem a 8 magos igény esetén akkor is csak akkor indokolt az intel drágább cpu és platformköltségeit megfizetni, ha valakinek kell a többlet sávszélesség.
    Megelőzni sikerült, de sarokba küldeni nem az AMD-t. Szerintem a 6 és 8 magosokkal nem sikerült olyan meggyőzőt alakítani, hogy ne lehessen vita vagy megfontolás tárgya az AMD megoldása. A 10 magos persze kimagaslik, de érkezik a Threadripper. Szép verseny van kibontakozóban.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz janeszgol #92 üzenetére

    Eleinte nem voltak gyengék, közepesek voltak. Ezt írtam.
    De az excavatoral szemben Cinebenchben a Skylake-nek már 80%-os előnye volt egyszálon. Az már kifejezetten gyenge.
    Mindegy minek a következménye, túl sok volt a kompromisszum, túl sokat kellett volna reszelni évi 10%-os IPC növekményért, ezért is nem lett Steamroller és Excavator alapú FX.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #97 üzenetére

    Találgatás helyett miért nem olvasol egy egy tesztet, ami már megjelent?

    Fogyasztás: jelen esetben szó sincs már arról, hogy az intel és az amd máshogy adja meg és az intel mindig fölélövi és meg sem közelíti, az amd meg csal és mindig túlfogyaszt a megadott tdphez képest. Az AT tesztje szerint az intel proci nagyonis kihasználja a rendelkezésre álló tdp keretet.

    Az intel hatmagos ($389) pedig stock nem gyorsabb, mint az 1800X, kivéve persze azokat a teszteket, amelyek az intel arcitektúrának amúgyis jobban fekszenek. Húzva persze lehet, hogy igen. Az AT tesztben nem minden teszthez mellékeltek fogyasztást, csak príme95

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz arn #98 üzenetére

    Nem teljesen értem, hogy hogy érted, hogy teljesen össze fognak mosódni a határok
    Ha arra gondolsz, hogy nem lehet majd egyértelműen csak magszám, vagy csak frekvencia alapján tájékozódni, akkor igazad van. (Tegyükfel az IPC-ben nincs jelentős eltérés.)

    Néhány adat a fogyasztásról:

    [link]



    [link]


    Szerintem jól látszik hogy ahol kihasználható a 10 mag és a TDP keret, ott ki is használja és így tesz szert az előnyre. Ahogy mondtad.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz arn #103 üzenetére

    Ezzel most megint nem tiszta, mit akartál mondani.

    Egy korábbi posztban én is említettem, hogy míg korábbi intel HEDT procik 140W-ot TDP-vel 100-110W-ig mentek el (kivéve talán ilyen AVX-eket), addig az új skylake-X elmegy a 140W-es TDP-ig.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz arn #105 üzenetére

    értem.
    Ez igaz. nyilván programonként mért fogyasztást érdemes a teljesítménnyel összevetni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #107 üzenetére

    Bocs, azt hittem, hogy a most megjelenő 7800X-re gondoltál.

    A Coffee Lake-ről azt mondják, hogy 95W TDP mellett nagyjából azt tudhatja majd csak 6 maggal, mint a 7700
    +3-4% IPC és a Turbo Boost 3 biztos eléri majd a K-s verziónál a 4.5Ghz-et, mint ahogy most a 7700K is.

    Az árazás nehéz kérdés. A hatmagos 7800X-ra 4.3Ghz-et ír az ark. Az 140W-os.

    Ehhez képest hogy fogja belőni az intel az érdekes kérdés. Szerintem ha az AMD nem mozgatja a Ryzen árait, akkor a hatmagos Coffee Lake $400 lesz. szerintem.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák