Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Syl

    nagyúr

    válasz smkb #19 üzenetére

    B. Tóth László műsorából ahol péntekenként

    Én csütörtökre emlékszem (poptarisznya valami...), de ezen nem veszünk össze :D
    De sok kazettát elhasználtam én abban az időben.

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • bambano

    titán

    válasz smkb #19 üzenetére

    lássuk csak: min is volt jogdíj régen: a kazettán meg a vhs kazettán?
    pontosan ugyanez a rendszer volt, mint most, megfejelve azzal, hogy a másolás feltétele volt a kötelezően beépített minőségromlás.

    a vhs magnók nem azért másoltak olyan pocsék minőségben, mert nem lehetett volna rendesen megcsinálni, hanem azért, mert ez volt a deal a jogvédőkkel.

    #25: a poptarisznya vasárnap délután volt, ha jól emlékszem, 4+1 órában, négytől kilencig.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz smkb #47 üzenetére

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • BonFire

    veterán

    válasz smkb #47 üzenetére

    Na jól van; nyugodtan be lehet fejezni a demagógkodást. Nem kell úgy tenni, mint aki kettőig sem tud számolni. Ez nem csak neked szól, hanem az összes többi demagógnak.

    Azt mondod:

    "Na de most komolyan, régen meg mindenki kétkazettás magnóval másolt, meg vette fel az az albumokat a B. Tóth László műsorából ahol péntekenként komplett albumokat játszottak le a műsor címe meg valami magnósok órája vagy mi volt direkt erre a célra. Na most akkor senkinek nem fájt a jogdíj? Akkor nem számított, hogy boldog boldogtalan kazettát másol vagy vesz fel a rádióból (külföldön is), meg hogy a piacokon vásárolni lehetett az illegálisan sokszorosított kazikat? Most meg hirtelen bele akar pusztulni a zeneipar... aha... értem. Pedig fater hamarabb másolt le kazit annó, mint hogy torrentezzen... nem is ül számítógép elé... annyi, hogy most könnyebb mérni, hogy hányan töltenek le valamit, akkoriban meg kutya nem mondta meg kit hányszor másoltak. Nagy b. dös kamudíj ez."

    Egyrészt a kazettára, sőt az orsóra csévélt magnetofonszalagra is létezett mindig is üres adathordozó-díj, csak akkor nem tudtunk róla, meg különben sem volt ekkora fene nagy demokrácia, hogy minden fórumon kétnaponta ezen lehessen pampogni. Örülhettél, ha hozzájuthattál, és duma be van!

    A másik, amit már millió+1× leírtam: az analóg másolásnak volt egy egészséges fizikai határa. Egyrészt a másolat másolatát már nem volt érdemes másolni a minőségromlás miatt, ezért 2-3 másolás között azért valakiknek mindig meg kellett venni egy-egy eredeti darabot a műsoros kazettából, másrészt másolni legfeljebb a haverhoz mentünk el, vagy a könyvtárig. De most ha Szegeden a Józsi barátod kivesz egy eredeti DVD-t a tékából, lerippeli és feltolja torrentre, akkor azt azon nyomban lehet tőle tölteni a világ másik végén is, méghozzá minőségromlás nélkül, mert a másolat minden bitje megegyezik az eredetiével. Annó fizikailag is el kellett menni a cuccot másolni, és egy bizonyos kilométer után egyszerűen nem érte meg. Mondjuk Nyíregyházáról Békéscsabára utazni egy kaziért, mert többen van az útiköltség + az idő, ami utóbbit tudjuk=pénz.

    Minden kisebb városban is vígan megélt 2-3 olyan bolt, ami lemez és kazetta forgalmazásból (is) élt. 10 000-es nagyságrendű városok. Magyarországon 5-6000 db lemez eladása után jön be az előállítási költség. Ennyit mindig eladtak az analóg korszakban. Mióta fájlcsere van, még ennyit sem tudnak értékesíteni. Nem az a baj, hogy nem keresik gennyesre magukat a kiadók (bár ahhoz sincs senkinek semmi köze; ez is van olyan munka, mint akármenyik...), hanem az a baj, hogy egyáltalán előállítani sem érdemes már a zenét, vagyis jobban mondva nincs miből.

    A zenei stúdiók áttértek zenei felvételek készítéséről masteringelésre. Abból még egy kis valami lecsurran-cseppen. Már ha a zenésznek megéri a masteringet is kifizetni, és nem csinálja meg azt is saját maga, és végül úgy szól, ahogy szól. Ingyen, szarból várat nem lehet építeni.

    Érdekes, hogy mindenki azt böfögi, hogy a zenék színvonala mennyire csökken egyre. Mondok egy példát. Ha gitározol, egy nyamvadt húrkészlet 4000 Ft-nál kezdődik, és ha nem akarsz egy fos hangzást, akkor minden számhoz elhasználsz egyet. Az egy 10 számos albumnál 40 000 és még csak a gitárhúrok voltak. Ez szorzódik annyival, ahány gitáros van. A basszusgitáros is. Főleg annál számít leginkább. Egy pár valamirevaló dobverő 1200 Ft-nál kezdődik. De ezek mind aprópénzek. Amellett, hogy a zenekar rendszeresen próbál, és valamilyen próbahelyen bérleti díjat fizet, kocsikázik, ezek mellett még valamiből meg is kell élnie. Tehát emellett a zenész a szalag mellett droidkodik, kárpitoz, fest, buszt vezet, egyéb dolgokat csinál, amivel pénzt keres, mert az országban 10 000 db nyamvadt lemezt nem tud eladni, amiből ha a megélhetése nem is, de legalább a hangszerek amortizációja, és a fent felsorolt tételek kiegyenlítődnének. Sok zenész elégedett lenne, ha 0-ra jönne ki a zenéléssel, és mellette dolgozhatna nyugodtan, mint tanár, vagy pék. Csak az a baj, hogy nemhogy 0-ára nem jön ki, de állandó deficitben van, mert az összes megkeresett pénzét bele kell tolnia a zenélésbe, mert költséges hobbi.

    El fog jönni majd az az idő is, amikor csak a kőgazdagok fogják megengedni maguknak a zenélés luxusát, és kurvára meg fog csappanni a zenei világtermés. Még szegényesebb és sekélyesebb lesz a kínálat. Mert nem feltétlen az fogja a zenét csinálni, akinek tehetsége van hozzá, hanem az, aki megengedheti magának ezt a fényűzést.

    Na, akkor majd lehet sípolni, hogy nincs egy valamirevaló zene vagy film. Nincs bizony! A warez egyenesági következménye, hogy az audiovizuális termékek minősége fokról-fokra csökken. Csak hát megideologizáljuk ugye, hogy nem is lopás, ha letöltöm, mert azzal nem károsítok meg senkit, meg bla-bla-bla... már a könyökömön jön ki ez a sok fasság! Igenis megkárosítod, mert ha nem fizetsz a zenéért, ő adósságban marad. Illetve aki finanszírozta. Mert a stúdiók sem dolgoznak ám ingyen, a hangszer sincs ingyen, a berendezések sem, amelyek megszólaltatják.

    Örülsz, hogy "ingyen" hozzájutsz a kereskedelmi szoftverhez, amit a warez miatt a cégeknek kétszeres áron kell megvásárolniuk (nekik muszáj a biztonság és a support miatt), amit aztán szépen beépítenek a szolgáltatásaik árába, aztán fogyasztóként a dupláját fizeted meg az "ingyenszoftvernek", minden egyes kiflivel, amit megveszel a boltban, vagy bármilyen szolgáltatásban.

    Semmi nincs ingyen, és nem is lesz. Csak tovább kéne látnunk az orrunknál néha. A végén úgyis te – fogyasztó – fizeted meg mindennek az árát. Duplán vagy triplán.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

Új hozzászólás Aktív témák