Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz anaqer #76 üzenetére

    Az a probléma, hogy szvsz rendesen félreértettétek, illetve félremagyaráztátok már a nyitó hozzászólást is. Egyetlen megjegyzésében sem látszik, hogy LGG555 fórumtásrunk irigykedne. (Ahogyan Te fogalmaztál.)

    Az alapvető érvelése is teljesen rendben van, ugyanis nemhogy a hozzá nem értő "átlag felhasználónak", de még a PH! közösség rutinosabb felhasználói nagy részének sincsen olyan számítógépe, amely elérné a 250 Watt-os fogyasztást.

    És még véletlenül sem a P4 Celeron szintű konfigurációkról beszélünk, hanem az újabb Ryzen, vagy Core i processzoros, RX570/580/590, GTX 1060, RTX 2060/2070 videokártyás, jól felszerelt multimédiás számítógépekről.

    Jó dolog, hogy valaki fogyasztásmérő által mért adatokat is megosztott.

    (Hozzátéve, hogy én nem tudom értelmezni a 300-400 Watt-os fogyasztású videoeszközöket. Amikor minden a modernizálás, minimalizálás, és energiatakarékosság felé halad, akkor ilyen Vega videokártyát használni - pláne, az újabb, jóval kisebb fogyasztású VGA-k ismeretében - ellentmond mindennek, és minden raconalitásnak is. Abnormális szörnyeteg. Persze, nyilván, aki megvásárolta, és elégedett vele, az nagy valószínűséggel pusztán emiatt nem fogja most lecserélni.)

    Emlékeim szerint az elmúlt 3 hónapban két alkalommal fordult elő, hogy a PH! "Melyik tápegységet vegyem?" témában a kérdezőnek min. 850, illetve 1000 Watt-os tápegységet kellett ajánlanunk. Ők SLI-ben, nagy fogyasztású videokártyát használtak.

    A fórum egyik legjobban pörgő szakmai topic-járól van szó.

    Ennek tükrében én is azt gondolom, teljesen reális elvárás, hogy arányaiban több, kisebb teljesítményű tápegységről szóló hír legyen.

    Hozzátéve, hogy én bármilyen, tápegységről szóló cikket és tesztet nagyon szívesen olvasok.

    De észre kell venni, hogy Yany, Synthwave a felhasználói preferenciái alapján kisebbséghez tartoznak. Ez még akkor is igaz, ha a tuningról szóló, több VGA kártyás megoldásoknak szentelt témákban zömmel az ilyen preferenciával rendelkező felhasználók beszélgetnek egymással (érthető módon). Az nem jelenti azt, hogy ők a teljes fórum felhasználóinak többségét képezik.

    Ami pedig a hatásfokot illeti... Yany szvsz erősen túlbiztosította a számítógépét azzal az 1700 Watt-os, CWT belsős "szörnyeteggel", de tény, hogy a tápegység, illetve annak minden alkatrésze meghálálja, ha a teljes üzemideje nagy részében a lehető legkevésbé van terhelve.

    A %-oknak "Gold" fokozat felett annyira már nincsen nagy jelentősége, a "Titanium" fokozatban ez különösen igaz, mert egyre közelebb kerül egymáshoz az alacsony terhelés, az ún. "optimális terhelés", és a magas terhelés közötti értékek mindegyike. És amely értékek végig, jóval 90% felett maradnak.

    Egyébként, ha valaki egy tápegység hatásfokára kiváncsi, annak javallott megnéznie a vonatkozó teszteket, mert a terhelés hatására minden egyes típusú belső más hatásfokgörbét produkál. Van amelyik meredekebb, van amelyik laposabb, van amelyik meredek, aztán elég konstans...

    Ráadásul a manapság elérhető jobb megoldások főleg éppen 40-50% alatt csendesek (vagy némák, mert nem forog a venti). Sokaknak ez is szempont.

    Az "50%-on használd" jellegű "aranyszabály" ezért sem használható általánosságban.

    És szerintem ezért fontosabb, hogy a mindenkori adott tápegység típus, az alacsony, ~10-20%-os terhelési tartományban milyen hatásfokkal üzemel.

    Végezetül annyit, hogy a tápegység a számítógép legfontosabb alkatrésze. A lelke, a szíve, a motorja. Azon spórolni nem szabad.

    Mindazonáltal manapság nincsen könnyű dolga a fentebb említett "átlagos" felhasználónak, mert oda jutott ez a piac, hogy ~20.000 forint alatt nem lehet kapni olyan tápegységet, amelyet minden körülmények között, minden szempontból nyugodt szívvel ajánlani lehetne.

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák