Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #90088192 #83 üzenetére

    Nem.
    Az emberi társadalom alakulása nem elképzelések alapján történik. Ezt az utat nem kellene még egyszer kipróbálni. Másodszorra a teljes világégésig is eljuthat a dolog.

    A társadalmi berendezkedésünk változásának folyamata a technikai fejlődésünk függvénye.
    Az utolsó nagy változás lehetőségét és szükségességét egy konkrét személy idézte elő. De önmaga soha sem ismerte fel a tevékenységének hatását. James Watt fejlesztette ki a használható gőzgépet.
    Ezzel beindítva az ipari forradalmat. Megteremtve az innováció igényét, rengeteg gazdasági változást generált. Sőt a demokráciát sem ismernék a gőzgép feltalálása nélkül. Meg kellett kerülni a jó és rossz király problémáját. A rövid időszakra választott királyok kevesebb kárt tudnak okozni a gazdaságnak.

    Ma tisztán látszik, hogy az "egy királyhoz" tartozó területek mérete jelentősen növekszik. Az államik közösségeket alkotnak az ebből származó előnyök kiaknázása okán.

    Bizonyosan be fog következni egy újabb olyan történelmi (gazdasági) pillanat, ami a társadalom átalakulását fogja generálni. Talán már be is következett, csak még nem generált felismerhető hatást.

    Egy biztos nem idealista, utópista, íróasztal filozófus agyából fog kipattanni a felismerés.

    Még egy dolog szintén teljesen biztos. Minden emberi egyed a társadalom részét képezi. Ezen belül kell megtalálni az "optimális" életutat. Azt a kompromisszumot, ami az egyéni és a társadalom érdekeinek legalább a legkisebb közös többszörösét éri el. Feltéve, hogy ez a nullánál nagyobb szám.
    Kivonulni a társadalomból olyan luxus, aminek következménye jelentős erőforrás vesztés.

    Félre értés ne essék, időnként én is konfliktusba kerülök az engem körülvevő társadalommal. Ilyenkor az kérdezem meg magamtól mit rontok el. Korrigálom a hozzáállásomat és egy olyan helyzetet alakítok ki, amikor az érdekazonosság közös többszöröse sokkal magasabb. Ez mindenkinek jó, nem csak nekem.
    Na jó, majdnem mindenkinek, mert képtelenség mások érdekeinek részleges csorbítása nélkül, értelmes kompromisszumokat kötni.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák