Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vanhalen

    senior tag

    1977-ben a számtalan különböző (és egymással inkompatibilis) architektúra (Pl. Altair, IMSAI, Atari, Tandy, Commodore stb.) között feltűnt egy új: az Apple2. Ekkor már persze az Apple2-őt futtatták, de végülis a lényeg az, hogy 1980-ig, az IBM PC megjelenéséig az Apple2 hozta a standardot. Egyesek szerint később is (bankárok, nyomdászok, stúdiók stb) de ez más téma. Namost ENNEK a gépnek a "prototípusa" az Apple1 amit jószerivel garázsban raktak össze. Egészen addig nem létezett használható, munkaképes platform, csak szedettvedett, gyermekbetegségektől és amatőrizmustól szenvedő gépek. Magyarul nem volt standard. Az egyetlen standard az volt hogy (beleértve az Apple2-őt is) 99%-ban a Microsoft írt mindegyikhez Basic-et. Tehát az Apple1 gép, amiből szerintem még kevesebb is készült, mint a cikkben szerepel (50-et gyártottak belőle asszem) nagyon is fontos mérföldkő az informatika történetében. Az, hogy ma önfeledten írogathatjuk a Hsz-eket nagy részben az Apple1-2 érdeme (is). Tudom, hogy divat manapság (magyarországon) az Apple fikázás, úgyhogy megjegyzem, ezeket most történelmi szempontból írtam és nem "apple fan"-ként. Tények ugyanis. A "vas" értékén persze lehet vitatkozni, de az a tény, hogy csak nagyon kevés maradt meg belőle, főleg ilyen összeállításban, meg aláírás stb. sokat nyom a latban.

  • vanhalen

    senior tag

    válasz dezz #28 üzenetére

    "Nem egészen értem, milyen standardra (helyesebben: sztenderdre) gondolsz?

    Én nem látok egetverő különbséget az akkori gépek között, az Apple 2 javára. Felvilágosítanál?

    És hogy pont az IBM PC lett volna a szuper, munkavégzésre legalkalmasabb, (krónikus) gyermekbetegségektől mentes gép... Valójában ez egy szándékosan lebutított kacat volt, egyszerű irodai felhasználásra, ahová az IBM profibb gépei túl drágák lettek volna"

    Standard (vagy sztenderd) annyiban, hogy maga a hardver: könnyen hozzáférhető, billentyűzettel, képernyővel szerelt és kártyákkal bővíthető volt, Microsoft 6502-es Basic-el működött és bekapcsolás után azonnal használatra kész volt (ma már ez egy vicc nyilván, de akkor ez még közel sem volt elmondható ilyen természetességgel) Ráadásul, mivel a Playboy-ban reklámozták és akkori mércével az 1340$-os ár sem volt "megfizethetetlen" elég gyorsan átütő sikert aratott a nagyközönség köreiben. De hiába a legjobb vas, nem ér semmit, ha nincs rá megfelelő szoftverkörnyezet, ami eladja. Az Apple2-re rengeteg akkor professzionálisnak számító és főleg üzletembereknek szánt programot írtak (pl. Visicalc-SuparCalc-VisiTrend-VisiPlot, Multiplan, Electric Pencil, WordMaster-Wordstar, Wordperfect) amik eladták és vonzóvá tették. "Standard" tehát olyan értelemben, hogy az első olyan (otthoni) gép, ami megfelelő alapot adhatott a programozóknak, kiadóknak szoftver írásra, elvégre nem írhatták összevissza 30 féle gépre vagy találgathatták, hogy vajon melyikre érdemes. Valami oknál fogva az Apple2-őt választották, így fellendült a szoftver ipar is meg az Apple eladásai is szárnyalni kezdtek. Ilyen összefüggésben használtam a "standard" szót. Az IBM-PC? Ugyanaz a történet, csak hatalmas névvel meg tőkével a háttérben, vagyis hatalmas hátszéllel. Abban egyetértek veled, hogy az IBM-PC szándékosan kis teljesítményű volt (az IBM féle Mini-nek nem akartak házon belül konkurenciát) De már szinte maga a név eladta és (ezért még kapok de) John Opel, Bill Lowe és Jack Sams gyakorlatilag az Apple2-t vették mintául már a kezdet kezdetén, sőt eredetileg magát az Apple-t (de mivel Jobs nemet mondott, később az Atari-t) akarták megvenni ahelyett, hogy saját fejlesztésekbe kezdjenek egy már meglévő piacon, ami számukra "aprópénz" volt.. akkor.. :D A PC olyan értelemben merült fel, hogy ADDIG (vagyis 1980 augusztus 21-ig) az Apple diktálta ezt a "standardot" ami a vas+sikerszoftverek együtteséből állt és amelyre alapozni lehetett. Talán nem teljes így, de aki akarja kihámozza a lényeget. Remélem így azért érthetőbb.

  • vanhalen

    senior tag

    válasz DJS #30 üzenetére

    "Én ezt értem, de akkor miért nem az Apple maga szorgalmazza, hogy bekerüljön valami múzeumba? Tuti ki tudnának adni ezért pár milliót, vagy feljavítani egy rosszabb állapotban lévő másik eredetit"

    Most ugyan nem látom a hírt és fáradt is vagyok, de ha emlékezetem nem csal, nem az Apple bocsátotta árverésre. Magánszemélyek vagyontárgyainak a sorsába az Apple sem fog beleszólogatni. Ráadásul ha belegondolsz, ez nekik óriási reklám is. Abban nem vagyok biztos egyébként, hogy Wozniak (pl) ne adott volna múzeumoknak párat. Ugyanis amennyire én tudom ő maga is valami egyetemen tanít(?) meg alapvetően humanista szemléletű manus. Egyébként amit ő összehozott (Apple1-2) egymaga pár hónap alatt, az az IBM mérnökeinek és a Chess bizottságnak, meg a Microsoftnak több mint egy évébe telt szóval... (az első PC-re célzok) Én azt mondom azért le a kalappal. Lehet Jobs is adományozott én nem tudom de egyébként tőle sem idegen ez, ha más nem valami egyetemnek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák