Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kwzatz

    őstag

    válasz MCGaiwer #50 üzenetére

    "gondolom te meg úgy gondolod, hogy a felső 10%-ba csak a királyok meg a fáraók tartoztak bele."
    Nem, nem így gondolom. Ha így gondolnám, akkor nyilván azt írtam volna, de én arisztokráciát írtam, szóval papok, hivatalnokok, nemesek, de itt most bele kellene menni Egyiptom történelmébe részletesen a pontatlanságok elkerülése végett, viszont ennyire nem érdekel ez a kérdés.

    "mert a tőke képes volt felépíteni egy gyárat Afrika/India/Kína közepén"
    Itt meg már elképesztő mélyre lehetne menni a kérdések sokaságában. Úgy beszélsz a tőkésről, mint ha az egy szuperhős lenne, aki egymaga felépíti a gyárat, ahol aztán a pórnép pénzért dolgozhat. :D Mindeközben az történik, hogy neki van a "legnagyobb szám" a neve mellett, sokszor még szellemi teljesítményt sem nyújt, hanem a szellemi teljesítmény kifejtésére is más embereket alkalmaz, az így elkészült tervet pedig fizikai munkások tömege véghezviszi, hogy az materializálódjon a valóságban. A tőke értékét természetesen látom, ezért igyekszem minél nagyobb tőkét felhalmozni, ha már így alakult a "játszma" az elmúlt évszázadokban, nyilván nem én fogom megváltoztatni a játékszabályokat, vagy a közgazdaságtan elméleti alapjait. Ettől függetlenül a mai gazdasági rendszerben lefektetett túlértékeltségét még nem tartom fairnek a legkevésbé sem.

    Egyébként köszönöm, hogy gyakorlatilag számokkal megalapozva leírtad, hogy miért élt jobban 100 éve a felső 10%, mint ma az alsó 10%. (a top 13% nem élt extrém szegénységben vs a mai alsó 9%, aki extrém szegénységben él)

Új hozzászólás Aktív témák