Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kobe

    veterán

    úgy tűnik, balul sült el az a deadhand poison pill és lehe, hogy Icahnra kellett volna hallgatni ;]

  • Kobe

    veterán

    válasz floatr #8 üzenetére

    én úgy tudom, kurvára nem hallgattak Icahnra és inkább szembe mente az árral. Szóval kétlem hogy a fazonnak ebben benne lenne a keze

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #13 üzenetére

    azért nem ilyen kicsi a probléma, mint ahogy azt leírod. A Lehman csak maga, 1etlen bank közel 700 milliárd dollár adósságot hagyott maga után. Aztán ott volt még a Bear Stern, és a jelenleg msot a szakadék szélén táncolók, Merill Lynch, hasonlók. Azért ha egy 160 éves cég (Lehman) 1 hétvége alatt csődbe tudott menni, leszűrhető a tanulság hogy nem 5 kiló kenyéren múlik a dolog.
    A probléma emg nem az h van e ház zálognak vagy nincs, hanem az, hogy a kisebb regionális bankok a nagyoktl kaptak lóvét, amit nem tudtak visszafizetni, így a nagyokon, akik elbuktak, indirekt csattant az ostor. És akkor ugye mit csinálna ? Értékpapírt bocsátanak ki a náluk elvő hitelállományra, vagyis egymás tartozásaira kezdenek licitálni a tőzsdén....
    Az USA ban a subprime ugye teljesen más hitelezési formát jelent (subprime, aki a megadott asszem 700 kreditpontból nem ér el 150et talán, de nem 100, ők alacosnyabb hitelképességű besorolást kapnak, ők a subprimeok) és egy olyan nemzetben ahol a hitelkártya mindennapi dolog, itthon meg félnek tőle mert a legnagyobb kamatokat jelenti, irdatlan mennyiségű körbetartozás alakul ki

    és persze nem lehet figyelmen kívűl hagyni a természeti katasztrófákat. Az elmúlt években a hurrikánok, stb úgy vitték az egyébként viharzónában faszerkezetből épült házakat hogy öröm volt nézni a híradóban....ugye ház nincs, de a jelzálogot fizesd továbbra is, éve alatt szépen fokozódott a gond

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #16 üzenetére

    sajnos valódi :(
    mint írtam, nem a folyamat elindítója a lényeg. Van 2,7 % nyi kiesett jelzálogtörlesztés. Ellenben azt az adóssághalmazt bevezették a tőzsdére értékpapírok formájában, mitn fizetési ígéretek halmazát adták vették ezerrel, főleg spekulánsok a hedge fundokba nyomatták. Már ezzel szintén exponenciálisan nőtt a rizikó, már messze nem 2,7% ról beszélhetünk. Aztán ugye tudju, hogy a tőzsdén a kereskedéshez nem midnig kelll a birtokodban lennie annak, amivel kerekedsz, beindultak a short ügyletek ezekre alapozva, vagy ami még rosszabb, hitelt vettek fel, hogy a hitellel kereskedhessenek. Újabb pofon a szarnak, újabb exponenciális növekedés a hatásában. Aztán amior ki kellett teríteni a kártyáat, kiderült, hogy a tétet felnyomták 1000 milliárd dollárokra, csak a licitálók felének nem volt semmi a paklijában, a másiknak meg még a nyereménynél is nagyobb tartozása van....
    Én arra leszek kíváncsi, hogy a hazai érában hogy érinti a magánnyugdíjpénztári alapokat hosszútávon. A fiatalokat alapból kockázati portfolioba sorolják, ami a legnagyobbat estek, felnő egy nemzedék akinek ha nyugdíjra kerül sor, nem lesz pénze ?

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #17 üzenetére

    20as hozzászólásom.

    Úgy épzeld el, hogy 2,7grammnyi puskaport gyujtottak meg egy dinamit-raktárban. Kb.
    Nem az a gond, hogy ennyien becsődöltek, hanem hogy közben hitelt vettek fel a hitelre alkudozás céljából, sőt, gyakran többet. A bankok úgy érezték, ez egy jó biznisz és még pénzt is lehet csinálni belőle pluszba a bejövő törlesztésen kívül, hát hajrá, ösztönözzük a hitelezést. Elfogytak a prime clientek ? Semmi baj, ott vannak a subprimeok.....akiknek az adósságára a bank további értékpapírokat bocsájtott ki, azt újabb spekulánsok vetté meg hitelből, aztán amikor a subprime client bebukott és nem tudott fizetni, bukta a bank a jelzálogot - de gáz, van 400 ezer dollár hitele, és van egy 380 at érő háza biztosítéba....nincs is gond, csak közben elfelejtjük a spekuláns aki még lehet milliós hitelt vett fel a tőzsdei kereskedéshez a subprimeban bízva....
    ezért botorság 2,7%ról beszélni

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #19 üzenetére

    a gondot okozó subprimeok többsége nem új építésű ingatlant vett (nuku építőipar, gazdasági élénkülés, csak egy ujabb pont ahol a 2,7% megugrik) hanem használtat. Namost egy használt ingatlan, hitelképtelen vásárlótól, tömegesen megjelenik a piacon = eladhatatlan. Nincs aki megvegye, mert aki megvenné, az szintén subprime, ugyanott lennének ahol a part szakad. Bukta a jelzálogot, bukta az ingatlant mert nem tudja eladni, a spekuláns meg bukta a befektetett összeget.

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #26 üzenetére

    épp ez a lényege, hogy nem kell hogy meglegyen. A hitel csak egy fizetési ígéret. A bankszámlapénzhez, ugye meg pláne nem kell készpénz. Az egész folyamatban a subprime kapott alán kpt,, amiből ingatlant vett. Vagy még ő se, mert utalták az ellenértéket.
    A kis bank meg, m iután a subprime felvette a hitelt, lekérte a nagybanktól a pénzt hitel formájában, mert nem annyira tőkeerős, neki is utalták, nuku dollár sehol., Egy hitelből rögtön kettő fizetési ígéret lesz.
    A nagyobb bank meg értékpapírokat állított ki az alapján a hitelállomány alapján - az értékpapírban ígéretet tesz arra, hogy fizetni fog egy olyan dologért ami mögött immár 2 fizetési ígéret áll, de készpénz sehol. Ez a harmadik fizetési ígéret. Aztán a spekuláns szintén tőkét von el más területről, azzal, hogy hitelt vesz fel, fizetési ígéretet tesz, ez a negyedik fizetési ígéret, de készpénz teljesítés szintén nem történt.
    És így lesz Mari néni 100 ezer dolláros házából és adósságából milliós nagyságú tőzsdei ügylet, ami mögött készpénz nem áll. Épp ez a lényege, nem abból van a probléma, hogy kevesebb az anyag javak mennyisége, hanem a gazdasági helyzet felmérésébe belevették, hogy a tőzsdén ennyi és ennyi milliárd dollár cserél gazdát, hú, hát akkor mi egy kurva jól működő gazdaság vagyunk. Csak mindenki elfelejtette megnézni, hogy amit leírtak papírra, dollárban, centben, arany bullionban létezik-e. Persze hogy nem létezik, megy a pánik. Épp ez a gebasz az egészben, hogy az egész többlépcsős foylamat legfeljebb 1x cserélt készpénz gazdát, többször nem

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Scalpel #35 üzenetére

    a yahoo által a microsoft felvásárlás előtt alkalmazott deadhand poison pill stratégia etikus ? :F (lényege, hogy mesterségesen, leépítésekkel, érékpapír devaluációval megpróbálják kevésbé kecsegtetővé tenni a vállalatot, hogy ne vásárolják fel)

  • Kobe

    veterán

    válasz Scalpel #37 üzenetére

    ez így elég nonszensz....nem hiszem, hogy rajtad mint felhasználón több ostorcsapás csattanna az MStől, és a Googletól, mint a yahoo tól...legalábbis te mint end user vajmi keveset érzékelhetsz abból, hogy most copertinoban kirúgják John Doet vagy sem...persze john doet izgatja h nem lesz melója, mert a vezetőség inkább lenyeli a vállalati ciánkappszulát, csakhogy ne vásárolják fel őket

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz leviske #44 üzenetére

    nem tudom, te miről hallottál, de híradóban mindenhol amolyan tűzoltásként fizetésemelésről (igaz, csak infláció mértékűről) de beszélnek.

    Az meg, hogy van e nyugdíj vagy nincs....egy öregedő társadalomban igen nagy érvágás kiiktatni azért, kvázi a szociális háló felszámolásával érne fel. Mintha azt mondanád, hogy t nem hiszel a modern orvoslásban, zárjuk be a kórházakat és dögöljön meg aki influenzás lett...azért ilyen kijelentéseket 21. szban nem ildomos tenni :)

    "Lassan már 50% az ember fizetésének csak a nyugdíj járulék " - szintén kicsit elrugaszkodott állítás, munkavállalói oldalon hjelenleg 30akárvalahány (talán 32) százalék az összes levonás a bérekből, és még tizenvalahány százalék jön rá munkáltatói oldalon. 42 a vége azt hiszem.
    Értem én a problematikát, csak ne dobálózzunk olyan számokkal, ami max indulatkeltésre és propagandadumának jó :)

  • Kobe

    veterán

    válasz leviske #48 üzenetére

    a parlamenti tudosítások nagyrésze a héten arról szólt, hogy legalább infláció mértékével kellene emelni a fizetéseket. A Fidesz szereplését inkább nem jellemezném a napoban, egy kicsit szégyenteljesnek tartom, hogy amikor a pártok nagytöbbsége képes együttműködni a válság hatására, és valami kompromisszumos megoldást találni, akor a fidesz képviselői továbbra is csa a "mongyon le mongyon le" nótát tudják skandálni, ennyit tudnak hozzátenni a válságkezeléshez.

  • Kobe

    veterán

    válasz pilóta #50 üzenetére

    ez hol van tételesen kifejtve, nem tudod ? 2006-2007es számviteli törvényről vannak ismereteim, 2008ban csak a járulékváltozásokról, illetve egy cikk került kezembe a Financial Timestól nemrég amiben hasonlítgatták európán belül és ott 50 alatt voltunk

  • Kobe

    veterán

    válasz dabadab #52 üzenetére

    nem, a munkaadói-munkavállalói terhekről egyaránt beszélek. Legalábbis a cikkben amire hivatkoztam, mindent figyelembe vettek úgy emlékszem, és az ír csodához hasonlítgatták európa országainak bérterheit.

    Mint írtam, a konkrét százalékos kulcsok, amiket ismerek, 2006-osak, 2008-ban csak a számviteli változásokat láttam....asszem így alakulnak:
    Ugye a foglalkoztató fizeti a 29% TB-t, a tételes EHO-t a havi 1950 fttal, a 3% munkaadói hozzájárulást ill ha van a betegszabadságra jutó táppénz 1/3-át
    A foglalkoztatott meg a 15,5% (ebben 2008ban volt valami átsorolás, asszem a régi 7-8,5 felosztás helyett 6-9,5 lett) társadalombiztosítást, SZJA előleget a százalékos kulcs alapján ugye az 1700 ezer ftos vízválasztóval, 1,5% munkavállalói járulékot, egyebeket ha van.

    Na most a százalékos az ugye 49. És mintha a cikkben is 49 lett volna, akkor elképzelhető h tényleg nem vették bele az SZJA t. Vagy volt ebben valami idei változás ami 50 fölé emelhette, mert erről fogalmam sincs ?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák