Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz frescho #1 üzenetére

    "Az authentikacio nem az internethez szukseges, hanem ahhoz, hogy a halozatot hasznalni lehessen, amibe a sima hanghivas is beleertendo."

    Annyival egészíteném ki, hogy a segélyhíváson kívül minden szolgáltatás igényli a két irányú authentikációt, legalább is 3G-n.

    De a lényeg itt van a bullshit parádéban lerejtve:

    "Ez Linux környezetben történik, egy ipari PC segítségével szoftveresen szimulált BSC, SMSC és HLR segítségével."

    Tessék akkor rámutatni a képeken, hogy hol ez az ipari PC, mert egyik berendezés sem az. A dobozban (felülről lefelé) kizárólag egy Huawei 3900-ás BBU van (3G és 2G baseband processzor kártyával, illetve 3G transzport kártyával), egy vélhetően VPN képes router/switch (ami a műholdas vagy más backhaul kapcsolaton át haza lát, vagy a helyi szolgáltató core hálózatába), valamint az aljában egy inverter.

    Továbbra sincs válasz a két irányú auth-ra 3G-n, ami megköveteli a SIm kártyán lévő két kulcs (OPC, K) meglétét a kiszolgáló core hálózatban. Ez megkerülhetetlen.

    Egy szó mind száz: a képen látható, illetve bemutatott rendszer nem képes autonóm módon működni. És az csak a szerencsén múlik, hogy a műholdas vagy más backhaul kapcsolat rendelkezésre áll-e ahhoz, hogy működjön. Ne feledjük el: ennek olyan helyen kéne működnie, ahol lényegében megsemmisült az infrastruktúra. Arra építeni, hogy majd lesz mikrós kapcsolat a helyi szolgáltató core-jába, vagy egyáltalán az összedőlt infrastruktúrával küzdő helyi szolgáltató majd azzal fog egy ilyen helyzetben szórakozni, hogy mérnökórát szánjon egy ilyen torony behuzalozására a saját hálózatába (a cikk is említi a Huawei függőséget), komoly naivitás...

    Összességében hasonló válaszra számítottam. :U

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz FlasH-BacK #8 üzenetére

    Szia,

    A fent említett kétoldalú authentikációhoz szükséges kulcsokat kizárólag a honos hálózat HLR-e tartalmazza, azokat másnak nem adják ki, és nincs is rá szükség.

    Természetesen ha van a két operátor között roaming szerződés, akkor a roamingoló SIM a helyi szolgáltatón keresztül a honos HLR-ben lévő adatok szerint kerül hitelesítésre.

    Ez ebben az esetben úgy nézne ki, hogy a tegyük fel indonéz SIM feljelentkezik a Voda instant 3G hálózatára, a műholdon keresztül megérkezik a Voda magyar VLR-ébe, majd a roaming kapcsolaton keresztül az indonéz operátor hálózatában kerül hitelesítésre, sőt a hívás összekapcsolások is a honos hálózatban kerülnek kapcsolásra, végződtetésre. Magyarán az összes adatot kétszer járatom körbe a fél világon.

    Ez még a korábbinál is rosszabb megoldás, mert továbbra is szükség van a bázisállomás és a Voda core hálózata közötti kapcsolatra (műholdon, vagy bárhogy), de ugyanezt még a honos szolgáltató hálózatával is össze kell húzni, kell romaing szerződés stb.

    "Azt nem vitatom hogy a képeken nem látsz ipari PC-t"

    Nem csak ezen a képen, de a sajtótájékoztatós képeken, videón, sőt a saját picasa-s albumukban sincs. Ebből hajlamos vagyok arra következtetni, hogy nem is létezik.

    Azt kell látni, hogy a bázisállomásokat nem autonóm üzemre találták ki ezért nem is képesek rá. Ez egyébként az MM mellett gazdasági érdek is: képzeljük el ha egy bázisállomás ami relatíve olcsó, képes lenne a több milliárd forintos core hálózat nélkül is működni. Hol érdeke ez a Huawei-nek? Sehol. Ezért nem is működik. Legalább is a nagy kereskedelmi hálózati elem gyártók termékével nem. Például egy femtocella sem képes önállóan működni, kell hozzá net, amin keresztül a femtó csatlakozik a core hálózathoz.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Yodafon #12 üzenetére

    Ha még jobban figyelsz, láthatod, hogy semmilyen vezetékes kapcsolat nincs a dobozban lévő berendezések és a laptop között. Meglehetősen kicsi az esélye annak, hogy a core hálózati elemek emulációja a céges lenovo-n fut amit wifin keresztül illesztenek a BBU-hoz :) A laposon keresztül max konfigurálják a hálózati elemeket, és ellenőrzik a működésüket, semmi több.

    Egyébként egy erősebb lapos minden további nélkül tudna futtatni egy MSC/HLR/SMSC párost és egy egyszerűsített SGSN/GGSN kombót, amivel kiszolgálható egy ilyen kis méretű állomás, de egészen biztos vagyok benne, hogy itt nem erről van szó.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz MCGaiwer #14 üzenetére

    A kinti éles bevetésről készült képeken sem látszik. Egyébként is: a dobozba simán elférne, ugyan miért szerelnék ki? Nem valami életszerű. SOkkal egyszerűbb magyarázat, hogy - legalább is egyelőre - nem létezik. És de: a korábbi cikkben leírták, hogy a komplett rendszer három doboz. Ebből egy amiben a hálózati elemek vannak, a másik az antenna az állvány és az RRU tárolására van, a harmadikban pedig a műholdas feladáshoz szükséges eszközök vannak.

    Egyébként vannak képek az éles bevetésről:

    https://picasaweb.google.com/vodafone70/InstantNetwork3G

    Ehhez képest a Range (vagy más hasonló) termék egy 4Us unitban képes 2 TRX-szel teljesen független hálózatot csinálni, ahol megoldott a teljesen autonóm üzem, megoldott az automatikus provisioning, de helyben akár kézzel is hozzá lehet adni "ügyfelet", és IAX-on vagy SIP-en a kifelé irányuló hívások is megoldhatók, de a helyben futó Asterisk-hez akár egy komplett válság központ is illeszthető bármilyen külső függőség nélkül. És kb annyiba kerül, mint ebben a rendszerben csak az RRU, na meg fele ennyi helyet foglal el.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz frescho #17 üzenetére

    Épp mondani akartam, hogy a sok két, három, négy és öt betűs rövidítés ne tévesszen meg senkit, de megelőztél :)

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák