Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    Ennek kapcsán jutnak eszembe azok a média márk TV reklámok, amikben a lúzerek áfacsaló webshopból vásárolnak, kiderül, hogy átverték őket, nincs hova visszavinni a terméket és még garancia sincs. :D Tudtommal ez az első alkalom itthon, hogy egy kereskedő reklámban szóljon be elég keményen a csaló konkurenciának. :)

    Viszont ezek a reklámok is rávilágítanak arra, hogy nálunk fogyasztói oldalról is igen elmaradott a vásárlói kultúra. Sokan nem tudják, hogy mik a jelei az áfacsalásra épülő kereskedelemnek vagy ami rosszabb: Sokakat eleve nem is érdekel amíg egy kicsivel olcsóbban vehetnek meg egy terméket.

    Elég benézni a "milyen okostelefont vegyek" topikba, minden egyes oldalon hemzsegnek az ajánlók olyan boltokhoz, ahol gyanúsan alacsony az ár, hiányzik a gyártói garancia és a hivatalos tartozékok is hiányosak. Ha ezt kifogásolni merészeled rögtön ott terem három troll, hogy leugasson, még neked kötelező kellemetlenül érezned magad.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Kapanyél #36 üzenetére

    Az áfacsalóktól való vásárlásnak van egy szűkebben, személyesen megélhető, meg egy tágabban, gazdasági szinten értelmezhető vonzata. Szerintem mind értjük, hogy miért rossz a márkaszervizes garancia hiánya (főleg mondjuk egy bonyolult műszaki cikk esetén), legfeljebb van olyan, aki 10-15% spórolás kedvéért hajlandó lemondani róla (én nem, de ez legyen az én dolgom). Azt viszont kevesen értik, hogy a szürke gazdaság támogatása milyen, nem azonnal, hanem csak hosszabb távon jelentkező hatásokkal jár.

    A tisztességes, áfát korrektül befizető kereskedőktől való vásárlás épp olyan áldozat az ember részéről, mint a munkabéréből levont adóterhek és járulékok. Csak éppen a legtöbb ember azért nem érzi ezt, mert a főnöke fizeti be utána, ő csak azt látja, hogy mennyi jelenik meg havonta a bankszámláján. Az a 10-15% többlet amit egy tisztességes kereskedőnél hagysz ott, az épp olyan áldozat, mint adózni és sajnos amíg az adózási morál is nagyon csekély, addig ezt nehéz a fogyasztói kultúrába is átültetni. Meg egyébként amiatt, hogy minden bevételemet bevallom a NAV felé és igyekszem elkerülni az áfacsaló kereskedőket, nem hiszem, hogy nekem kellene magyarázkodnom vagy rosszul éreznem magam.

    Eközben az adópolitikánk inkább a tisztességesen adózókat büntetni az egyre magasabb terhekkel. Oké a NAV is néha lecsap, de ez csak a felszínt kapargatja. Elfogni néhány áfacsalót pont olyan, mint az utcán begyűjteni néhány piti drogdílert: Egyáltalán nem fogja megszüntetni a drogfogyasztást, vagy esetünkben az adócsalást. Hogy ez változzon két dologra van szükség: Az adópolitika reformjára, mely intézményi és rendszer szinten próbálja elejét venni a csalásnak és az adózási morál javulására (amibe beletartozik, hogy a bűnözők helyett az áfát tisztességesen befizető kereskedőknél költöm a pénzem).

    Megjegyzés: Az MM-nek is van webshopja, nem kell az áruházi személyzettel csacsognod. Egyébként meg van erre is egy jó megoldás. Ha odajön hozzád egy eladó és megkérdezi, hogy segíthet-e, akkor annyit kell mondani, hogy "köszönöm, nem", ő is örülni fog, hogy nem kell n+1 vásárlót tukmálnia.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz wwenigma #56 üzenetére

    Én múltkor teszteltem ezt, legalább 20 fotós terméket néztem meg és ugyanazokkal az árakkal találkoztam az MM webshopban, mint az összes többi hivatalos márkakereskedőnél.

    Emberek, ennyibe kerül legális forrásból egy fényképezőgép, televízió, Xbox!

    Meglepő? Akkor nem ismeritek az áfacsaló kereskedelem méreteit.

    (#58) TheSaint: Ez nem közvetlen adócsalás, népiesen adóoptimalizálásnak hívják és a törvényes kiskapukon keresztül rejtik el a bevétel egy részét. Csak éppen óvatosnak kell lenni ezekkel a vádakkal, mert vannak akik pont azért tudnak probléma nélkül éveken keresztül veszteségesen működni, mert beruházásokba forgatják vissza a zsetont, szóval egyáltalán nem biztos, hogy adóelkerülésről van szó. Az MM könyvelésébe közvetlenül nem látunk bele, csak a nyilvánosan elérhető mérlegből lehet tájékozódni, ez meg sokszor semmitmondó.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák