Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    "Az aktív antenna (más néven 'massive MIMO')"

    Az aktív antenna nem egyenlő a massive MIMO-val, csupán annyit jelent, hogy legalább egy frekvencián az RRU integrálva van az antennába. A massive MIMO kifejezés akkor használható, ha több mint 8 antenna ágat használ a rendszer (16 vagy 64). Arról már nem is beszélve, hogy maga a kifejezés is erősen félrvezető, mert a 16 vagy 64 aktív elemet tartalmazó antenna rendszerek valójában nem a MIMO képességet növelik (az marad 2x2 vagy 4x4), hanem nyalábformálás segítésgével az RF energiát pontosabban juttatják el a telefonokhoz.

    Érdekes lenne tudni, milyen antennát használtak a demóhoz (16 vagy 64 eleműt).

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz zsolt501 #2 üzenetére

    A rövid válasz az, hogy sehogyan. 3.5GHz-en nem lesz összefüggő lefedettség, beltéren különösen nem.

    Azt el tudom képzelni, hogy a nyalábformálás által nyújtott nyereség jelent majd annyit, hogy a 3.5GHz-es hálózat azonos teljesítményen képes lesz a 2.6-os hálózathoz haosnló lefedettséget biztosítani, de csodát ne várjunk: 2GHz fölötti frekvencia alapvetően forgalmas helyek (hotspot) kapacitás bővítésére alkalmas, nem lefedettség építésére.

    Ahogyan éppen megtörténik a 2G és 3G frekvenciák refarmingja, előbb-utóbb ehhez hasonlóan meg fog történni a jelenleg LTE által használt frekvenciák 5G refarmingja is, de ez évtizedes távlatban értelmezhető (tekintve hogy még az előbbi is messze van a befejezéstől). Arról nem beszélve, hogy a példa kedvéért mondjuk a Vodafone jelenleg 10MHz sávszélességű 800MHz-es blokkját hiába állítanák át 5G-re, az maximum 30% körüli kapacitás növekedést jelentene.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák