Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Eugene Roe #17 üzenetére

    "Szerintem a kíberhadviselésnek nem is feltétlenül a hatásossága a lényeg, hanem az, hogy ez gyakorlatilag egy háborús szint alatti műveletnek számít, mivel a lassú felderíthetőség miatt nem kell azonnali atomcsapástól tartani, mire pedig valószínűsödik az állami befolyás (bebizonyosodni talán sosem fog), addigra lenyugszik mindenki annyira, hogy a diplomáciára támaszkodva rendezzék nézeteltérésüket."

    Hát, szerintem a Stuxnetes mutatvány az konkrét katonai beavatkozással egyenértékű agresszió volt az USA részéről. Az nem igaz, hogy van idő diplomáciai úton elsimítani a problémát, ugyanis az ICBM-et kilöni nem két perc, s nem fél percig utazik a célpontjáig, míg egy kibertámadást a megszervezés után elindítani és célba érni vele annyi, ennyi idő alatt kell reagálni. Plusz nem is kell mögé hadsereg és állam, amelyikkel tárgyalni kell, lehet.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #17 üzenetére

    "Szerintem a kíberhadviselésnek nem is feltétlenül a hatásossága a lényeg, hanem az, hogy ez gyakorlatilag egy háborús szint alatti műveletnek számít, mivel a lassú felderíthetőség miatt nem kell azonnali atomcsapástól tartani, mire pedig valószínűsödik az állami befolyás (bebizonyosodni talán sosem fog), addigra lenyugszik mindenki annyira, hogy a diplomáciára támaszkodva rendezzék nézeteltérésüket."

    Ez eddig így volt, de például a választási versenybe beleszóló kiber-támadások, az Ukrán elektromos hálózatot üzemeltető cég elleni orosz támadás, vagy a Kopi31415 által felhozott Stuxnetes támadás valójában olyan volumenű dolog, ami már messze túl mutat egy politikai ejnye-bejnye szintjén. Eddig még nem robbant ki háború kibertámadás miatt, de mivel kevesebb ez például egy Lockerbie-i légikatasztrófától? Maximum az emberéletekben, de még abban sem biztos.

    "Ezen pedig az sem változtát, hogy a nagyhatalmak sorra bevették a stratégiai dokumentumokba és doktrínákba, hogy kíbertámadás esetén is visszavághatnak hagyományos haderővel."

    Valószínűleg komoly fordulat is fog bekövetkezni, amikor valaki hagyományos haderővel fog retorziót venni egy kibertámadás miatt. Mert precedens értékű lesz, hogy komoly következményei lesznek a kiber-támadásoknak. Amíg viszont ez nem következik be, addig ez egy ingerküszöb szint alatti hadviselés, kb. a propaganda-hadjáratokhoz hasonlíthatóan.

    "Megtörténik a baj, ha ügyesek 1-2 nap alatt kiderül, hogy Oroszországból indult, de innentől még hetekbe telik, mire valószínűsödik, hogy nem kína, vagy egy orosz hackercsoport, hanem ténylegesen az orosz állam a támadó. Ez a dolog legnagyobb előnye, szerintem."

    A kiber-hadviselés integrálása a hagyományos hadviselésbe kvázi már itt van a küszöbön, igaz látványosan még nem alkalmazták. Megszüntetni az áramellátást a támadás előtt, esetleg megbénítani az internetet / mobilszolgáltatást ("elsötétítés"), stb...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Eugene Roe #17 üzenetére

    Kicsit vissza kanyarodok.

    "Szerintem a kíberhadviselésnek nem is feltétlenül a hatásossága a lényeg, hanem az, hogy ez gyakorlatilag egy háborús szint alatti műveletnek számít, mivel a lassú felderíthetőség miatt nem kell azonnali atomcsapástól tartani"

    Nem, ez nem így működik.
    A hatásosság elsődleges szempont. Az országot ért támadás felderítésén túl, a támadásban résztvevő eszközök harcképtelenné tétele az elsődleges. cél. Azonnal,
    Egy támadás alatt nem vizsgálják, hogy mely állam vagy szervezet áll a támadás hátterében. Az majd a begyűjtött adatokból kiderül, ha kiderül.

    A németek is felállították már az első saját egységet. Egyértelműen meghatározva az egység feladatát.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák