Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Hát, a cikkben vannak túlzások talán, de...
    Valóban gáz, hogy a használattól "kopik" a win... a registry is már 100 mega felett jár nálam, és a 15 gigás particiót is kihízza az oprendszer.

    - A swap és hibernálás is ki van kapcsolva (ez 7.5 Giga helyet foglalna ha teljesen elterülhetne).
    - A frissítések és a hozzájuk tartozó uninstall infók 1 giga körül jártak (kiirtottam, mert elfogyott a hely).
    - A temp könyvtárban mindig felgyűlik a szemét, nem üríti ki. Időnként kézzel kell kiürítenem könytárakat mert elfogy a hely.
    - A közös dll-raktározásról le kéne szokni... minden program csak a saját könytárába rakhassa a cuccait. A régi programok számára is tudná emulálni, hogy azt higyjék a winbe pakolnak.
    - A driverek is lehetnének elkülönítve hardverenként.
    - A programok egymástól független "dobozban legyenek", minden konfig, minden registry növelő adattárolás, minden fájl.... ha uninstallálom a programot akkor maradéltalanul legyen letakarítva. Végülis úgy is mondhatnám, hogy minden program egy saját kis virtuális gépként menjen, valami ilyesmi lehet talán az hogy vista ie7 alól valójában nem az igazi rendszerfájlok érhetők el, hanem csak egy környezet, amit hiába módosítanak, az eredeti változatlan marad. Virtualizácó ....

    Ja és az a bibi, hogy nem nő olyan gyorsan a merevlemezek sebessége, mint ahogy a programok mérete nő. Azért indul olyan lassan és azért tűnik lomhának. Az is elég gáz, hogy a rendszer indulásakor ha tucatnyi dolog kell hogy elinduljon akkor egyszerre indítja őket... és a merevlemezt teljesen belassítja hogy ide oda kell ugrálni... ahelyett, hogy valami ranglista alapján egymás után indítaná. Sokkal gyorsabb lenne.
    Nem véletlen hogy SSD-ről mennyivel gyotsabbnak tűnik a rendszer, még sokkal gyengébb hardverkörnyezetben is. (SSD nem lassul le ha ide-oda kell ugrálni különböző dolgokat olvasni, mivel nem késleltelik azt a mozgó alkatrészek)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz (Kolombusz) #11 üzenetére

    mod: jelen esetben Xp sp2 renszerről beszélek, a cikk nem írta hogy kifejezetten vistáról van szó... Vistát is próbálgatam már, de akkor még hiányzott pár program új verziója... sp1 gyárilag összefáésült verziót teszem csak fel (utólagos sp telepítés gondolom szintén felesleges uninstall infó raktározást jelentene)

    Dehogynem hízik, legfeljebb nálad nagyobb hely áll rendelkezésére.

    Hízés okai:
    - automatikus frissítés. 130 könyvtár volt a /Windows -ban amit a frissítéshez hozott létre uninstall infónak. 1 giga hely. $NtUninstallKB******$
    (rejtett, írásvédett, tömörített)

    - C:\WINDOWS\Temp vannak programok amik ide is pakolnak használat közben. Itt is 1 giga feletti szemét gyűlt össze, amit a hely elfogyásakor előugró takarító nem takarít el.

    - Programok telepítése, később törlése: visual studió és office telepítés majd uninstall után is kevesebb hely maradt mint eredetileg volt. A dll-ek gyűlnek mint a szemét.

    - A rendszer lomhaságát a registry hízása is elősegíti, lassabban érhető el a tartalma mert a programok teleszemetelik. Persze tudom ez nem a win hibája mert nem ő szemetel, de más szempontból igenis az ő hibája hogy nem leht kordában tartani, programonként nyilvántartani hova mit rak. Sőt... a nagy globális kupac helyett inkább egy rendszer registry és a program saját registry adatbázisa, amit a program úgy látja mintha a része lenne a nagy egésznek, de valójában egy mozdulattal eltávolítható lenne. A rendszerben történő változtatások is programra korlátozott lokális változtatások lehetnének. (a progi adatbázisában felüldefiniálhatja a rendszer adatbázis értékeket, de ez nem kerül bele a rendszer fő adatbázisába)

    - Mi a bánatért szenved az ikonok, startmenü elemeienek összevadszásával.. az a pár mega lehetne a memóriában folyamatosan... tudom van elvileg ikon cache, de mégis néha hosszú másodpercekig tart mire összeszedi magát.. a merevlemez meg kerreg mert 50 ikon képét akarja egyszerre kiolvastatni a win 50 programból....

    Egy csomó apró változtatás és a régi kis erőforrású gépekre szabott gondolkodásmód lecserélése kéne. (azaz ne pár kb-on akarjon spórolni a közös dll tárolással meg lemezről vadásszással, mikor a driver cache gigabájtos méretű)

    Ja igen, és hosszas használat után most cask azért nem érzem kifejezetten lassúnak (kivéve a boot időt míg minden program elindul, mert az 5-10 perc is lehet mire minden összeszedi magát), mert kapott még ramot. 1Giga ram után +2 Giga a sokhónapos rendszernek olyan teljesítménylöketet adott mint 1 gigával az újratelepítés.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Egyébként most azon gondolkodom, hogy felteszek egy alap renszert, nem tudom még hogy Xpsp3 vagy Vista Sp1 lenne a jobb... és ezen futtatok több virtuális gépet.
    Akár úgy is beállíthatom, hogy ne lássa az internetet. (más ip tartományban mint a hálózat). A fő rendszer egy stabil, jól beállított állapotban lenne, csak az lenne a dolga hogy kiszolgálja a virtuális gépeket.

    - Netezésre külön egy, ami kikapcsolás után eldobja a változást, vírusok és trükkös weblapok ellen ez a legjobb védelem. Ez egyúttal jó lehetne új programok kipróbálására is.
    Ennek lenne saját ip címe, és bridge módban látná a netet is.
    - Külön virtuális gép a fejlesztőeszközöknek.
    - Külön a kevésbé megbízható programoknak
    - más általam használt oprendszerenek is virtuális gép...

    Ezzel az a bibi, hogy pl a vga 3d gyorsításáról is lemondhatok, virtuális gépben legfeljebb csak régi dx8as játékok megoldhatók.. nem mintha sokat játszanék.. de azért néha kell azt is.

    Az lenne a legjobb ha lenne winre olyan virtuális gép, amelynél az ablakok kihozhatók bentről. Mint OSX alatt: a vmwareben fut a progi, de ki lehet tenni úgy OSX ablakkezelőbe, mintha ott futna.
    Persze ha a win maga biztosít környezetet erre, hogy a programok csak egy zárt rekeszben tevékenykedhessenek, s teljesen nyomtalanul eltüntethetők legyenek akkor mindjárt rendben is lenne...

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Dave™ #17 üzenetére

    VladimirR (#13)-nak elsősorban:
    Hát, pedig pont az a lényege, hogy a programok és a rendszer gyorsan tud róla futni, mert a sok véletlenszerű olvasás az ssd számára éppolyan gyors mint ha egymás utáni adatot olvasnánk. A rendszer és a programok pedig nem változnak sokat.
    A lényeg hogy ne swapplejen rá, tehát legyen elegendő ram.

    Adattárolásra ott vannak a winyók, szekvenciálisan olvasva/írva azok is vannak olyan jók mint az ssd-k.

    a (#14) azbest mondókám nagyrészét úgy meg lehetne csinálni, hogy teljes mértékben kompatibilis lenne a jelenlegi rendszerrel.
    Az api-k ugyanazok, de a műveletek megvalósítása fejletteb. Amit eddig a rendszerbe pakolt azt most a program rekeszében tárolná, de a program számára úgy mutatná mintha a mostani ömlesztett módon lenne. Az ie7 vista alatti működéséről hallottam valmi ilyesmit, azt kéne az összes programra alkalmazni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz t72killer #28 üzenetére

    igen, igazad van, gondoltam linuxra is.
    Csak linuxból még nem gyüjtöttem annyi tapasztalatot mint win alatt.
    Mostanában épp erőt gyüjtök arra hogy kiarchiváljak mindent és átparticionáljam a winyót... aztán lesz ami lesz :D

  • azbest

    félisten

    válasz Cathfaern #30 üzenetére

    A felhasználóhoz tartozik az, ha a rendes dobozos verziót veszi meg a felhasználó.

    Csak nálunk az oem változat kerül annyiba mint máshol a dobozos :U
    Valamelyik topikban összehasonlítottuk... neweggen lévő árakat néztem.

    http://itcafe.hu/tema/re_kicselezheto_a_vista_sp1_telepitoje_is/hsz_59-59.html
    Viszont elvileg megoldás ha külföldröl rendeli valaki és magyar lemezzel használja a licenszet. (még magyar hologrammos dvd is rendelhető 3eft-jét)

    Persze tudom ennek nem sok köze van a cikkhez, csak nálunk kicsit másképp cseng a dobozos említése, ha kiderül, hogy itt mivel általában oem-et vesznek az emberek ezért (?) az oem-t a dobozos árán adják, a valódi dobozosat meg komoly felárral

Új hozzászólás Aktív témák